Formare Calus Peroneu

14-05-2020
Kovacsjozsef
Nu este medic/terapeut
Kovacsjozsef
Buna ziua!

Acum 4 saptamani am fost operat cu o fractura de glezna la maleola interioara si peroneu.
La maleola calusul sa format si este in regula, in schimb nu sa format calu la peroneu unde am aplicata o placuta de osteosinteza si intre capetele fracturii este o distanta 0-1cm maxim cred eu dupa radiografie.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in reculerare medicul si fizioterapeutul mi-au recomandat sa incep fizio si kineto pentru glezna sa fac mobilitate fara a pune presiune pe picior si sa facem o radiografie peste inca 4 sapt pentru a vedea evolutia.
Multumesc!
3 comentarii
0
14-05-2020, ora 09:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul pe care-l asteptati nu este standard, ci depinde de nenumarati factori: datele D-voastra personale, antecedente, radiografiile pre-, intra- si post-operatorii, stabilitatea intra-operatorie a montajului de osteosinteza etc.
In absenta acestor date este absolut imposibil de elaborat "sfaturi pentru recuperare".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-05-2020, ora 10:02
Kovacsjozsef
Nu este medic/terapeut
Kovacsjozsef
Aici nu ma lasa sa atasez radiografii :( am 29 de ani
0
14-05-2020, ora 11:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Radiografiile sunt doar o parte a problemei, nu sunt suficiente pentru raspunsul dorit de D-voastra.
Cel mai logic este sa-l consultati pe chirurgul care v-a operat, este singurul in masura sa va raspunda.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: