Fisura de police

11-11-2012
gelu2012
Nu este medic/terapeut
gelu2012
Duna ziua,
In urma unui accident petrecut in data de 03 noiembrie 2012, am fost diagnosticat cu fisura de police la piciorul drept.
Sunt in ghisp din data de 04 noiembrie 2012, vreau sa stiu daca este normal ca dupa perioada de repaos (somn, odihna cu piciorul putin ridicat) este normal sa simt dureri puternice in zona afectata, atunci can stau in pozitia asezat pe marginea patului sau ma deplasez cu ajutorul carjelor.
9 comentarii
0
11-11-2012, ora 13:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- degetul mare de la membrul pelvin se numeste ""haluce"", doarece policele reprezinta degetul mare de la mana.
- nu exista in ortopedie notiunea de """"""fisura"""""", osul fiind fie fracturat, fie integru;
- imobilizarea gipsata este doar rarissim utila in fracturile halucelui, fiind inlocuita cu metode mai moderne de tratament.
- durerile sunt relativ normale si depind mai ales de tipul de imobilizare si de masura in care va sprijiniti pe membrul afectat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-11-2012, ora 15:06
gelu2012
Nu este medic/terapeut
gelu2012
Multumesc
Dar acesta este diagnosticul dat de d-l ortoped Ghoraschi Alhoseinni Kazem (Teleorman), dupa ce mi-a facut radiografia la urgenta (duminica 04 11 2012). Surprins am fost si eu de diagnostic, prin natura meseriei stiam ca policele este denumit ca fiind degetul mare (pentru studiu la pian, chitara, ) dar domnul ortoped am crezut ca stie ce spune!
Cu toate ca pe mine ma doare in regiunea superioara a labei piciorului; imi pare rau ca nu pot incarca o imagine pentru a fi mai explicit
V-as fi recunoscator daca mi-ati transmite unul sau una din metodele moderne.
0
11-11-2012, ora 15:17
gelu2012
Nu este medic/terapeut
gelu2012
Revin din nou!
Studiind un pic imaginile oferite de Google search, am gasit la http://anatomie.romedic.ro/piciorul, in ultima imagine, din dreapta, durerea mea (si probabil si fractura) se afla in zona metatarsiene, respectiv a doua de langa haluce, umflatura situindu-se in zona oaselor cuneiforme II si III, cu siguranta nu este vorba despre haluce deoarece inca inainte de punerea in ghips degetul mare i-l puteam misca fara probleme!.
0
11-11-2012, ora 16:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cel mai simplu ar fi sa-mi trimiteti radiografia scannata, pe mail.
Metodele de tratament depind de tipul anatomo-patologic al fracturii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-11-2012, ora 16:49
gelu2012
Nu este medic/terapeut
gelu2012
Din pacate radiografia a ramas la d-l doctor, mergand la ugenta, mi-a spus ca trebuie sa ramana la dosar acola. Voi incerca sa fac o noua radiografie, iar daca va continua durerea in ilele urmatoare voi incerca sa vin la dumneavoastra la Bucuresti!
0
11-11-2012, ora 17:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Eu voiam doar sa maximizez potentialul acestui site si a evita o deplasare inutila.
Pe de alta parte, examinarea clinica este, cel mai adesea, indispensabila si mult mai importanta chiar decat radiografia.
Va stau la dispozitie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-12-2012, ora 12:41
gelu2012
Nu este medic/terapeut
gelu2012
Buna ziua,
domnul doctor, sambata am dat gipsul joc (cizma gipsata), dar piciorul (laba piciorului) nu prea arata bine,
sunt inca tumefactii si simt inca durere atunci cand incerc sa calc normal,
in plus genunchiul stang ma doare din ce in ce mai tare (va atasez pe email radiografia -genunchi stang- de acum o luna, cu o saptamana inainte sa mi se intample accidentul de la piciorul drept), de aceea va rog frumos sa ma programati si pe mine in saptamana urmatoare, personal as prefera sambata pentru a nu perturba orarul scolii (fiind profesor!), dar nu vreau sa va afectez nici programul dumneavoastra, de aceea va rog sa-mi transmiteti cand pot veni si daca trebuie sa iau bitet de la medicul de familie.

Daca considerati ca este bine sa fac intai o radiografie sa o trimit pe email va rog sa-mi spuneti si va voi trimite saptamana aceasta, pentru ca dr. Kazem care m-a tratat a spus ca nu este nevoie!

MULTUMESC!
GELU nEAGU
0
02-12-2012, ora 13:31
gelu2012
Nu este medic/terapeut
gelu2012
Buna ziua
In urma discutiei cu dumneavoastra, voi veni maine 14.12.2012, la Clinica Esthera, Str. Washington Nr. 48A, ora 16.00 cu radiografia pentru fractura si cu radiografia pentru genunchiul piciorului drept.

Multumesc.

Gelu Neagu
0
04-12-2012, ora 14:25
gelu2012
Nu este medic/terapeut
gelu2012
V-am transmis doua mesaje pe adresa personala

Gelu Neagu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: