extragere surub de diafiza tibioperoniera

15-07-2010
EG
Nu este medic/terapeut
EG
Buna ziua,
Cam in aproximativ o saptamana va trebui sa merg pentru o extragere de surub de diafiza tibioperoniera si cea ce ma framanta este anestezia.As dori daca se poate sa ma lamureasca cineva despre ce fel de anestezie este vorba rahi sau locala pentru ca dupa ultima anestezie rahi mi-a fost foarte rau(dureri mari de cap, senzatie de varsaturi) si as dori sa stiu daca exista pentru acest fel de interventie si o alternativa la anestezia rahi.Va multumesc.
7 comentarii
0
15-07-2010, ora 23:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In mod normal surubul de distazis inter-tibio-fibular trebuie extras la 12 saptamani post-operator ( la 3 luni).
In 99% din cazuri este suficienta anestezia locala sau una intravenoasa scurta, in nici un caz nu este necesara rahi-anestezia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-07-2010, ora 11:29
EG
Nu este medic/terapeut
EG
Multumesc frumos pentru raspuns.Vad ca mie mi-l scoate la 7 saptamani.Doctorul a spus ca trebuie scos ca sa incep sa calc pe picior.Cand l-am intrebat de anestezie mi-a spus ca ori rahi ori imi da "ceva pe vena" de acea nu am intels exact la ce se referea.Prea multe nu-mi explica si daca il intreb se enerveaza de acea sunt mai tot timpul confuz in ceea ce priveste interventiile viitoare.Oricum ma bucur ca se poate face fara o anestezie rahi.
0
16-07-2010, ora 23:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Trebuie sa incercati un dialog "constructiv" cu ortopedul, sa-l convineti sa nu se mai enerveze si sa va ofere informatiile necesare unei bune recuperari. Este datoria si obligatia stricta a dansului, ca medic curant.
De asemenea, este obligat sa va detalieze modalitatile de anestezie posibile, pentru a alege impreuna varianta optima.
Nu descurajati!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-07-2010, ora 14:38
EG
Nu este medic/terapeut
EG
Va multumesc pentru raspunsuri.
0
24-07-2010, ora 20:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent cu rezultatul demersurilor D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-07-2010, ora 21:25
EG
Nu este medic/terapeut
EG
Am facut interventia, pana la urma anestezia a fost una scurta intravenoasa.A fost mult mai bine asa si sunt foarte multumit ca nu mi-au facut rahi pentru ca dupa cate am vazut nu era cazul.Acum totul este in regula si astept pe viitor operatia de scoaterea a tijei, brosele si celelalte chestii din picior(cand cred ca nu voi mai scapa de rahi).
0
29-07-2010, ora 14:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Rahianestezia nu este obligatorie, poate fi inlocuita printr-o anestezie loco-regionala, insa aceasta se practica rarissim in Romania.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: