Fibrinogen mare 750. Urgent!

26-03-2017
Emma123456
Nu este medic/terapeut
Emma123456
Buna ziua, am rezultatele analizelor de sange pentru mama mea care are 65 de ani si as dori sa stiu parerea unui medic.

Fibrinogen (coagulometrie, plasma) (Sysmex CS-2000i): 750. intervalul biologic de referinta fiind 180-350 mg/dl
Fier: 12. intervalul biologic de referinta fiind 50-170/ug/dl
Glucoza serica: 110. intervalul biologic de referinta fiind 74-106/ mg/dl.
Concluzia analizelor este: Anizocitoza eritrocitara moderata, cu frecvente microcite; Hipocromie moderata, cu relativ frecvente hematii "in tinta". Neutrofile segmentate = 60%, eozinofile = 18%, bazofile = 0%, limfoi=cite = 17%, monocite = 5%.
VHS (metoda Westergreen, sange) (Monitor20): 64, intervalul biologic de referinta fiind 2-30 mm/h

A fost la medic si trebuie sa mai asteptam cateva zile pana va face ecografie, endoscopie si colonoscopie, dar se simte rau, o doare in dreapta jos, fara antiinflamator nu poate sta. A slabit 8 kg in ultimul an, a facut RX lombara si are demineralizare osoasa difuza accentuata si are hernie inghinala dreapta care i s-a spus ca nu trebuie operata. Cam de o luna nu mai are pofta de mancare si nu prea mai poate manca asa mult, dar momentan i-a suplimete
cu fier. Fratele ei a murit de cancer la colon la 56 de ani, in rest nu avem alte antecedente in familie.
Va rog din suflet sa imi mai spuneti o parere, in legatura cu analizele.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fibrinogen
  • Fibrinogen mărit (explicații)
  •