fractura bimaleolara stanga cu deplasare

35 comentarii 1 2
0
20-01-2014, ora 19:53
cotiga claudiu
Nu este medic/terapeut
cotiga claudiu
buna seara!am 31 ani, 1, 75 m, 65-70kg si acum 3 ani in urma am suferit o fractura trimaleolara cu luxatie picior drept, am fost operat si mi-a fost pusa o placuta cu 11 suruburi aplicata pe peroneu si 3 suruburi mai mari in glezna banuiesc pt fixarea maleolei.intrebarea mea este..cum va decurge operatia pt scoaterea fiarelor?va fi greu de scos tinand cont ca au trecut 3 ani de atunci.va rog sa ma lamuriti si pe mine ca sincer sa va spun mi-e putin frica.va multumesc cu respect
0
25-08-2017, ora 00:42
Marrius15
Nu este medic/terapeut
Marrius15
Buna ziua! În urma cu 3 luni am fost diagnosticat cu fractura bimaleolara, entorsa si dislocate după un accident sportiv. Pentru aceasta problema s-a intervenit chirurgical pentru maleola mediala si cea exterioară având o placa de titan pe exterior si 2 șuruburi pe interior! De putin timp am inceput si recuperarea pot merge normal fara a avea dureri dar după un efort putin mai susținut apar mici umflaturi in acea zona. As dori sa stiu daca aceste lucruri vor apărea pe toată perioada cat voi avea plăcută si șuruburi pe in picior si daca mai pot face sport de performanță cu ele in picior si totodata după extragerea lor!
Multumesc anticipat
Vârsta 19 ani, greutate 75 kg (dar in scurt timp voi fi nevoit să cresc) înăltime 1.80, sportiv de performanță (Rugby)
0
14-07-2018, ora 11:41
Elaely
Nu este medic/terapeut
Elaely
Bună ziua, în urma cu 3 săptămâni am avut operație de fractură bimaleolara dreaptă( reducere sângerândă, osteosinteza maleola interna cu 2 broșe k si 1 șurub de diastazis extern), echivalentă de fractură bimaleolaramai scrie pe ieșire, Accidentarea a fost când am căzut din mașină și a trecut un pic roata mașinii peste laba piciorului, am 1, 56, 41 kg si 24 de ani, în urma cu 10zile am fost la scos fire, si zona/ rana încă cam neschimbată, se vindeca greu, e normal?
0
21-07-2018, ora 14:19
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa vada medicul operator. poate fi numai edem postop. insa si mult mai mult
0
02-11-2018, ora 12:23
Cristina1233
Nu este medic/terapeut
Cristina1233
Bună ziua! În 11 iunie am suferit un accident si am avut o fractură trimaleonara cu deplasare la glezna dreapta. În 14 iunie am fost operată : reducere si osteosinteza peroneu drept cu 2 broșe centromedulare si osteosinteza maleolă interna cu 2 broșe. Glezna este tot timpul umflară, câteodată este roșie si fierbinte, iar noaptea am niste dureri groaznice. Medicul spune ca pe radiografie piciorul este perfect. Întrebarea mea este de ce am durerile acestea si ce as putea sa fac in privința lor? Comisia mi-a aprobat pana in 7 decembrie concediu medical, atunci am 180 de zile de concediu.
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: