fibroadenom mamar - tratament, contraindicatii?

10-03-2012
silviadriana
Nu este medic/terapeut
silviadriana
Buna! Am 20 de ani si anul trecut in septembrie am simtit un nodul la sanul drept, fara a avea dureri. In noiembrie am fost la Cluj si mi-am facut o ecografie mamara. D-na doctor mi-a spus ca este un fibroadenom, de tip necanceros (nu ma prea pricep la termeni medicali insa cred ca a spus ca este o tumoare necanceroasa), destul de mare, de 4 cm. Dansa a mai spus ca defapt ar fi vreo 3 legati unul langa celalalt (mi-a si aratat pe ecograf cum arata si este mai lunguiet, se vede ca sunt mai multi legati) Nu mi-a dat nici un tratament, a zis sa revin peste trei luni sa vedem daca a crescut. Peste trei luni, in februarie, aceeasi doctorita a constatat ca acesta a crescut cu 2-3 mm. D-na doctor (pe cat de optimista parea la prima ecografie) imi spune ca trebuie NEAPARAT operat ca este prea mare. Am intrebat daca nu exista un tratament alternativ si mi-a raspuns asa ironic: ' Daca exista un tratament in acest caz luam premiul Nobel doamna!' Mi-a dat un numarul de telefon al unui doctor sa ma opereze. Si gata. Plus ca nu mi-a spus nici cauza aparitiei..eu de frica am intrebat daca este normal ca la varsta mea sa apara noduli. Mi-a raspuns sa stau linistita ca multe fete vin la ea cu aceeasi problema.
Problema mea este ca, as mai astepta putin cu operatia pentru ca imi este frica.. as vrea sa las aceasta optiune ca o ultima solutie, sau mai peste cateva luni.
Exista tratamente, fie si ele naturiste in acest caz? In plus, exista ceva contraindicatii? Stiu ca trebuie sa mananc mai sanatos, fara prajeli, sarat etc. dar de exemplu sport am voie sa fac?
Raman recunoscatoare, multumesc anticipat
6 comentarii
0
12-03-2012, ora 11:18
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna ziua eu am sa-ti scriu ce scrie pe net despre cazul tau
Simptomele fibroadenomului mamar

Cand exista dubii asupra naturii formatiunii mamare sau se decide tratamentul expectativ la pacientele peste 30 de ani, atitudinea indicata este de a efectua o punctie in tumora. Aceasta se face, de obicei, prin aspiratie cu un ac fin, urmata de examenul histopatologic al materialului prelevat.

Tratamentul fibroadenomului mamar este variabil in functie de marime, de simptomatologia pe care o determina, de ritmul de crestere. De regula, fibroadenoamele mici, sub 2 cm, asimptomatice, diagnosticate la paciente sub 35 de ani nu au indicatie de tratament chirurgical. Dupa ce diagnosticul se stabileste cu certitudine, tumora trebuie revazuta clinic si ecografic peste 3-4 luni pentru a i se stabili ritmul de crestere, apoi din 6 in 6 luni pana la 2 ani. Daca este stationara, probabilitatea de a ramane astfel este foarte mare.

Daca diametrul tumorii depaseste 3 cm, este dureroasa, are ritm rapid de crestere sau biopsia demonstreaza celule atipice (foarte active), se recomanda indepartarea chirurgicala. Excizia tumorii se poate realiza sub anestezie locala si ofera un diagnostic sigur, dar nu este scutita de complicatii (hemoragie, infectie postoperatorie, cicatrizare inestetica) sau de posibilitatea recidivei in acelasi loc. Pacientele prezinta un risc mic de a dezvolta cancer mamar fata de celelalte femei.

despre tratament naturist sunt pe net dai cautare dupa problema ta si vei gasi eu nu stiu.
0
18-03-2012, ora 00:54
silviadriana
Nu este medic/terapeut
silviadriana
multumesc mult de sfat! am mai cautat despre tratamente naturiste insa din pacate cred ca rezultatele se vad dupa un timp mai indelungat...se pare ca singura solutie pentru mine este operatia..
multumesc inca o data..
0
24-03-2012, ora 12:36
dana.v
Nu este medic/terapeut
dana.v
Buna...si eu am avut aceeasi problema in 2009.aveam nodulul deja de cativa ani insa crescuse mult si mi-au spus ca trebuie scos. Inainte de operatie m-am dus la 4 medici si toti mi au spus acelasilucru. De asemenea mi s-a spus ca doar dupa examenul histopatologic imi pot spune ce fel de nodul este. Intr-un final m-am operat...dupa operatie la 3 mi s-au refacut 4, 5 chistulete la sanul operat si 2 mai mari la sanul celalalt. Am facut tot felul de tratamente pana cand anul trecut am ajuns sa fac tratament cu hormoni...si totusi in prezent rezultatele sunt aceleasi. Mi-a spus medicul endocrinolog ca o sarcina mi-ar rezolva problema. Nu stiu ce sa mai fac. Nu as vrea sa ajung din nou la operatie. Succes la operatie si sa nu-ti frica ca nu e mare lucru silviadriana!
0
27-03-2012, ora 14:27
silviadriana
Nu este medic/terapeut
silviadriana
m-am programat deja pentru operatie la Cluj iar doctorul mi-a spus ca nu am de ce sa ma tem..multumesc pentru sfaturi si incurajari!
0
31-10-2017, ora 13:24
Sibianca
Nu este medic/terapeut
Sibianca
Buna Silvia ! Am citit oroblema ta cu care te ai confruntat si as vrea sa stiu cum ai rezolvat -o, pentru ca aceasi situatie o are si fata mea care are 18 ani si ei i s-a recomandat operatia si as vrea sa stiu cum a decurs la tine operatia si cum te simti in prezent ( sper din suflet sa fi ffff bine ) !! Astept un raspuns de la tine !!! Multa sanatate !!
0
21-12-2021, ora 07:07
ancabal
Nu este medic/terapeut
ancabal
Buna Dana v! Cum s-a rezolvat pana la urma problema Dvs? Fiica mea este in aceeași situație. Va rog un răspuns. Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viața cu fibroadenom mamar - riscuri, prognostic, evoluție
  •