Fetița 9 luni, nas înfundat (horcait) dar fără eliminare de mucus la aspirate

28-09-2021
Irene Str
Nu este medic/terapeut
Irene Str
Buna ziua!
Am o fetița de 9 luni cu care pana acum nu am avut probleme de sănătatea.
Acum aprox 1 sapt am fost eu putina răcita iar la 3 zile, dimineața când s’a trezit am auzit-o horcăind din nasuc cu toate ca nasul părea curat.
Nu era înfundat, ci doar se auzea acel sunet din spatele nasului, ca și cum ar avea secreții acolo.
Eu zic ca a răcit și ea de la mine chiar dacă am purtat masca lângă ea.
A doua zi la fel, după amiaza a început sa ii și curgă nasul (doar in acea zi câteva ore), cu toate ca de fiecare data la aspirare nu iese absolut nimic
Stare generală foarte bune, mănâncă, se joaca, nu are roșu in gât, nu a avut febra, la plămâni e ok, nu se aude nimic.
A doua zi am fost medic care ne’a confirmat ca este totul bine, doar umpic răcita probabil.
Tratamentul dat este - Timp de 5 zile:
GripStop x3 pic /zi
Tobrex x3 pic nazal /zi
Panadol x 3 /zi
Lavaj spray cu apa de mare + aspirat
Repet ca de 3 zile de când e așa, niciodată la aspirate nu a ieșit absolut nimic. Am fosit când spray, când ser înainte.
Întrebarea și îngrijorarea mea este : ce ar fi de făcut in acest caz ?
Nu este prea mare doza de paracetamol ?
Ce rol Mai are antibioticul (Tobrex), dacă chiar medicul mi’a zis ca este o usorara răceala probabil...?
Nu știu ce sa mai fac sau sa Mai cred și nu știu ce mai bine sa ii dau..
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nas înfundat la bebeluși - abordare corectă și tratament
  •