Expectoraţie maro uneori galbenă

29-12-2015
alex1876
Nu este medic/terapeut
alex1876
Bună seara. Am o problema de ceva timp si as dori un sfat. Am 18 ani. Nu cred ca are vreo legatura, dar menţionez faptul ca la vârsta de 16 ani am suferit de tuberculoză pulmonară. Bun, sa trecem la subiect. Totul a inceput in urma cu un an când am inceput sa expectorez maro, uneori galben. Credeam ca se datorează fumatului. Treaba este ca această problema s-a agravat in urma cu câteva luni, când am avut o răceală mai puternică. Iar acum, aproape-n fiecare dimineaţa ma trezesc cu usturime in gât şi nasul infundat. Urmat deseori de stranut si o tuse care se rupe. Nu ma simt răcit. Adică, nu am febra, frisoane, tuse etc. In timpul acelei raceli îmi venea din nas, pe gât un fel de mucus cu sânge(aşa părea). Însă asta a trecut. Am încercat cu tot felul de siropuri, pastile, însa tot îmi dă batai de cap. Aştept raspunsurile voastre. Mulţumesc anticipat !
1 comentarii
0
03-08-2019, ora 15:04
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Vă recomand să faceți o radiografie pulmonară la pneumolog care să o și interpreteze, plus vă poate consulta. Dacă e cazul puteți face CT toracic. Aștept să-mi spuneți cum evoluează simptomele și dacă ați făcut investigațiile recomandate. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.