fractia reticulocitelor imature

03-09-2007
klara23
Nu este medic/terapeut
klara23
Mi-am facut niste analize la sange si totul a iesit ok, mai putin fractia reticulocitelor imature, care este mica..0, 6. Ce inseamna asta? Ce pb pot aparea? De asemenea, calciul ionic este sub limita minima... Va multumesc!
3 comentarii
0
06-09-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Daca restul analizelor sunt bune, in special hemoleucograma, nu este nici o problema. Aceasta fractie a reticulocitelor imature este un parametru nou introdus la anumite analizoare de hematologie si este util in evaluarea anumitor afectiuni hematologice sau in monitorizarea tratamentului acestora, situatii ce nu va implica pe dvs. Nu semnifica decat ca la momentul respectiv aveati o rata mai scazuta de producere a globulelor rosii si nu e ceva care sa va ingrijoreze.
In privinta calciului scazut puteti lua preparate pe baza de calciu si vitamina D.
Numai bine!
0
12-04-2011, ora 15:27
rosecristina2005
Nu este medic/terapeut
rosecristina2005
in sfarsit am gasit un raspuns linistitor la o problema similara.Fetitei mele i au iesit bune analizele, inclusiv reticulocitele, dar FRI-ul sub limita si m am speriat dupa cate am citit despre.Eram in dilema daca sa le repet sau sa mai astept dar d-na dr Frumuzache Iris m a linisit!!! Un nume frumos, al unei femei frumoase! Multumesc!
0
14-11-2012, ora 16:48
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Buna seara,

Ma confrunt cu aceeasi problema, fractia reticulocitelor imi iese mica, insa nu stiu din ce cauza. Am avut o usoara anemie, iau fier de 5 luni de zile. Feritina si hemoglobina in urma tratamentului cu fier s-a normalizat, insa aceasta fractie este scazuta.
Din ce cauza ar putea fi asa?
Doamna doctor ati spus ca "este un parametru nou introdus la anumite analizoare de hematologie si este util in evaluarea anumitor afectiuni hematologice sau in monitorizarea tratamentului acestora"..asta inseamna ca daca imi iese fractia scazuta, conform celor spuse de dvs inseamna ca exista o anumita afectiune hematologica sau ca ar trebui evaluata o afectiune de acest gen?
Eu am fost la hematolog insa nu mi-a zis nimic nici de aceasta fractie nici de alte investigatii. Tocmai pt ca nu am primit un raspuns sunt putin ingrijorata, fiindca as vrea sa stiu de ce iese aceasta fractie scazuta.
Precizez ca am tiroidita autoimuna cu hipotiroidie, urmez tratament de 7 ani.
Va rog mult sa-mi rapsundeti.
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •