fitness...

07-10-2011
moniza
Nu este medic/terapeut
moniza
As dori sa stiu din partea unei persoane in domeniu cate zile pe saptamana e indicat sa mergi la sala/fitness si cate ore pe zi?Multumesc
13 comentarii
0
07-10-2011, ora 12:44
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Pai ai putea sa ne dai mai multe detalii, de ex: care'i scopul tau( sa slabesti, sa te mentii in forma, etc).
Se spune ca e indicat sa facem miscare cate 30 de min zilnic.
Dupa ce-mi mai dai detalii, o sa-mi mai dau cu parerea...
0
07-10-2011, ora 14:59
moniza
Nu este medic/terapeut
moniza
Nu ma plang de greutatea pe care o am, pot sa spun ca arat destul de bine, frecvetez sala de fitness in special pentru a ma mentine in forma, dar nu mi-ar strica si cateva kg in minus.Oricum imi puteti vraspunde luand in considerare ambele cazuri, daca sunteti amabil...:)
0
07-10-2011, ora 15:52
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
In cazul asta eu zic ca e suficient daca te duci de 3-4ori/ sapt la sala. Daca ai timp si simti nevoia sa mergi mai des nu e nimic in neregula doar sa ai grija sa nu te supraantrenezi, sa-i oferi corpului si sansa de a se odihnii.

Daca ai grija la alimentatie( sa mananci cat mai sanatos, evita carbohidratii, dulciurile, prajelile)+ cardio eu zic ca incet, incet o sa incepi sa mai dai si jos.
Cat despre durata antrenamentului, as zice ca 60 de min sunt suficiente, acum depinde f mult si in ce stadiu sunteti dumneavoastra(nu uita de incalzire!). Incercati sa claditi o temelie si treptat sa ridicati "casuta"( adik sa-ti inveti corpul cu efortul).

Pot sa va intreb in ce consta un antrenament?(nu se stie niciodata cand poti sa mai inveti cate ceva si sa le recomanzi si la altii).
0
07-10-2011, ora 22:08
moniza
Nu este medic/terapeut
moniza
Hmm..., e a doua luna de cand merg la sala iar antrenamentul meu decurge cam asa:20 de minute la banda, abdomene la 3 aparate diverse, trei etape a cate 15 abdomene la fiecare aparat, apoi 3 aparate pt picioare(nu stiu exact denumirile aparatelor si nici ce grupa anume de muschi lucrez)la fel 3 ori 15 la fiecare aparat
, urmeaza bicepsi, tricepsi si cam atat pt o zi, urmatoarea zi lucrez la aparate pentru spate, piept si inca ceva dar nu mai stiu...se vede ca nu ma pricep, nu?important e ca fac ce-mi spune instructorul si corect: )
0
07-10-2011, ora 22:21
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Nimeni nu s-a nascut invatat, este bine ca vrei sa ai grija de corpul tau. Daca ai instructor, iar este bn ca asa are el grija sa nu faci de exemplu 2 exercitii diferite care sa lucreze acelasi muschi.
Sincer mie mi se pare putin cam incarcat antrenamentul, mai ales pentru o incepatoare. Da cum nu vad exact ce faci, nu pot sa zic ca nu e bine, probabil faci cu greutati mai mici si te pune sa faci mai multe exercitii ca sa le inveti si dupaia sa faci singura...
Oricum cum nu vad, este posibil sa comentez aiurea!
Daca mai ai nevoie de sfaturi...sunt pe aici:D
0
10-10-2011, ora 14:55
moniza
Nu este medic/terapeut
moniza
Multumesc mult pentru raspunsuri, ma bucur ca am la cine sa apelez cand am vreo nelamurire.
0
10-10-2011, ora 21:33
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Ma bucur ca ti-am fost de folos. Bafta!
0
02-03-2012, ora 13:41
misha_tase
Nu este medic/terapeut
misha_tase
Buna. Am 28 ani si as vrea sa va intreb ce sa fac daca am facut o intindere la femurul si fesierul drept in timpul incalzirii la fitness. Sunt incepatoare, dar tot timpul mi-a placut sportul, alergatul. De 3 sapt merg la sala. Acum mi s-a umflat piciorul de la genunchi in sus si am temperatura la el, dar nu ma doare. Nu am intrerupt antrenamentul de tot la sfatul antrenoarei, am mai mers pe bicicleta 4 zile sapt asta. Ieri am simtit ca ma frige tare muschiul, dar nu am intrerupt antrenamentul. De 3 zile s-a invinetit femurul. Azi a inceput sa se invineteasca in spatele genunchiului si muschiul pulpei la spate, si sa se umfle de la genunchi in sus. Ce sa fac va rog? Am luat aspirina toata saptamana si am dat cu taina ursilor, am mai pus gheata..
Imi place sa fac sport si de aceea nu am intrerupt de tot antrenamentul...acum ma gandesc ca nu trebuia sa fac efort deloc. Ce imi recomandati va rog? Multumesc mult
0
02-03-2012, ora 14:51
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Eu zic ca trebuia sa faci o mica pauza. Ai grija cu intinderea, laso sa se vindece ca altfel se agraveaza.
Taina ursilor e ca puterea ursului?(are efect de incalzire?) Daca da, faci o mare prostie. La intinderi nu se folosesc solutii care incalzesc, se foloseste doar la lovituri pt a incalzi muschiul sa nu mai simti durerea.
Nu inteleg cum poti sa faci intindere la incalzire, cred ca exagerezi la incalzire, altfel nu-mi explic.
Cat despre umflatura, daca nu vezi nicio vindecare, du'te la medic!
0
02-03-2012, ora 15:13
misha_tase
Nu este medic/terapeut
misha_tase
Ok. Multumesc. O sa iau si un anti-inflamator si un gel, si voi pune gheata.
0
02-03-2012, ora 17:24
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
N-ai pentru ce! Ai grija de tine!
Sper sa te faci cat mai repede bine si sa faci sport in continuare! Bafta!
0
03-03-2012, ora 00:39
misha_tase
Nu este medic/terapeut
misha_tase
Buna. Azi am fost la urgente, si m-a vazut un ortoped care a zis ca am ruptura de muschi. Mi-a dat injectii anti-iinflamatoare 1 pe zi timp de 15 zile. Piciorul e vanat si arde.. In 3 sapt a zis ca trece si in 4 sapt pot sa incep antrenamentul... Nu a avut cine sa imi faca ecografie, dar merg maine..
0
03-03-2012, ora 00:42
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Imi pare rau sa aud asta, da ma gandeam ca ai ceva destul de urat, daca a ajuns sa se umfle atata...
Nu inteleg cum de antrenoarea aia ti-a recomandat sa faci in continuare!
Sa nu reincepi pana nu te recuperezi in totalitate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.