Exista vreun tratament de termen lung pentru deficiente ale neurotransmițătorilor Gaba?

30-07-2021
Marian Florin
Nu este medic/terapeut
Marian Florin
In urma nenumăratelor vizite la domnii /doamnele doctori psihiatri mi au fost prescrise multe antidepresive fără succes.Toate ma agita și ma pun intr o stare de încordare (nu le pot tolera nici Dupa aproape o luna )astfel ajungând la concluzia ca problema mea majora este l neurotransmițători Gaba și nu la dopamina si serotonina.Nu pot lua benzodiazepine deoarece îmi provoacă dependentă și îmi creste toleranta foarte repede, deși doar pe ele am reușit sa simt ca “ așa ar trebui sa fie viața “.Întrebarea mea pentru voi este dacă exista vreun tratament de termen lung pentru Gaba cum sunt antidepres pentru serotonina și dopamina
10 comentarii
2
30-07-2021, ora 19:28
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Din pacate nu, ceaiul de valeriana e uneori util, insa ce actioneaza pe GABA nu prea se poate lua pe termen lung.
0
30-07-2021, ora 21:47
Marian Florin
Nu este medic/terapeut
Marian Florin
Deci pentru asta a fost alcoolul lăsat legal
2
31-07-2021, ora 03:46
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Da, da are acelasi efecte ca si sedativele, da dependenta si pe termen lung nu-si mai face efectul.
2
31-07-2021, ora 18:48
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Dar nu ne-ai zis ce problema ai, descrie putin ce problema ai si simptomele, si apoi vad ce sfat sa-ti dau.
Daca ai anxietate, atunci se poate incerca de catre medic Spitomin care e f bun anxiolitic care nu e antidepresiv, si nu da dependenta si nici toleranta adica sa fie nevoie de doza mai mare ptr acelasi efect.
Naturistele-s frectie.
0
01-08-2021, ora 15:39
Marian Florin
Nu este medic/terapeut
Marian Florin
Încă din copilărie anxietate generalizată puternica diagnosticata..emotivitate, tremuratul mâinilor, emoții extrem de puternice de la orice nimic și stres nejustificat stare de agitație și insomnii.Apoi in prezent in urma consumului constant pe o perioada de 10 ani de alcool și droguri (cumva așa am reușit sa sting agitația și sa umplu golul care îl simteam )simt prin trăirile de zi cu zi ca SNC ul meu s a deteriorat destul de tare, efectiv problemele care am plecat la drum din copilărie s au accentuat foarte tare..Sunt dependent nu pot sta “fără tratament” (consum zilnic ).Ca și tratament psihiatric folosesc olanzapina +carbamazepina când am insomnii și in timpul zilei carbamazepina (are un mic efect calmant )..am ajuns la olanzapina deoarece nu mai pot lua benzodiazepine, făcând o dependentă crunta de Xanax pe care l am adminstrat abuziv timp de 3 ani zilnic in doze destul De mari.Oricum, tratamentul psihiatric nu îmi este prescris zilnic, ci la nevoie, in momentele in care intrerup consumul..Problema este ca vreau sa fiu treaz și sa fiu Și bine și observ ca nu se mai poate..oricât de lunga este perioada de abstinenta..creierul meu nu se mai poate reface și rămân cu o anxietate și o depresie f puternica după ce trec sevrajele..nu mai pot fii funcțional și nu am motivația sa ma ridic nici din pat.Mi am dat seama ca problema mea este la Gaba in momentul in care luam 3 Xanax uri..in loc sa ma pună la pat sedat..ma
Ridicam din pat și începeam sa fac curat in casa și sa fiu energic și productiv, făceam flotări după 3 Xanax uri !!!!..am încercat n antidepresive..doar prin gaba ma simt bine și nu mai știu ce sa fsc e crunt
2
02-08-2021, ora 01:22
Marian Florin
Nu este medic/terapeut
Marian Florin
Spitominul funcționează tot pe serotonina l am mai încercat acum câțiva ani și nu ma simteam deloc bine cu el, cât despre suplimente și naturiste am probat și aprob.Funcționează pentru cei care sunt perfect sănătoși oferind un mic boost, atât.Unde este cu adevărat o problema nu e cazul
1
02-08-2021, ora 17:35
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Te-am rugat sa imi spui ce problema ai, ca nu ne-ai zis, anxietate, depresie, sau ?
Daca ai incercat si spit si nu merge, aia e, ce sa zic, incerci altceva, de aia trebe sa stiu ce problema ai.
2
03-08-2021, ora 03:50
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Anxietate generalizata, ti-a zis mai sus^
1
03-08-2021, ora 10:50
Marian Florin
Nu este medic/terapeut
Marian Florin
Am spus despre asta in primul răspuns
0
06-08-2021, ora 10:18
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Da, ai zis ce ai, nu stiu de ce nu era mesajul pe pagina, acuma vad ca era.
Deci anxietate ai.
Consumi zilnic droguri sau alcool ?

Si tu te miri ca esti asa ? Pai cine te pune si cine te-a pus sa consumi droguri sau alcool ?! Astea te distrug. Golu nu se umple asa ci te duceai la medic si ziceai problemele si pana acu erai gata rezolvat. Pe moment erai mai bine cu alcool sau droguri, dupa aia pretu platit era de 10 ori mai mare, tu nu ai facut decat sa te distrugi mai tare.
Normal ca nici medicatia nu-si mai face efectul pe un creier dereglat de droguri si alcool.
Ai avut ceva din copilarie si tu ai distrus mai tare cu alea in loc sa rezolvi le doctor problema din timp.

Ideea ar fi sa te lasi de droguri sau alcool sa lasi creieru sa isi revina, ca acool-ul ala umbla si el pe la gaba si mai da peste cap chestii pe acolo probabil, are cumva efect asemanator cu xanaxu.
Altfel cum sa fi bine ?

Fa ceva, nu mai persista in consum de alcool sau droguri daca vrei sa fi bine, redu f lent doza si scapi.
Si dupa aia cand esti curat, incerci tratatemente care s-ar putea sa mearga dupa aia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: