Exostoza umar (extrascapulara dreapta)

21-09-2009
danield
Nu este medic/terapeut
danield
Buna ziua,

Acum ~ 5 ani am descoperit pe umarul drept o formatiune osoasa, care a fost dignosticata acum 1 an ca "exostoza extrascapulara dreapta".

Dignosticare a fost facuta in urma unui RMN.
Am facut un RMN si anul asta si mi s-a reconfirmat dignosticul (dimensiuni cu ~2 mm ma mari fata de dimensiunile de anul trecut - medicul spune ca sunt nesemnificative).

Ce nelamurire am : anul trecut in dignostic scria cu "FORMA REGULATA", iar anul asta "FORMA NEREGULATA".
Mi se pare ciudat atata vreme cat dimensiunile sunt aprope identice.

Ma puteti lamuri ce-i cu forma asta?

Multumesc
3 comentarii
0
28-09-2009, ora 11:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Este imposibil de exprimat o parere fara sa fi studiat concret imaginile.
In principiu limbajul radiologic nu se suprapune intotdeauna peste criteriile ortopezilor.
Sfatul meu este sa cautati un ortoped pentru un consult.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-09-2009, ora 00:38
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimate Domn
Este bine sa monitorizati serios aceasta exostoza intr-un serviciu de ortopedie. Desi cresterea dimensionala nu este rapida, modificarea formei poate semnifica si diagnosticul diferential cu alte formatiuni cu care se aseamana, unele dintre ele avand nevoie de tratament chirurgical.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie-Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
30-09-2009, ora 10:36
danield
Nu este medic/terapeut
danield
Va multumesc pt raspuns.
In ultimii 2 ani am facut 1 radiografie, 2 RMN-uri (acum 2 ani radiografie, acum 1 an RMN anul asta RMN).
Am fost la destul de multi medici (5 Galati, 1 Buc).
- la Buc mi s-a spus sa o scot din cauza posibilitatii Exostozelor de malignizare.
- la Galati mi s-a spus ca a nu e pb daca nu mai creste si sa o las in pace (chiar ca e mai bine sa nu umblu la ea).


Ultimul medic din Galati lacare am fost mi-a spus ca "pe umar reapare dupa rezectie si mai bine o las in pace ca e intr-o zona neexpusa actiunilor" si referitor la forma "Regulata/Neregulata" : "depinde cum a vazut fiecare radiolog" ( ??? )

Nu mai inteleg nimic. Daca pot aparea pb. de ce sunt atatea pareri si nu se extirpa (fara eceptie) si gata ?

Cu stima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul