fetita de 2 ani, picior plat

12-02-2012
01101988
Nu este medic/terapeut
01101988
buna ziua sunt Ramona am 23 de ani si am o fetita de 2 ani, care are picior valg plat stang, si merge putin vizibil cu piciorusul stang in interior de la genunchi.Ce pot face?Ii dau ghetute ortopedice si care sa-i tina glezna foarte bine.Dar ce mai pot face?se indreapta piciorusul?va rog raspundeti-mi cat mai repede pentru ca sunt foarte ingrijorata.multumesc mult
6 comentarii
0
13-02-2012, ora 09:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce greutate are fetita??
De obicei piciorul plat este numai un fenomen compensator pentru genu-valgum, determinat de greutatea exagerata.
Nu cred sub nici o forma ca ar fi utile ghetele ortopedice, care sunt de obicei chiar profund daunatoare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-02-2012, ora 16:24
01101988
Nu este medic/terapeut
01101988
buna ziua...in primul rand multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.
Fetita are in jur de 13 kg jumate, este normala nu as putea spune nici macar ca este grasuta cu atat mai putin supraponderala.nu inteleg de ce s-a intamplat asta cu piciorusul ei.avand platfus merge putin cu genunchiul in interior si uneori imi spune ca o doare genunchiul.va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac...multumesc
0
13-02-2012, ora 16:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia este fundamental opusa: problema se situeaza la nivelul genunchiului, iar piciorul nu face decat sa ia pozitia de valgus pentru a mentine echilibrul (picior plat functional).
Prin urmare, este totalmente exclusa orice interventie la nivelul piciorului, problema situiandu-se la nivelul genunchiului.
Trebuie sa consultati un ortoped pediatru cu experienta, dar unul care sa nu va prescrie ghete ortopedice pentru o problema a genunchiului...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-02-2012, ora 16:37
01101988
Nu este medic/terapeut
01101988
am consultat un medic ortoped si diagnosticul a fost picior valg stang si tratamentul consta in masaje si ghetute ortopedice si inalte sa-i tine bine glezna.credeti ca se va putea rezolva problema noastra?multumesc
0
13-02-2012, ora 16:39
01101988
Nu este medic/terapeut
01101988
si inca ceva i-am facut radiografie si la genunchi si la bazin si mi s-a spus ca totul este in ordine..si ca ar mai putea fi si ceva genetic..
0
13-02-2012, ora 16:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca m-am exprimat destul de clar, daca doriti va repet: """trebuie sa consultati un ortoped pediatru cu experienta, dar unul care sa nu va prescrie ghete ortopedice pentru o problema a genunchiului..""
Radiografia genunchiului nu arata absolut nimic, esentiala insa este examinarea clinica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea copilului de 18 luni
  • Evaluarea copilului de 2 ani
  • Cum menținem sănătatea picioarelor?
  • Alergarea cu picior plat (platfus)
  • Reconstrucția în cazul platfusului este eficientă la vârstnici
  • Corecția piciorului plat la copil (platfus) - tratamente și proceduri
  • Un mediu prosper este esențial pentru dezvoltarea sănătoasă a copiilor mici
  •