Facebook = relatie?

09-10-2011
Edana
Nu este medic/terapeut
Edana
Buna seara, mi s-a intamplat ceva in urma cu doua luni jumatate care mi-a dat viata peste cap si am nevoie de sfatul dumneavoastra, neavand cui sa spun asa ceva m-am gandit sa scriu despre ce este vorba pe acest side, va rog mult, sfatul dumneavoastra imi este foarte necesar.Eu sunt casatorita in strainatate, sunt din Bucuresti dar nu locuiesc in Romania.Din plictiseala in urma cu doua luni am intrat pe facebook si am inceput sa conversez cu cineva pe care nu il cunosc..la inceput conversatie banala, el fiind din Bucuresti dar in acele zile era in trimis in misiune de la servici in alta tara, am aflat ca si el este insurat, am continuat sa conversam in ciuda faptului ca stiam ca amandoi suntem casatoriti, si foarte repede am ajuns sa vorbim cate 3 ore pe zi atunci cand nu era plecat, trebuie sa recunosc ca m-am indragostit de el...imi scria foarter frumos chiar daca nu aveam incredere in ceea ce spunea imi placeau declaratiile lui si tot ce-mi trimetea, de multe ori am vrut sa termin aceasta relatie dar tot timpul venea cu ceva nou pentru a ma determina sa nu renunt la el, ma suna imi trimetea mesaje...am fost foarte, foarte apropiati 2 luni de zile chiar daca nu ne cunosteam, mie va spun sincer asa ceva nu mi s-a mai intamplat si nu am crezut in aceasta poveste.dar modul cum imi scria, rabdarea pe care o avea cu mine m-a determinat usor usor sa am incredere in el.Am venit in Bucuresti pentru o saptamana, vroiam sa ne cunoastem si sa inchid aceasta relatie care nu ducea nicaieri, ne-am intalanit si i-am spus ca terminam...am stat un pic am vorbit, si chiar daca mie mi s-a parut cu mult mai frumos in pozele de pe facebook, oricum vroiam sa termin, dar nu pot spune ca mi-a placut cum ma asteptam, deci iam spus ce aveam de spus si am plecat, el aparent acceptase tot ce i-am spus indiferent, fiind un tip foarte calm, cand am ajuns acasa mi-a trimis sms insistand sa na vedem, si am accepatat sa ma reintalnesc cu el, ne-am intalnit si am petrecut noaptea cu el pana a doua zi dupa amiaza, regret enorm dar este prea tarziu, chiar daca am simtit ca era cu foarte indragostit de mine, eu am spus ca trebuie sa terminam, cred ca si el vroia la fel stiind ca va pleca in Africa un an intreg, si adevarul este ca el mi-a spus problemele pe care le are cu sotia lui neputand avea copii iar eu i-am spus ca trebuie sa fie alaturi de ea, l-a deranjat, nu-mi pot da seama de ce...dar cert este ca acum nu mai vorbim si a incetat dupa aceea discutie sa mai fie asa cum era inainte, eu l-am lasat m-am intors acasa si acum am constatat ca sunt insarcinata in urma noptii petrecute cu el, nu pot intelege cum mi se intampla asa ceva, nu-mi vine sa cred, si nu inteleg comportamentul lui, el fiind cadru militar este un tip destul de dur, imi este greu sa cred ca cineva pierde atat timp in fiecare zi si stiu ca ma iubeste, dar si-a impus sa fie rece cu mine, o femeie poate sa-si dea seama daca un barbat o iubeste cu pasiune sau vrea doar sex, nu sunt o copila.Sunt in mare incurcatura acum, o sa-i scriu, am mai vorbit despre asta, chiar in noaptea cand am fost impreuna si nu a vrut sa ia masuri de protectie, este si vina mea dar oricum eu am insistat pe aceasta tema si atunci mi-a spus ca daca se va intampla isi va asuma responsabilitatea.eu sunt foarte confuza acum.Va rog spuneti-mi ce pot face sau ce credeti despre aceasta intamplare neplacuta pentru mine...stiu ca sunt de vina mai ales pentru ca nu am stiut ce vreau si nu am fost hotarata in acesata istorie, dar ce pot face acum???Va multumesc mult !
11 comentarii
0
09-10-2011, ora 23:05
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Incep prin a-ti spune ca eu imi voi exprima punctul de vedere, nu este obligatoriu sa faci ceea ce asi face eu.Daca as fi convinsa ca sotul ma iubeste si ca si eu il iubesc, as rupe orice relatie cu acest personaj, as face intrerupere de sarcina, astfel as sterge orice urma a greselii pe care am facut-o, a ratacirii de care am dat dovada.Dar, te intreb, cum ai putut pleca de acasa, ce i-ai spus sotului???sau relatia cu el este putin compromisa??
Oricum, aducerea pe lume a unui copil inseamna o mare responsabilitate.Decizia iti apartine, multa bafta.
0
09-10-2011, ora 23:17
Edana
Nu este medic/terapeut
Edana
Adevarul este ca relatia mea cu sotul meu este nu este intr-o faza buna, dar il iubesc si il apreciez foarte mult, normal ca vreau sa raman cu el si-mi este foarte rusine de ceea ce am facut...Multumesc foarte mult!
0
09-10-2011, ora 23:44
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din ce am observat dupa 15 ani de cariera medicala, principalele consecinţe ale legăturilor sexuale extramaritale sau premaritale sunt acestea: bolile transmise sexual şi sarcinile nedorite.

Pe de altă parte, situaţia în cazul dv nu e chiar aşa de nedorită. Înţeleg că principala problemă a partenerului dv cu soţia lui este aceea că ea nu poate avea copii. Deci, sarcina actuală a dv ar trebui să fie un lucru dorit, sau cel puţin acceptat de el. Cu atât mai mult cu cât a spus că îşi asumă consecinţele. Rămâne de discutat cu el dacă, în afară de paternitate, prin "consecinţe" înţelege şi contribuţia materială. Mulţi bărbaţi vor să fie taţi, dar nu şi să plătească pentru asta.

În orice caz, avortul nu este o soluţie, după părerea mea. Dacă vă pare rău de o infidelitate, cu atât mai rău vă va părea că v-aţi ucis copilul. Vă veţi spune "acum ar fi împlinit un an", "acum l-aş fi dus la grădiniţă" etc.
0
10-10-2011, ora 00:58
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna Edana,

In primul rand, as observa ca nu situatia este complicata, ci vechile atitudini care v-au adus aici...
Adica, relatia ta cu sotul este deja rupta. Orice incercare de a "matura sub pres" acest aspect, nu poate duce decat la alte suferinte si inselatorii intre voi.
In al doilea rand, o posibila relatie pe termen lung cu domnul de pe facebook pare a fi improbabila: amandoi v-ati intalnit fugind de ce aveati acasa, si in majoritatea cazurilor acest tipar se repeta si in noul cuplu dupa un timp - neasumarea relatiei prezente, impulsul de a nu transa situatia actuala. (Intr-adevar, asa se intampla in foarte multe cupluri, pe de alta parte, dar tot la fel de adevarat este si ca majoritatea acestor noi cupluri se rup dupa o vreme sau dezvolta aceeasi suferinta echivalenta celei din cuplurile originale).

Ce ar fi "corect" sa faci... este dificil de spus. Depinde cine stabileste criteriile de corectitudine.

Ce ar fi curat sa faci insa, din punct de vedere psihologic - sa privesti realitatea in ochi asa cum este ea: cu actualul sot aveti o relatie deja rupta, cu noul este foarte improbabil sa formati ceva pe termen lung, copilul din tine nu are nici o vina. Pana nu faci efortul (poate si cu ajutorul unui psihoterapeut bun) de a intelege si curata ceea ce te determina sa intri in astfel de relatii - risti sa tot repeti ceva disfunctional fara sa-ti dai seama.

Ce este posibil sa faci... asta numai TU stii, si poti hotari functie de care sunt resursele tale.
Doar ca indiferent ce faci, macar sa stii cum stai de fapt, fara ascunzisuri fata de tine.
Daca stai sa privesti tot traseul, probabil nu este intamplator ca s-a intamplat asta... este oglinda a ceea ce exista in tine deja.

In speranta ca poti gasi ceva util in acest raspuns,

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
10-10-2011, ora 02:31
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Eu nu inteleg cum de nu te-ai protejat si ai lasat sa se intample asta..cred ca esti destul de matura incat sa fi stiut de posibilele pericole..daca nu te-ai gandit la contactarea de BTS-uri, macar sa fi fost prudenta, in partea cealalata si anume risul de a ramane insarcinata..in momentul de fata, va trebui sa luati o decizie, amandoi..ori divortati si incercati sa aveti o familie si sa va cresteti copilul, ori il cresti singura, ori faci avort si ramai cu sotul tau..acestea sunt posibilitatile pe care le vad eu.acum tu decizi care varianta este mai buna pt tine..
0
10-10-2011, ora 11:43
raracarmen
Nu este medic/terapeut
raracarmen
Iti doresc din suflet multa intelepciune in luarea unei decizii. Dar gandeste-te forte bine la repercursiunile renuntarii aduceri pe lume a copilului. Mult succes !
0
10-10-2011, ora 18:15
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ceea ce ti- a scris VASI 2..sustin si eu,
cu o intrebare, intrebari:
- mai ai copii?
- CE ai spus acasa (sotului cand ai lipsit o noapte..si o zi..?)
- ai incredere in cel NOU cunoscut?????????...NICIODATA..te-a pacalit cu sotia, cu sarcina..poate are si copii?!..
propunere:
- mergi la locul de munca (fara sa stie) si, .AFLI TOT ceeace NU stii.
Numai bine,
0
10-10-2011, ora 21:32
Edana
Nu este medic/terapeut
Edana
Eu nu am copii, iar sotului i-am spus ca plec in Romania pentru a rezolva niste acte.
Nu am incredere in cel cu care am ramas insarcinata...practic nu il cunosc bine, si nici nu doresc sa mai comunic
cu el, am posibilitati materiale sa pot avea grija singura de copil, daca as mai comunica vreodata ar fii numai pentru copil sa poata sa-si cunoasca tatal...Problema mea acum este sotul meu caruia nu stiu cum sa-i spun asa ceva.
0
10-10-2011, ora 21:34
Edana
Nu este medic/terapeut
Edana
Va multumesc din tot sufletul pentru sfaturi si va doresc numai bine!!!
0
10-10-2011, ora 21:41
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna Edana,
CHIAR nu ai avut nicio "relatie" cu sotul tau in cele 10 zile cat ai stat in Bucuresti????????????

.sau NU stia ca ai venit???

.tu zici ca, te citez: "Am venit in Bucuresti pentru o saptamana, vroiam sa ne cunoastem si sa inchid aceasta relatie care nu ducea nicaieri",...sa inteleg CA, NU ai venit pt. sot...ci pt. celalalt????????

O parere:
NU cred ca ai ramas insarcinata cu acel cunoscut, ma rog,
DACA gresesc si-mi dau altfel cu parerea TE ROG SA MA IERTI.
CELE BUNE,
0
10-10-2011, ora 21:45
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
abia ACUM AM VAZUT MESAJUL TAU, SCRIS IN ACELASI TIMP CU AL MEU,
deci sotul tau a ramas in strainatate...acum INTELEG...SCUZE..
SPUNE-I ADEVARUL!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul