Fractura bimaleolara operata

49 comentarii 1 2
0
10-11-2010, ora 22:08
claudia1978
Nu este medic/terapeut
claudia1978
Buna seara!
Dl doctor am fost diagnosticata cu fractura bimaleolara dreapta fara deplasare, nu am necesitat operatie.
Am stat cu piciorul in gips 45 zile iar acum am o gheata pt mers.
Mai am de stat cu gheata 5 zile.Radiografie mia facut doctorul o data si urmeaza sa fac peste 5 zile cand imi da gheata jos.Vreau sa va spun ca nu prea am mers deoarece cand stau cu piciorul in jos se umfla si se invineteste.Va rog sami dati un raspuns va multumesc.
0
13-11-2010, ora 21:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Edemul periferic este cvasi-normal in acest tip de fracturi.
Raspunsul depinde de cateva zeci de criterii, printre care varsta, sexul, greutatea, antecedente, ocupatie si sporturi practicate, dar mai ales tipul anatomo-patologic al fracturii initiale si situatia clinico-radiologica actuala.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-11-2010, ora 19:19
teutza.dodo
Nu este medic/terapeut
teutza.dodo
buna.Am 26 ani si acum o luna si 5 zile am fost operata pt fractura bimaleolara stanga tip A weber cu deplasare si extensia traiectului maleolar tibial la plafonul tibial.Am 2 brose K si un cerclaj matalic in 8 si trei suruburi la maleola tibiala.Acum 5 zile mi s-a dat ghipsul jos in urma radiografiei facute cu recomandarea de a nu calca pe picior inca 4 sapt plus exercitii ale gleznei.As vrea sa va intreb daca o sa trebuiasca scoaterea ulterioara a acestor metale sau mi le vor lasa in interior.O a doua nelamurire este in legatura cu anticoagulantele injectabile Fragmin pe care le-am facut timp de 4 sapt de la operatie.Mai trebuia sa iau in continuare sau acuma pt ca imi misc piciorul nu mai trebuie?Va intreb acestea pt ca la momentul controlului am uitat efectiv sa intreb medicul.Va multumesc anticipat
0
15-11-2010, ora 23:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Atitudinea depinde de situarea anatomica a materialelor metalice, precum si de gradul de disconfort datorat acestora.. Nu este obligatorie extragerea materialelor.
Antitromboticele au utilitate pe timpul imobilizarii gipsate, insa situatia depinde si de factori personali, cum sunt greutatea, antecedente vasculare si de alta natura etc etc.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-11-2010, ora 00:00
teutza.dodo
Nu este medic/terapeut
teutza.dodo
Va multumesc pt raspunsul dat asa de repede.
0
28-02-2011, ora 00:35
jilopassat
Nu este medic/terapeut
jilopassat
buna seara domnule doctor.In urma cu 4 saptamani am fost operat la glezna stanga de fractura bimaleolara in ambele parti.acum am inceput exercitiile de miscare a gleznei dar ma tine zona operata foarte rau.Este normal? va rog frumos sami raspundeti.cu respect
0
28-02-2011, ora 13:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de cateva zeci de criterii, printre care varsta, sexul, greutatea, antecedente, ocupatie si sporturi practicate, dar mai ales tipul anatomo-patologic al fracturii initiale, de situatia intraoperatorie si de stabilitatatea montajului de osteosinteza, de situatia clinico-radiologica actuala.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-11-2011, ora 10:51
dinu68
Nu este medic/terapeut
dinu68
Buna ziua,
In urma cu 11 luni am suferit o fractura bimaleolara, am fost operata si am tija, 7 suruburi si un hobanaj. Intrebarea mea este daca pot face sauna cu inflarosii.
Va multumesc anticipat.
0
06-11-2011, ora 19:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Principial este permis.
Daca observati inflamarea zonei intrerupeti imediat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
24-11-2011, ora 20:10
Corina Dumitru
Nu este medic/terapeut
Corina Dumitru
Buna seara!
La inceputul lunii octombrie, dupa o banala cazatura pe scari, am fost operata pentru fractura bimaleolara dreapta, cu fixare prin 8 suruburi. Perioada cu aparatul ghipsat a fost de 6 saptamani (o perioada extrem de dificila). La radiografii, cea de dupa operatie, cea de la 2 saptamani si cea de la 6 (adica astazi) am avut rezultate favorabile. Pentru inca 4 saptamani mi s-a dat o cizma pe care tb sa o folosesc ori de cate ori am nevoie sa ma deplasez. Rugamintea mea e sa-mi spuneti daca pot folosi vreun unguent pentru masaj (gen Ibuprofen, Voltaren) sau vreo crema naturista care sa-mi amelioreze durerea si sa-mi grabeasca procesul de vindecare. Si, unde pot gasi mai multe informatii despre kinetoterapie (va intreb pentru ca nu sunt in tara, intamplarea a facut sa fiu departe de casa in aceasta situatie traumatizanta).
Va multumesc anticipat!
Cu deosebita consideratie, Corina D.
0
16-11-2012, ora 19:29
cozmin86
Nu este medic/terapeut
cozmin86
buna seara...am facut 2 ani de cand mi-am rupt piciorul drept, am fost diagnosticat cu fractura echivalent bimaleolara, am avut nevoie de operatie, 8 suruburi si placute, am stat aproximativ 3luni jumate pana sa incep sa calc in el.dupa ce am scos placutele am facut radiografii si e perfect osul dar e problema la ligamente ca ma supara exact sub glezna putin in fata spre laba piciorului cand stau mult timp in picioare(se simte ca niste arsuri si o durere suparatoare)eu ma gadeam sa-mi fac un RMN si sa ma duc sa-l vada un doctor...
Va multumesc!!!!
0
18-11-2012, ora 15:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema se pune fundamental diferit: orice investigatie imagistica se practica numai DUPA un examen clinic atent si corect.
Cred ca, in situatia actuala, este infinit mai rezonabila o examinare computer-tomograf si nu RMN, dare efectuata comparativ (la ambele glezne), in incidentele speciale recomandate de ortoped dupa examenul clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-05-2013, ora 15:04
Dianastar
Nu este medic/terapeut
Dianastar
Buna ziua!
Sotul meu in virsta de 44 ani, cu greutate 105kg, are o fractura echivalent bimaleolara stanga cu minima deplasare.Piciorul a fost imobilizat in atela pana deasupra genunchiului pentru 10 zile, urmand sa faca iar radiografie.Va rog sa mi spuneti daca necesita operatie sau imobilizare in gips. Va multumesc anticipat !
0
24-05-2013, ora 16:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista cateva sute de tipuri de fracturi similare, avand tratamente profund diferite (imobilizare sau interventie chirurgicala).
Atitudinea moderna in Occident este chirurgicalizarea acestor fracturi, mai ales in cazul pacientilor cu 30-40 kg in plus, unde exista riscul major al deplasarii fragmentelor focarului de fractura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-07-2013, ora 22:39
Dianastar
Nu este medic/terapeut
Dianastar
Buna seara! Sotul meu a fost operat pe 3 iunie avand fractura echivalent bimaleolara stanga.Operatia a decurs bine, piciorul este inca umflat.Nu a mers inca, face kinetoterapie.Este in tratament cu Osseor.In urma cu 5 zile au inceput sa i apara umflaturi la glezna operata.D-l doctor nu stie ce sunt.Va rog sa mi spuneti ce sunt?Ce investigatii sa facem?Va multumesc!
0
05-02-2014, ora 21:21
Alexandru 32
Nu este medic/terapeut
Alexandru 32
Buna ziua, am avut de curand o interventie chirurgicala practicandu-se ablatia partiala a materialului de osteosinteza
Domnul doctor mi-a spus sa nu calc pe membrul operat pana la scoaterea firelor adica 12 zile
Va rog mult sa imi spuneti cu ce ma poate afecta daca voi calca pe membru, fractura este vindecata deci cu ce m-ar afecta?
si sa mai imi spuneti va rog daca trebuie sa evit temperaturile scazute.
Va multumesc anticipat, si va rog sa imi raspundeti.
0
05-02-2014, ora 21:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
probabil ca a dorit sa evite agravarea sindromului inflamator-recuperator post-operator.
Cel mai logic, eficient si sigur este sa respectati indicatiile medicale ale chirurgului care v-a tratat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-08-2014, ora 15:09
beny24
Nu este medic/terapeut
beny24
Buna ziua. Am suferit o fractura dislocata bimaleolara dreapta s-a intervenit chirurgical practicandu-se stabilizarea cu o placa cu gheare si 5 suruburi la nivelul maleolei externe respectiv 2 suruburi maleolei interne dupa ce am purtat 4 saptamani o atela gipsata gambiero podala acum am mers la control mi sa pus gips definitiv inca 4 saptamani cu calcai dandumi -se voie sa ma sprijin pe membru operat momentan nu ma mai doare deloc nici cand calc in el. Intrebarea ar fi cam cat dureza recuperarea in astfel de cazuri in cat timp as putea sa merg normal si daca suruburile si placa trebuie scoase sau ar putea ramane.
0
18-08-2014, ora 15:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Numai chirurgul curant va poate raspunde cu precizie, deoarece:
- cunoaste situatia pre-, intra- si post-operatorie;
- unii prefera imobilizarea gipsata, altii doar o orteza, altii nu imobilizeaza deloc glezna;
- sprijinul podal este diferentiat, si anume poate incepe inca din prima zi post-operator sau poate fi reluat dupa 4-12 saptamani post-operator;
- recuperarea depinde in functie de tipul fracturii, de tipul osteosintezei, de timpul imobilizarii, dar si de datele personale: varsta, greutate/inaltime, antecedente diverse etc etc.
Prin urmare, logic, trebuie sa luati legatura cu chirurgul curant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
49 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: