Fractura clavicula

18-06-2022
A.A.F.
Nu este medic/terapeut
A.A.F.
Buna seara! Fetița mea, 11 ani, a căzut de pe hinta și și-a rupt clavicula, fractura clavicula, cu deplasare, stânga, 1/3 medie, in data de 4.06.La urgente i s-a pus un pansament desault și ni s-a recomandat sa mergem neapărat în alt județ la control ortopedie pediatrica în oraș la noi nefiind medic ortoped pediatru.In data de 7.06 am reușit să ajungem la urgente Tg Mureș, neprizand o programare rapida altundeva.Acolo i s-a dat jos bandajul și i s-a făcut radiografie din nou, arata identic că cea din 4.06, nici o schimbare.I s-a pus bandaj in 8 și ni s-a spus sa revenim la urgente doar daca are dureri sau se lărgește bandajul sau daca i se albăstrește mana sau ii amorțește.In 12.06 am fost pt schimbarea bandajului deoarece s-a lărgit, in 16.06 am fost la policlinica Tg Mureș la control imagistic unde au spus că arată foarte bine și că începe să se vindece.Au schimbat din nou bandajul deoarece d-nul Dr. A spus că e cam lărgit.In 11.07 sa mergem să scoată bandajul și din nou radiografie de control.Acum întrebarea mea ar fi daca este normal că mâna stângă sa ii fie umflata?nu se albăstrește, nu amorțește, doar este umflata toată mâna și are o iritație urâtă pe mana sub și langa bandaj care o ustura rău și o mănâncă.Bandajul este fix, nu este lărgit, intra un deget sub el dar mai greu.Ni s-a spus că dacă intră degetul nu este prea strâns.Si am voie sa o dau cu sudocrem pe acea iritație? Încă o chestie ar fi că îi este ușor ieșit în evidență osul de la clavicula dar chiar la gat nu unde ii este fracturată, este normal?Mi s-a spus că o să apară o umflatura la os unde este fractura dar nu daca e normal sa fie mai proeminent in alta parte.Ea zice că nu o doare deloc clavicula doar mana la încheietura cotului daca o mișcă sau clavicula daca se dezechilibrează și o forțează așa oarecum.Noapte doarme doar pe spate și cu mana in sold, așa ni s-a recomandat noapte și ziua tot cu mâinile în mijloc sa stea pt a pastra pozitia dreapta a claviculei.Scuzati că am scris atâta dar am crezut că sa specific tot cum a fost.Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
19-06-2022, ora 14:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Pentru evitarea tuturor acestor probleme puteti utilizza o orteza specializata pentru fracturile claviculei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
21-06-2022, ora 13:00
A.A.F.
Nu este medic/terapeut
A.A.F.
Buna ziua! Va mulțumesc pt răspuns! Am optat pt bandaj in 8 la recomandarea dr. Chirurg ortoped pediatru, zice că e mai ok decât orteza.Intre timp am ajuns la urgente unde i-a încrestat puțin bandajul să îl slăbească și a spus sa pun mereu vata curată și pudra de talc acolo și deși încă este umflata mana, nu o mai doare.Daca se mai poate o întrebare.Astaxi s-a așezat în pat și nu poate numai în genunchi să meargă până la perna și a alunecat și a căzut pe burta.Zice că s-a lovit puțin la clavicula, că o doare dar nu așa rău.Oare este nevoie sa mergem la medic sau nu e posibil sa o deranjeze așa rău căzătură din genunchi pe pat?Mulțumesc și scuzați deranjul!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: