Fractura clavicula

12-11-2018
Nu-tispun
Nu este medic/terapeut
Nu-tispun
Buna seara,

In urma cu 3 luni jumatate am suferit o fractura de clavicula la umarul stang in urma unui accident rutier. Toate indicatiile inclusiv cea primita de la UPU a fost de imobilizare dessault cu o orteza mobila. Toate bune si frumoase, m-am recuperat frumos din ce pot spune medicii ortopezi pe care i-am consultat, inclusiv eu, doar ca dupa toata perioada de imobilizare, la aproape 2 luni de la dezimobilizare, omoplatul stang (pe parte cu fractura) este putin iesit din relief, da in spate putin. Intrebarea mea este urmatoarea, se va alinia in timp? Este datorita masei musculare care s-a "atrofiat" in saptamanile de imobilizare?

Va multumesc pentru timpul acordat.
2 comentarii
0
26-11-2018, ora 10:29
Nu-tispun
Nu este medic/terapeut
Nu-tispun
Ma scuzati de up la topic, dar mai exista cineva activ care se uita pe astea?
0
17-12-2018, ora 17:40
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Daca este doar putin este in regula.trebuie exeecitii pt muschiul seratus anterior de obicei
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.