Fereastra imunologica hiv

18-07-2017
Mamaruta06
Nu este medic/terapeut
Mamaruta06
Buna seara, am nevoie de un raspuns. Stiu de analiza hiv ca se face la 3, 6 si 12 luni de la contactul sexual cu pricina. Eu am facut analiza la 6 luni si acum urmeaza cea de 12 luni de la contactul sexual. Este corect sau trebuie repetata si a treia oara?
5 comentarii
0
19-07-2017, ora 10:39
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

este bine sa il repetati si la 12 luni, in mod normal daca la 6 luni a iesit negativ, nu se pozitiveaza intre timp insa pentru a avea o certitudine este bine sa il faceti si la 12 luni

O zi buna,
Echipa Medicala Marie Stopes
0
21-05-2018, ora 11:21
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Daca productia de anticorpi are loc in primele 6...12 saptamani de la infectare..de ce mai trebuie repefat testul si la 6 luni..1 an?Nu este concludent cel la 3 luni?
0
06-09-2018, ora 18:29
Danvon
Nu este medic/terapeut
Danvon
Buna daca va uitati pe net doctorii straini spun clar ca testul de generatia 4 hiv1 -hiv2 antigen p24 la 3 luni de la ultimul contact neprotejat e concludent 100% si elisa la 6 luni la fel
0
15-02-2019, ora 21:42
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Pffff, pe bune?...după un an?...eu spun că mai sigur e după 2...adevărul este că la câteva săptămâni post infecție se va regăsi titrul maxim de anticorpi...nu realizați că dacă timp de un an organismul nu s-ar apăra probabil toate limfocitele T cd4 ar fi infectate?
0
12-03-2019, ora 18:37
GHHG
Nu este medic/terapeut
GHHG
Buna ziua...ca raspuns la framantarile dvs...si eu ma aflu intr-o situatie similara, toate simptomele hiv (slabit 7 kg, alergie, febra, diaree persistenta luni de zile, dureri articulare/musculare etc). Din cate m-am informat, testele performante de generatia a 4 a cauta si antigena P 24 iar cand acesta scade sub o valoare critica ar trebui sa apara anticorpii. Acum, eu am facut si un test de imunitate unde Igg ul este sub limita normala cu putin, apoi am facut o analiza mai avansata de limfotipare (evaluarea nr celule albe pe categorii) aici Cd4 sunt intacte (la limita superioara) insa cd8 peste limita cu 30 % (adica semnifica o infectie curenta) iar celulele B cd 19 (care sunt responsabile de anticorpi) sunt scazute spre limita inferioara! In aceste conditii eu ma intreb daca exista situatii in care organismul nu produce suficienti anticorpi pt a fi detectati?! In sa atunci, cd4 ar trebui sa fie scazute, sau p 24 prezenta la teste.am facut o groaza de alte analize de infectii toate in regula. Ar mai putea fi ceva: v-ati gandit ca exista mai multe tipuri de hiv 1? M, N, Osi P. La synevo din cate m am informat se verifica si M, O si N cred (dar N nu sunt sigur) dar P sigur nu (cu toate ca au fost doar cateva cazuri la nivel mondial. Poate e vd de o astfel de infeectie...sau..hiv 2 poate produce anticorpi mai tarziu si nu stiu daca are antigen p 24. ce parere aveti?! Am citit ca sunt unii aici care au simtome dupa un an sau mai mult...vedeti ca poate si voi aveti scazuta imunitatea adica celulele B nu T..si de aici simptomele...dar care poate fi cauza?!
Adaugă un comentariu / răspuns

22-02-2021, ora 09:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog, Urolog sau Dermatolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 38 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!   >

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.