Fereastra imunologica hiv

18-07-2017
Mamaruta06
Nu este medic/terapeut
Mamaruta06
Buna seara, am nevoie de un raspuns. Stiu de analiza hiv ca se face la 3, 6 si 12 luni de la contactul sexual cu pricina. Eu am facut analiza la 6 luni si acum urmeaza cea de 12 luni de la contactul sexual. Este corect sau trebuie repetata si a treia oara?
5 comentarii
0
19-07-2017, ora 10:39
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

este bine sa il repetati si la 12 luni, in mod normal daca la 6 luni a iesit negativ, nu se pozitiveaza intre timp insa pentru a avea o certitudine este bine sa il faceti si la 12 luni

O zi buna,
Echipa Medicala Marie Stopes
0
21-05-2018, ora 11:21
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Daca productia de anticorpi are loc in primele 6...12 saptamani de la infectare..de ce mai trebuie repefat testul si la 6 luni..1 an?Nu este concludent cel la 3 luni?
0
06-09-2018, ora 18:29
Danvon
Nu este medic/terapeut
Danvon
Buna daca va uitati pe net doctorii straini spun clar ca testul de generatia 4 hiv1 -hiv2 antigen p24 la 3 luni de la ultimul contact neprotejat e concludent 100% si elisa la 6 luni la fel
0
15-02-2019, ora 21:42
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Pffff, pe bune?...după un an?...eu spun că mai sigur e după 2...adevărul este că la câteva săptămâni post infecție se va regăsi titrul maxim de anticorpi...nu realizați că dacă timp de un an organismul nu s-ar apăra probabil toate limfocitele T cd4 ar fi infectate?
0
12-03-2019, ora 18:37
GHHG
Nu este medic/terapeut
GHHG
Buna ziua...ca raspuns la framantarile dvs...si eu ma aflu intr-o situatie similara, toate simptomele hiv (slabit 7 kg, alergie, febra, diaree persistenta luni de zile, dureri articulare/musculare etc). Din cate m-am informat, testele performante de generatia a 4 a cauta si antigena P 24 iar cand acesta scade sub o valoare critica ar trebui sa apara anticorpii. Acum, eu am facut si un test de imunitate unde Igg ul este sub limita normala cu putin, apoi am facut o analiza mai avansata de limfotipare (evaluarea nr celule albe pe categorii) aici Cd4 sunt intacte (la limita superioara) insa cd8 peste limita cu 30 % (adica semnifica o infectie curenta) iar celulele B cd 19 (care sunt responsabile de anticorpi) sunt scazute spre limita inferioara! In aceste conditii eu ma intreb daca exista situatii in care organismul nu produce suficienti anticorpi pt a fi detectati?! In sa atunci, cd4 ar trebui sa fie scazute, sau p 24 prezenta la teste.am facut o groaza de alte analize de infectii toate in regula. Ar mai putea fi ceva: v-ati gandit ca exista mai multe tipuri de hiv 1? M, N, Osi P. La synevo din cate m am informat se verifica si M, O si N cred (dar N nu sunt sigur) dar P sigur nu (cu toate ca au fost doar cateva cazuri la nivel mondial. Poate e vd de o astfel de infeectie...sau..hiv 2 poate produce anticorpi mai tarziu si nu stiu daca are antigen p 24. ce parere aveti?! Am citit ca sunt unii aici care au simtome dupa un an sau mai mult...vedeti ca poate si voi aveti scazuta imunitatea adica celulele B nu T..si de aici simptomele...dar care poate fi cauza?!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.