exista oare tratament homeopat pentru hiperprolactinemie?

27-01-2012
amedeea
Nu este medic/terapeut
amedeea
as dori sa stiu daca exista tratament homeopat pentru hiperprolactinomie.prolactina creste constant f mult si nu mai pot tolera efectele secundare de la dostinex si bromocriptina.va multumesc
6 comentarii
0
27-01-2012, ora 20:14
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Exista un remediu homeopat ca alternativa pentru bromcriptina, Bryonia. Consulta si un medic homeopat; numai bine
0
02-03-2012, ora 12:25
madav02
Nu este medic/terapeut
madav02
Urmez tratament cu dostinex de aproape 3 luni( bromcriptina nu am tolerat-o deloc). Si eu vreau o alternativa la ele, am inteles ca produsul Vitex Fruit ar fi indicat. Nu stiu prea multe despre el. Am atasat un link mai jos.

http://www.naturashop.ro/vitex-fruit-chaste-tree-p-944.html?gclid=CN2u-qCay60CFce-zAodhiaEiQ
0
03-03-2012, ora 11:29
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Agnus Castus, planta care stă la baza produsului menţionat, a fost mult folosită în Evul Mediu de călugării catolici ca metodă se diminuare a impulsiunilor necurăţiei, de aceea poartă acest nume ("Mielul cast"). Totusi, folosirea acestui produs pe perioade mai indelungate fara indicatie medicala nu este recomandata.
0
03-03-2012, ora 18:35
madav02
Nu este medic/terapeut
madav02
Este posibil ca tratamentul cu Dostinex sa aiba ca efecte adverse stari de anxietate, atacuri de panica si stari depresive? De cand urmez tratamentul experimentez aceste stari si nu stiu daca sa le asociez sau nu cu Dostinex-ul.
Oricum, alt tratament naturist fara efecte negative asupra organismului si care poate sa tina prolactina sub control nu exista? Va multumesc.
0
04-03-2012, ora 13:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este nu numai posibil, ci si foarte probabil ca simptomele descrise sa aiba legatura cu Dostinex. Fiind un analog de domapina, adica de substanta care se gaseste in terminatiile nervoase, acesta are actiune neurologica si chiar psihica.

Ca tratament naturist, cel mai bine ar fi sa urmati un tratament homeopatic, prescris in urma unui consult. Vitex Fruit nu este un produs homeopatic.
0
04-03-2012, ora 21:45
madav02
Nu este medic/terapeut
madav02
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Homeopatie
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  •