Fractura col chirurgical humerus drept

28-02-2021
dansamson
Nu este medic/terapeut
dansamson
Buna ziua, cu 4 zile in urma - 24 febr - mi-am fracturat humerusul drept, diagnostic de la spitalul universitar bucuresti: fractura col chirurgical humerus drept, am fost imobilizat in bandaj dessault pentru 3 sapt si trebuie sa merg la 7 zile sa il schimbe dar in afara de aceasta si de a lua 2 medicamente Clorzoxazona si Vimovo nu am primit alte recomandari. Pe radiografie nu se vede o ruptura grava la humerus dar nici nu imi dau seama cat de grav e ceea ce se vede. In acest moment nu simt nicio durere doar disonfortul de a avea mana dreapta complet inutilizabila si dificultatile care provin de aici.
Daca nu simt nicio durere oare osul se vindeca?
Oare as putea sa ies sa ma plimb daca am mana in bandaj, sau sa nu ies din casa macar 7 zile?
As vrea sa stiu daca mai sunt persoane care au trecut prin aceasta situatie, ce ar fi de facut pentru o buna recuperare, ce alimentatie sau vitamine sunt recomandate, cat timp a durat recuperarea, daca ati avut dureri? Eu am inceput sa iau Calciu si vit D3.
Multumesc mult!
2 comentarii
0
19-06-2022, ora 21:28
crina 1963
Nu este medic/terapeut
crina 1963
Bună ziua și eu am o fractură 1/3 proximală humerus drept cominutivă cu deplasare în valgus petrecută în data de 07.06.2022 și mi s-a indicat ori operația cu tijă ( recuperare mai rapidă) sau să rămân pe tratamentul actual ortopedic cu bandaj Dessault. Eu am probleme cu anestezia ( în istoric am un șoc anafilactic), dar am hotărât să stau liniștită cu ghipsul. Nu știu care poate fi însă evoluția fracturii având în vedere că am vârsta de 59 de ani.
Iau calciu, D3, vit K2, Mg, Zn, Omega 3 și Spirulina, La început am luat calmante și Vimovo. Mi s-a zis să stau 1 lună cu atela ghipsată combinată cu bandaj Dessault
0
19-06-2022, ora 23:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Cu cateva mici exceptii, fracturile humerusului evolueaza mai bine dupa o osteosinteza (operatie) corecta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: