fibroza pulmonara, astm bronsic - infromatii

06-07-2009
borzmaria000SJ
Nu este medic/terapeut
borzmaria000SJ
, , fibroza pleuroseptala baz.bilat. cu fastonarea ambelor diafragme" explicaţi-mi va rog ce inseamna... este rezultatul unei radiografii pulmonare. Am 33 de ani si acum am aflat ca am si asm bronsic.imi indicaţi va rog si un tratament? Multumesc
6 comentarii
0
07-07-2009, ora 15:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Fibroza pleuro-septala reprezinta dezvoltarea patologica exagerata a tesutului conjunctiv in principal a pleurelui (Membrana seroasa care inveleste plamanii si captuseste peretii cavitatii toracice) care va afecteaza functionalitatea plamanilor si a diafragmelor (Organe muscular-tendinose care separa toracele de abdomen si care participa la respiratie). V-am explicat cat am putut de bine pt a intelege perfect (sper sa fii avut rezultatul scontat).

In ceea ce priveste tratamentul pt astm bronsic, trebuie sa consultati un medic alergolog si unul orl-ist (sau macar unul). Ambii se pun de acord si va elaboreaza separat sau impreuna o schema terapeutica adecvata gravitatii conditiei medicale de care suferiti. In principal, aveti nevoie atat de o solutie inhalatorie presurizata (spray) sau aerosol presurizat cu efect bronhodilatator (Atrovent, Ipravent, Alvesco etc.) cat si un antialergic precum Ketotifen in caz ca se dovedeste ca astmul are si o cauza alergica.

NU luati absolut nimic fara PRESCRIPTIE medicala, pt ca puteti sa va afectati grav sanatatea, care este si asa suficient de periclitata.

Va doresc multa sanatate si Dumnezeu sa va binecuvanteze cu tot ce doriti!
0
07-07-2009, ora 19:31
borzmaria000SJ
Nu este medic/terapeut
borzmaria000SJ
Mulţumesc mult pt. raspuns! pt. astm folosesc seretide 50/250 de 2 ori pe zi si ventolin la nevoie.Aş vrea sa mai intreb ceva: (e astm bronşic persistent) astmul şi fibroza aceasta pot fi vindecate sau doar tinute sub control cu tratament adecvat? medicul alergolog nu crede ca am fibroza, spune ca e posibil ca astmul bronşic sa dea aceasta impresie la radiografie.E posibil oare? Am fost fumatoare pana acum 3 saptamani cand am aflat ţi cu toate ca am renuntat la fumat ma simt tot mai slabita fizic si ameţesc + ca sunt şi in concediu, am odihna suficienta.Analizele la sange mi-au fost bune. medicul pneumofiz. nu vrea sa mai faca si el o radiografie pana peste 2 luni, spuneca e un risc prea mare. Ce sa fac? Sa astept? Nu va trece prea mult timp oare pt. ca pt. fibroza aceasta nu am nici un tratament?
0
07-07-2009, ora 21:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu mare placere!

Tot ce pot sa va spun este ca NU exista boala incurabila. Cand ai incredere mare si evlavie adanca in Dumnezeu, te face bine, dar doar pe masura credintei.

Va simtiti slabita fizic si ametiti pt ca organismul dvs. este privat de o substanta care mult timp l-a stimulat si pozitiv si negativ, si care acum nu mai exista, si anume NICOTINA. Acum treceti printr-un fel de sindrom de sevraj, care va slabi in intensitate pe masura ce vor trece zilele si dvs. veti gandi pozitiv. daca simtit ca sunteti foarte slabita fizic puteti sa luati un complex de vitamine B, sau, si mai bine, luati-va de la plafar ulei de catina cu coenzima Q10. catina este recunoscuta la nivel mondial ca fiind o polivitamina naturala, iar CQ10 este motorul energetic al organismului, care din pacate pe masura procesului natural de imbatranire scade din punct de vedere al concentratiei (acesta este motivul pt care copiii au atat de multa energie cand sunt f mici, au CQ10 la nivel maxim).
Dumnezeu ne-a creat niste fiinte perfecte, ne putem vindeca singuri cu ajutorul mintii, dar nu putem face nimic fara EL, pt ca fara EL suntem doar tarana, iar cu EL suntem "ceva", vb expresiei latine: NIHIL SINE DEO-Nimic fara Dumnezeu.

In concluzie, cu multa rabdare, credinta si obedienta va veti face bine, trebuie doar sa vreti! Faceti ce v-a spus medicul ca va stie personal.

P.S. Medicul are dreptate in privinta repetarii radiografiei, exista riscul de iradiere letala!

Cu multa placere si respect,
N I C K;)
0
12-07-2009, ora 17:09
nina03
Nu este medic/terapeut
nina03
Daca esti din Buc.fa investigatii la sp.Marius Nasta.Mamei mele i-a fost diagnosticata fibroza in urma unei bronhoscopii care nu iradiaza.Ce analize ai facut?
0
29-07-2009, ora 21:07
monica.moni75
Nu este medic/terapeut
monica.moni75
Nu sunt din Buc. ci din Salaj, nu stiu daca in Zalau se fac bronhoscopii, dar probabil in Oradea sau Cluj se fac. Daca cineva ma poate informa in aceasta privinta, il rog sa o faca. Multumesc pt informatie.
0
22-02-2012, ora 21:52
ladar
Nu este medic/terapeut
ladar
ce anume provoaca aceasta fibroza pleuro-septala si daca durerire provocate de aceasta pot induce fibrilatiile ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.