Excizie alunita | Forumul Medical ROmedic

Excizie alunita

12-02-2020
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna dimineata!

M-am hotarat sa imi scot o alunita care este situata pe frunte, este plata, are diametrul 4-5 mm.
Nu are caracteristici atipice(am facut dermatoscopie), doar ma deranjeaza estetic.
M-am programat pentru excizie si am omis sa intreb medicul chirurg daca vor fi modificari la nivelul fetei, stiind ca se taie o bucata de piele, ma intreb daca sprancenele se vor ridica putin spre centru sau se vor lasa in functie de cusatura. Nu as dori nicio modificare.
Daca stiti sa imi raspundeti, va rog sa o faceti.
Multumesc!
4 comentarii
0
13-02-2020, ora 19:21
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Asta trebuie sa discutati cu medicul care va opereaza. Va fi un mic semn definitiv care depinde de marimea alunitei.
O zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
13-02-2020, ora 21:15
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Multumesc pentru raspuns.
Stiu ca va fi un semn dupa excizie, dar ma intereseaza daca de schimba in vreun fel expresiile fetei, avand in vedere ca se taie o bucata de piele si trebuie cusuta.
0
14-02-2020, ora 07:32
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Depinde cat se taie, de marimea alunitei. Tot cu medicul trebuie sa discutati.
O zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
17-03-2020, ora 20:54
Laura 200024
Nu este medic/terapeut
Laura 200024
Buna seara! Am nevoie de ajutorul dumneavoastră! Sunt însărcinată în 8 luni. Am din nastere un semn pe scalpul capului deasupra cefei. Era mic la naștere și a crescut odată cu mine. Este ca o denivelare, umflatura cărnoasă nu lichida, nu este mare și nu iese in evidenta. Este doar sensibil la zgârieturi. De aproximativ câteva luni am început că o mâncărime dar nu l-am scărpinat niciodată. Azi am observat că la baza semnului făcând parte din semn s-au desprins sau a crescut un fel de pielicica ce pare a fii 'vie". Problema e că niciodată acest semn nu m-am deranjat in niciun fel dar acum după mâncărimea de acum cateva luni a început să mă cam doară. Este o durere jenantă dar nu puternică. Ce pot face pentru a ameliora durerea ținând cont că sunt însărcinată și niciun medic nu îmi face nimic? I-am mai pus compresii cu ceai de pelin. aștept răspunsul dv. Vă mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •