Fisura bazin

20-12-2018
Caratai
Nu este medic/terapeut
Caratai
Cat de grava este o "fisura de bazin"? Am accidentat pe cineva si are fisura de bazin. A stat doar 4 zile in spital si fara operatie sau ghips. Cat de lunga poate fi recuperarea, poate depasi 90 de zile? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Multumesc!
2 comentarii
1
21-12-2018, ora 19:41
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce inseamna fisura de bazin? fisura este ceva foarte inexact: este fracturat sau nu? si ce parte a bazinului?
daca este o fractura intr-o zona neimportanta (tip A) atunci se vindeca in 6 saptamani (deobicei), daca este o fractura in partea posterioara, cu instabilitate (tip C) atunci deobicei fara operatie nu se vindeca niciodata
0
21-12-2018, ora 22:17
Caratai
Nu este medic/terapeut
Caratai
Nu stiu nici eu sa va dau mai multe detalii. Persoana pe care am accidentat o nu doreste sa mai ia legatura cu mine, nici medicul ei. Doar ce m am putut interesa de la o asistenta care mi a spus fisura de bazin si ca i a fost recomandat sa stea o perioada la pat. Ma gandesc ca daca era o fractura tip C medicul nu ar fi externat o fara operatie sau ghips.
Multumesc frumos de raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: