Excizie alunita

12-02-2020
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna dimineata!

M-am hotarat sa imi scot o alunita care este situata pe frunte, este plata, are diametrul 4-5 mm.
Nu are caracteristici atipice(am facut dermatoscopie), doar ma deranjeaza estetic.
M-am programat pentru excizie si am omis sa intreb medicul chirurg daca vor fi modificari la nivelul fetei, stiind ca se taie o bucata de piele, ma intreb daca sprancenele se vor ridica putin spre centru sau se vor lasa in functie de cusatura. Nu as dori nicio modificare.
Daca stiti sa imi raspundeti, va rog sa o faceti.
Multumesc!
3 comentarii
0
13-02-2020, ora 19:21
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Asta trebuie sa discutati cu medicul care va opereaza. Va fi un mic semn definitiv care depinde de marimea alunitei.
O zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
13-02-2020, ora 21:15
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Multumesc pentru raspuns.
Stiu ca va fi un semn dupa excizie, dar ma intereseaza daca de schimba in vreun fel expresiile fetei, avand in vedere ca se taie o bucata de piele si trebuie cusuta.
0
14-02-2020, ora 07:32
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Depinde cat se taie, de marimea alunitei. Tot cu medicul trebuie sa discutati.
O zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alunițele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din alunițe noi, decât din cele existente deja
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de alunițe și cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.