Fisura - Os metatarsien

05-08-2013
Nita Andrei
Nu este medic/terapeut
Nita Andrei
Buna ziua,

Am 13 ani si In urma cu 3 saptamani mi-am fisurat osul metatarsien de la picior...am fost la doctor si mi s-a pus un ghips pentru 3 saptamani, cu interdictia de a calca in picior.
Ghipsul l-am scos pe 2 august (vineri). Am inteles ca piciorul ma va durea cam o saptamana pentru ca nu l-am folosit deloc...Cert este ca atunci cand calc nu ma doare osul fisurat, in schimb ma doare calcaiul pe lateral exterior, uneori si articulatia gleznei. Doctorul mi-a spus ca nu este nevoie de glezniera/fasa elastica. Nu imi pot reveni la mersul normal...merg schiop. Cat timp am avut gipsul nu am calcat in picior, m-am folosit de niste carje. Mi s-au recomandat niste bai calde ( am facut cateva ). Intrebarea mea este urmatoarea : Este normal sa ma doara ? Ce trebuie sa fac sa numai schiopatez ?

Multumesc,
O zi buna
4 comentarii
0
05-08-2013, ora 21:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista 5 oase metatarsiene diferite, avand tratamente profund diferite...
Care metatarsian a fost fracturat si cel tip anatomo-patologic de fractura ati avut??
Puteti posta niste radiografii??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-08-2013, ora 22:24
Nita Andrei
Nu este medic/terapeut
Nita Andrei
Deisgur :

Aici este radiografia, http://imageshack.us/f/69/z3oq.jpg/ (Am incercuit fisura)

Aici este diagnosticul, in care scrie ca am avut si entorsa : http://imageshack.us/f/853/ib6k.jpg/

Dati click pe imagini ca sa se vada de mai aproape.

Multumesc.
0
05-08-2013, ora 22:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este greu de diferentiat o fractura la acest nivel de nucleul de crestere al stiloidei MT5.
De fapt, problema fracturilor metatarsienelor este fundamental diferita: se pot insoti de leziuni mult mai grave, cum ar fi fractura-luxatie Lisfranc, fractura cuboidului, navicularului, talusului sau calcaneului, infinit mai severe prin consecinte.
O examinare clinica atenta poate deosebi, la 3 saptamani dupa traumatism, intre o leziune "benigna"si una severa.
Faptul ca aveti durere la sprijin trebuie sa va conduca, logic, spre evitarea sprijinului, cel putin pana la un diagnostic precis (care lipseste la ora actuala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-08-2013, ora 22:42
Nita Andrei
Nu este medic/terapeut
Nita Andrei
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: