fractura cominutiva maleola peroniana si pilon tibian stg

16-12-2012
maria alba iulia
Nu este medic/terapeut
maria alba iulia
pe data de 4 mai anul acesta am fot operata prima data dupa care au mai urmat 2 interventi la ultimul control mi sa spus ca am facut o artroza si ca nu ma mai pot recupera si dupa un timp chiar voi ajunge la proteza sau blocarea definitiva a glezndei. sunt disperata va rog frumos daca stiti o solutie sa imi recomandat am doar 3o de ani si nu pot sa acept sa raman cu handicap
7 comentarii
0
16-12-2012, ora 15:03
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din pacate fracturile cominutive de pilon tibial distrug articulatia talo-crurala.
operatia fracturii este una dificila, materialele de osteosinteza performante sunt foarte scumpe si chiar daca este operata de cel mai bun chirurg cu cea mai buna placa sansele sunt foarte mari pentru o artroza posttraumatica.
jumatate de an este cam rapid insa este greu de apreciat cat de corecta a fost operatia fara a vedea radiografiile (de fapt pentru aceasta leziune este bine sa fie facuta un CT)
daca cumva operatia nu a fost facuta corect si este o deviatie de axa majora sau o treapta importanta pe suprafata articulara acestea merita operate la aceasta varsta insa poate ca pur si simplu suprafata articulara era distrusa iremediabil in momentul accidentului.
cautati un ortoped experimentat in chirurgia pilonului tibial si-icereti parerea
0
16-12-2012, ora 15:10
maria alba iulia
Nu este medic/terapeut
maria alba iulia
mi sa recomandat o artroscopie articulara dar nu imi ofera numeni o garantie din contra mi se spune ca poate fi chiar si inutila am consultat foarte multi medici chiar nu mai stiu pe unde sa umblu daca cunoasteti ceva va rog sa imi recomandati. dupa radiograii operatia a fost facuta corect dar mi sa spus ca sa degadat in timp foarte tare chiar neasteptat radiografiile nu am cum sa le postez aici ca as face
0
16-12-2012, ora 20:51
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cu o artroscopie s-ar putea avalua exact starea cartilajului, eventual s-ar putea netezi suprafata articulara (mai ales cea de pe fata anterioara), deobicei artroscopia aduce o ameliorare in fiecare caz (insa nu in totdeauna pe termen lung). problema este ca nu este usor sa gasesti un medic bun in artroscopia articulatiei talo-crurale.
s-a facut si CT dupa operatie?
0
17-12-2012, ora 09:56
maria alba iulia
Nu este medic/terapeut
maria alba iulia
va spun sincer artroscopia am hotarat sa o fac la o clinica privata din brasov la dr balint nu am facut acel ct mi sa spus doar ca dupa ce o sa imi scoata tija si suruburile o sa fac un remene. as face orce pe lumea asta ca sa pot sa devin din nou un om sanatos si sa pot sa port tocuri sa merg la sky dar nu stiu daca mai sunt sanse
0
17-12-2012, ora 09:58
maria alba iulia
Nu este medic/terapeut
maria alba iulia
cum as putea sa va trimit radiogarfiile sa vedeti mai exact despre ce este vb?
0
17-12-2012, ora 20:32
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
puteti sa puneti fotografiile pe un site si ne dati linkul pe care putem sa le vedem (metoda destul de frecvent utilizata, puteti gasi aici pe forum exemple in alte comentarii)
sau puteti sa le trimiteti pe adresa din profilul meu (in acest caz il voi vedea numai eu)
CT -ul este o investigatie net superioara in evaluarea oaselor, poate fi efectuata si cu placi si suruburi in zona respectiva (evident acestea influenteaza negativ calitatea imaginii) dezavantajul este nivelul crescut de radiatii
RMN ul este o investigatie foarte buna pentru evaluarea partilor moi (tesuturi care contin apa) si a cartilajului. avantajul este ca nu cunoastem in momentul actual nici un efect secundar al investigatiei pana la 8-9 Tesla. dezavantajul este ca nu se poate efectua daca in zona respectiva exista metale magnetizabile si da un rezultat cu artefacte daca in zona exista metale nemagnetizabile (de ex titaniu)
dr Balint este un ortoped bun, eu zic ca puteti avea incredere in el
0
19-12-2012, ora 19:00
maria alba iulia
Nu este medic/terapeut
maria alba iulia
am pus radiografiile pe adresa dv de meil
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: