Explicatii analize

10-06-2018
b0393
Nu este medic/terapeut
b0393
Buna ziua, am facut recent niste analize si au iesit ingrosate urmatoarele 2:

VSH - 2 sub limita
PCT - 0.37 peste limita

Este grav?

Inca o intrebare legat de HIV 1+2 a iesit valoare 0.07
<0.9 negativ
>0.9-1.0 reactiv

Valoarea de 0.07 poate sa mai creasca? si ce reprezinta ea? au trecut mai bine de 6 luni de la posibilul accident.

URO: Normal
GLU: Normal
restul negative
Sedimente urinare: leucocite rare si celule epiteliale rare.

Din cele prezentate mai sus este o problema in ceea ce privesc rezultatele?

Am un fel de candidoza bucala de cateva luni (limba usor alba) si o infectie la masea (in interiorul maselei sparte s-a umflat gingia formand o punga de sange) pe asta o am de aproape un an.

Va multumesc!
5 comentarii
0
19-06-2018, ora 12:28
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
de ce ti e frica de hiv?In ce situatie ai fost expus riscului?
0
28-09-2018, ora 16:01
b0393
Nu este medic/terapeut
b0393
Salutare!
Pe la jumatatea lunii Aprilie am avut un contact sexual (oral si normal protejat) cu o partenera a carei istoric nu il stiu. Nu mai dau de ea... a fost o seara si atat. Problema e ca s-a mai intamplat si un al 3lea act sexual in care eu i-am oferit ei oral (cunnilingus) doar pt 15 -20 sec... si de atunci si pana acum tot lucreaza paranoia...
M-am testat la 1 luna de zile pt HIV -negativ
Luna asta dupa 4 luni Hepatita B si C, sifilis si herpes -negativ
Mam testat acasa dupa 3 luni cu un auto test HIV -negativ
Pot sta linistit daca ma testez pe 01.10.2018 la synevo HIV ?
Sunt 5 luni si jumatate... cred ca se incuba virusul pana acum.

Am mai fost acum 2 sapt racit si am ramas cu tuse usor productiva...
Am pe piele eczema numulara, niste eruptii cutanate asemanatoare cu urticaria... de 2-3 cm pe raza care trec intr-o luna o luna jumatate... Dermatologul mi-a dat Elocom si Aerius (unguent si pasyila antialergica)
Lucrez in mediu cam toxic... producerea de detergenti si sincer sa fiu cred ca ori e alergica ori pe sistem nervos...

Ganglionii mi-a spus medicul de familie ca parca ii simte usor inflamati dar nu era sigur... (cei de la gat) iar cei din zina inghinala ii gasesc doar daca stau intins pe spate si ma palpez pe piele)
Am o usoara candidoza bucala (cred ca e de la tigari ca am limba alba de cativa ani de zile)
Am diferente mici de greutate.. oscilez de la 68 la 66 la 70 de kg... asa fac de cand ma stiu.
Pana nu aflu sa stiu cert daca am sau nu HIV nu ma pot apropia de nicio fata.. credeti-ma ca foarte greu sa primesti oferte si sa stai ca prostu sa refuzi si sa eviti relatii...
0
02-10-2018, ora 16:38
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
De la partea cu protejatul nu ai cum sa iei hiv.de la cunilingus.cred ca la fel ca si la felatie sansele sunt mici.Si eu m am testat si 1 sapt, , , 45 zile, , , 3 luni, , , 5 luni, , 6 luni, , , 10 luni fara o saptamana si testele au iesit negative(simptome le am avut pe toate...si inca am ramas cu mancarimi genitale...am avut si 2 negi genitali pe care i am cauterizat.Multi spun ca testele gen 4 care includ si antigenul p24 pot identifica o infectie incepand cu 28 de zile.Am trimis intrebarea la 2 laboaratoare in Bucuresti:
la cat timp de la presupusul contact sexual infectat testele sunt concludente?
RASPUNS:Buna ziua,

Pentru testarea anticorpilor anti-HIV 1+2 laboratorul nostru utilizeaza teste imunocromatografice de generatia a 4-a. In urma unei suspiciuni de infectie se recomanda ca prima testare sa se efectueze la 4 saptamani dupa incident. In cazul unui rezultat negativ se repeta testarea la 3, respectiv 6 luni dupa incident.
Deci faci testul la 6 luni si e ok.
Eu acum sunt racit cobza si am o tuse urata.Pe 23 octombrie fac un an de la incident.
Prostii am facut amandoi, timpul nu l mai putem intoarce, sa speram ca norocul a fost de partea noastra.E o lectie ce nu trebuie uitata.Placerea fara prezervativ e mare dar si in caz de...durerea e si mai mare(deci nu se merita)
Sanatate multa si sa ne spui si noua rezultatul testului la 6 luni.
Poti face si acum un test pentru linistea ta.Orice test NEGATIV iti da incredere pt mai departe.
Sanatate si nu uita sa ne comunici rezultatul.Sunt multi pe acest site care si au scris temerile de hiv dar nu au dat verdictul final.
Asa am fi stiut si noi urmatorii aflati la ananghie cu ce se mananca hivul asta si cand ne putem linisti...dupa testul la cate luni.
Eu am promis ca am sa raman pe site chiar daca norocul nu a fost de pareta mea.Daca urmaresti postul meu cu hiv sau paranoia o sa vezi ce simptome am avut si ce analize am facut.
0
02-10-2018, ora 17:08
b0393
Nu este medic/terapeut
b0393
Salutare!
Asa este...
Eu m-am testat ieri pentru HIV 1 2 si am primit negativ. este al 3lea test!
Sunt fericit ca in cazul meu este okay. M-am testat la Synevo. Recomand!
De la gafa asta pentru viitor voi fi mai precaut. Sanatate!
0
19-11-2018, ora 10:16
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Felicitari.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.