Fractura bilaterală de calcaneu

19-10-2018
Florin Ovidiu
Nu este medic/terapeut
Florin Ovidiu
Buna seara, in urma cu 6 săptămâni am avut un accident din care a rezultat o fractura bilaterală de calcaneu. Am 38 de ani, 1, 85 m si 90 kg. Am fost operat la ambele picioare, am placi si șuruburi la ambele glezne. Problema mea este ca la ambele picioare simt talpa piciorului amorțita si la piciorul drept nu pot strange degetele si sunt oarecum indoite. Si cand incerc să le indrept cu mana, ma dor, sunt tepene. O sa isi revina? Multumesc frumos pentru raspuns
10 comentarii
1
20-10-2018, ora 09:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este importanta kineto-terapia, respectiv miscarea degetelor (chiar si a gleznei, daca chirurgul va permite).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-10-2018, ora 10:18
Florin Ovidiu
Nu este medic/terapeut
Florin Ovidiu
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
0
20-10-2018, ora 11:10
Florin Ovidiu
Nu este medic/terapeut
Florin Ovidiu
Gleznele le pot misca, nu au fost imobilizate dupa operatie, la piciorul stâng pot misca degetele, problema e la dreptul, degetul mare si cel de langa el, le pot misca, celelalte 3 sunt tepene. Si am tălpile picioarelor amorțite. O sa dispara aceasta senzatie? Iar degetele o sa isi revina?
0
20-10-2018, ora 17:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Raspunsul depinde, evident, de situatia pre-, intra-si post-operatorie, de stabilitatea montajului de osteosinteza, de calea de abord chirurgical utilizata, etc etc.
Si, extrem de important: sunteti fumator?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-10-2018, ora 18:10
Florin Ovidiu
Nu este medic/terapeut
Florin Ovidiu
Da, sunt fumator, fumam 2 pachete pe zi inainte de accident, de la accident pana acum 3 zile nu am fumat deloc.

Cand incerc să indrept degetele zici ca se rup decât să se îndrepte si doare rau
0
20-10-2018, ora 18:12
Florin Ovidiu
Nu este medic/terapeut
Florin Ovidiu
Si la acest picior talpa piciorului este mai umflata si amorțita
0
20-10-2018, ora 20:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Fumatul produce complicatii serioase dupa orice traumatism al membrului inferior (probleme cicatriceale, non-consolidare, sindrom complex regional dureros etc).
Situatia trebuie apreciata, evident, prin examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-10-2018, ora 20:45
Florin Ovidiu
Nu este medic/terapeut
Florin Ovidiu
Multumesc frumos pentru suportul de care ati dat dovada. Stima pentru meseria Dvs
0
19-12-2018, ora 13:25
ana.b006
Nu este medic/terapeut
ana.b006
Buna ziua, domnule doctor!


Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Tatal meu (69 ani, fumator) are o fractura de calcaneu stang, in urma cazaturii de pe o scara. In urma consultului si a radiografiei, piciorul a fost pus in ghips chiar in ziua accidentarii. A doua zi i s-a umflat foarte tare si a ajuns din nou la spital pentru ca il strangea. I s-a taiat ghipsul in fata, pe toata lungimea lui si la o saptamana si 2 zile a fost din nou la consult, nu i s-a mai facut radiografie si i s-a spus sa revina cand i se dezumfla pt. a schimba ghipsul. Are degetele vinete (foarte putin, calde si le misca) si spune ca simte ca e ca un pantof care il strange si nu mai are durerile acelea mari, dar ca simte ca ii mai amorteste putin piciorul...
Vrea sa mai stea cateva zile si sa mergem sa vada si parerea unui alt doctor. Eu sunt foarte speriata pt. ca nu cred ca sunt normale aceste senzatii de amorteala si nu stiu daca trebuie sa mergem cat mai repede sau sa mai asteptam 2-3 zile asa cum spune el. Ce spuneti? Voiam sa va intreb daca este normala senzatia de pantof strans, degete vinete, picior umflat.

Va multumesc anticipat pt. raspuns!
0
19-12-2018, ora 19:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Este o situatie complexa, iar raspunsul poate fi elaborat doar prin cunoasterea datelor: examinare clinica directa, studiul radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: