Fistula perianala - experienta mea

10-06-2015
MV2
Nu este medic/terapeut
MV2
Nu am o intrebare ci doar vreau sa relatez experienta mea. Am citit o multime de lucruri pe internet si am fost foarte speriat legat de operatie, astfel ca vreau sa relatez cum a decurs pentru mine, in speranta ca o sa ajute si pe altii care sunt la fel de dezorientati cum am fost eu.

Primul consult
Am 29 de ani si de 3-4 ani tot sangerez in urma scaunului. Am fost acum 3 ani la un consult la spitatul Victor Babes. A fost recomandarea doctorului de familie si oricum nu stiam unde sa ma duc. Acolo m-a consultat un doctor chirurg (nu ii mai tin minte numele) care s-a uitat in zona si... a inserat un deget cu care a verificat. Nu stiu ce face domnul doctor in timpul liber, dar avea niste maini de parca ar fi lucrat in constructii, astfel ca am simtit ca s-a rupt ceva pe acolo si a inceput sa curga sange. Am primit diagnostic de fisura anala si trebuia operatie. Mi-a dat un tratament cu antibiotic si sa ma prezint peste o saptamana pentru programare. In stit specific de doctor roman, mi-a raspuns evaziv la toate intrebarile mele, astfel ca nu avem nici cea mai mica idee ce urmeaza. De atunci nu am mai calcat in spitatul acela.

Tratamentul Naturist
M-am interesat pe internet si am primit niste sfaturi, astfel ca am inceput un tratament naturist. In cam 2 luni, sangerarile au disparut si totul parea ok. Totusi, la 6 luni sangerarile au reaparut. Sangerarile mai dispareau cateva saptamani dupa care apareau din nou. Deja eram asa de obisnuit cu ideea asta, incat nici nu m-am mai deranjat sa ma duc la un doctor

Al doilea consult
Acum o luna insa a aparut si durerea. Era o usturime in zona anala imediat dupa scaun, cateodata durea chiar si cand faceam dus. Asa ca m-am hotarat sa ma duc la un doctor. Nu aveam nici o idee ce clinica sa aleg, dar am zis ca vreau sa ma duc la una privata specializata pe asa ceva. Am cautat clinici de hemoroizi (inca nu stiam ca am fistula perianala) si dintre cele care pareau decente: Proctoline, Procto Clinic si LaurusMedical. Am ales LaurusMedical. Acolo am nimerit la doctor Smarandache Romeo, care spre deosebire de experienta enterioara m-a primit cu rabdare, a facut o examinare cu aparatura performanta astfel incat imi arata si mie pe monitor ce filma si imi explica exact ce am si ce inseamna asta. A descoperit fistula perianala cat si hemoroizi de gradul 2. La final mi-a zis ca fistula nu se vindeca de la sine si sa ma gandesc cand vreau sa ma programez pentru operatie. Mi-a dat si numarul de telefon personal daca mai am intrebari. Fiind asa de deschis mi-a dat incredere ca stie ce face asa ca ajuns acasa am decis impreuna cu sotia ca ma voi opera la el.

Cautarea pe internet
Acum ca stiam cum se numeste ce am, am incepus sa caut pe internet. Si de aici a inceput aventura. Tot felul de complicatii, doctori ce pareau incompetenti, recidivarea fistulei etc. M-am speriat asa de tare, incat am contactat clinica sa imi dea informatii despre domnul doctor, care e rata de succes a operatiilor, cate recidiveaza, cate operatii de genul acesta a mai facut etc. Ei saracii de la receptie insa nu au prea stiut cum sa imi rapsunda, ceea ce era si de asteptat, asa ca tot speriat am ramas. Am decis totusi ca trebuie facuta si asta e.

Operatia
La operatie nu am simtit nimic in afara de injectia pentru anestezie. Mi-a vorbit pe tot parcursul si tot timpul stiam ce urmeaza sa se intample. La final a cauterizat rana ce a inceput sa miroase a ars, cred ca ardea usor tesutul, dar tot nu am simtit nimic. Totul a durat maxim 10 minute. La final am primit o reteta pentru supozitoare si indicatii sa ma curat dupa fiecare scaun si sa inlocuiesc o compresa ce mi-au pus-o ei. De asemenea dr. Smarandache mi-a spus ca il pot suna oricand pe telefonul personal, daca se intampla ceva sau mai am intrebari.

Recuperarea
In prezent sunt in a 2-a zi de recuperare. Imediat ce am plecat de la spital si a trecut anestezia, am simtit un disconfort la mers, dar odata ce am ajuns acasa si am stat jos, totul a fost ok, de abia mai simteam ceva.
Dimineata a fost si mai bine, pana cand a trebuit sa am primul scaun, unde a usturat cateva minute dar dupa ce am curatat durerea a trecut definitiv, acum nu mai simt nimic.
Si acesta este momentul in care ma aflu. Domnul doctor a spus ca vindecarea definitiva se va face am in o saptamana si jumatate.

Ca parere personala, recomand sa alegeti un spital privat. De asemenea, cred ca diferenta fata de alte cazuri de care am citit pe internet, o face cauterizarea ranii dupa operatie, asa ca intrebati de asta. Si desigur, nu in ultimul rand, competenta doctorului.

Sper ca aceasta descriere lunga sa fie utila celor care cauta sa inteleaga ce inseamna asta, am scris informatiile cum as vi vrut sa le gasesc si eu inainte de operatie. Voi completa cu informatii pe masura ce se vindeca definitiv. Dupa vindecare vom aborda si hemoroizii.
Sanatate!
6 comentarii
0
10-06-2015, ora 13:08
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Multumim pentru informatii si altruismul de care dati dovada! Prezentarea dvs este foarte clara.
Cu siguranta ca experienta dvs va ajuta persoane aflate in aceeasi situatie.

Va rog sa ne tineti la curent cu evolutia in timp.

Multa sanatate!
0
06-03-2016, ora 21:12
Nicu79
Nu este medic/terapeut
Nicu79
M-am vindecat de fistula perianala luand in fiecare zi cate 2 linguri de bitter suedez intr-o cana de ceai de musetel, dimineata inainte de masa si seara inainte de culcare dar efectul cel mai bun l-au avut probabil compresele cu decoct de coada calului tinute pe locul cu pricina in timpul noptii. Dupa 4-5 zile s-au diminuat "scurgerile" jenante prin mirosul lor iar dupa vreo 10 zile orificiul de evacuare a scurgerilor s-a retras si s-a inchis. Sunt barbat la 37 de ani si nu am alte probleme medicale. La mine a mers, am scapat de o operatie ce ar fi manacat timp si bani, va urez succes!
0
15-03-2016, ora 16:14
katy73
Nu este medic/terapeut
katy73
Ma bucur pentru dumnavoastra, dar sunt curioasa daca nu va recidiva, pentru ca am inteles ca aceasta boala este cam perfida si se caractrizaza prin recidive in alte locuri.Orium voi incerca si eu acest tratament pt ca la mine boala e in faza incipienta fara scurgeri, doar dureri si o usoara umflatura.Sanatate si sa ne tineti la curent.
0
16-03-2016, ora 16:15
MV2
Nu este medic/terapeut
MV2
Revin cu ultimele informatii.
La data curenta, mai bine de jumatate de an de la operatie, nu mai am nici cea mai mica problema cu fistula.
Tocmai ce am terminat si tratamentul hemoroizilor si pe parcurs am facut un abces anal ce daca tot mergeam pentru hemoroizi, mi l-a aranjat pe loc, insa nu fara niste durere :).

Nu stiu ce sa zic de tratamentul naturist, intradevar riscul de recidiva in acest caz este unul foarte mare. Ideea din cate am inteles este ca rana se vindeca si in mod natural, dar nu se inchide, in ea adunandu-se fecale si in timp reaparand. Astfel ca sunt valuri de durere/sangerare -> ameliorare si totul pare ok -> revenire.
Nu sunt doctor dar va recomand un consult, sa nu cumva sa fie alta problema, poate chiar una mai usor tratabila.

Pentru mine totul e ok acum iar cu fistula nu am mai avut nici o problema. Ce e drept am incercat sa imi schimb meniul si sa introduc mai multe legume la fiecare masa, dar tot stau toata ziua pe scaun la birou, probabil de acolo si abcesul.

E ciudat ca de abia imi mai amintesc ce dureri aveam, dar stiu clar ca inainte de operatie ma intrebam daca o sa treaca vreodata si daca o sa mai pot vreodata merge linistit la baie. Ce uita omul :)

Sanatate va doresc si nu amanati problemele astea pentru ca de cele mai multe ori ajung tot mai rau si mai greu de tratat.
0
22-12-2017, ora 23:55
gyx87
Nu este medic/terapeut
gyx87
Buna seara tuturor!Am si eu nevoie de informatii legate de fistula perianala, am fost operat acum 2 luni jumatate si inca nu sa inchis locul pin care inca mai am scurgeri cateodata.A mai patit cineva asa ceva?Astept informati ultile de la persoane care a mai trecut prin asa ceva!
0
07-10-2018, ora 21:26
Aneste
Nu este medic/terapeut
Aneste
Buna ziua,
Care este cel mai bun spital pentru o interventie chirurgicala de fistula perianala, in afara de Mediproct ?
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fistula anală și perianală
  •