glezne, genunchii si coate pline de o iritatie rosie care provoaca mancarimi

01-04-2007
@n@ys
Nu este medic/terapeut
@n@ys
Primavara imi apare pe glezne, genunchi, coate apoi pe gamba si pulpa, o eritatie rosie diforma, are aspet de urzicatura, ma mananca ingrozitor, mai ales la caldura.
9 comentarii
0
01-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Trebuie mers la dermatolog atunci cand iritatia e in floare. Multe dintre bolile dermatologice au aceste simptome: macarine, iritatie, inrosirea pielii si e foarte important ca medicul sa si vada cum arata, in evolutie, boala cu pricina sa va poata recomanda un tratament adecvat. Altfel, bolile de piele treneaza ani de zile, dupa cum ati si constatat.
0
02-04-2007, ora 00:00
@n@ys
Nu este medic/terapeut
@n@ys
O doamne, am fost la zeci de dermatologi in toate fazele bolii, am tratat cu zeci de medicamente, cine credeti ca ar putea suporta acea mancarime fara sa mearga la un doctor.Problema este ca nimeni nu-mi poate spune cauzele bolii si nu am facut nici un test alergologic.Daca ave-ti idee de anumite teste, care descopera cauzele alergiei, va rog sa-mi recomandati si mie.De fiecare data imi trece cu tratament puternic, dar m-am cam saturat de medicamente si nici macar nu stiu cauza.Sunt din Constanta acum si medicul la care ma tratez este Nocivin, cel mai bun asa se spune.Tratamentul este :Plaquenil, ketotifen, detralex, prednison, elocom.
Daca stiti cumva in Bucuresti o clinica unde sa fac niste teste speciale in astfel de afectiuni, in Constanta nu am gasit.
Multumesc
0
02-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ati observat daca simptomele care le descrieti au legatura cu expunerea acelor zone la soare?
Exemplu: renuntarea la pantalon si trecerea la fusta, sau purtarea unor bluzite cu maneci mai scurte.
0
02-04-2007, ora 00:00
@n@ys
Nu este medic/terapeut
@n@ys
Buna ziua!
S-au facut speculatii in acest sens, ca s-ar putea ca soarele sa fie cauza, dar din punctul meu de vedere este exclus.Vara fac foarte multa plaja, doar la ultraviolete desigur si nu am asemenea probleme.Daca exagerez cu plaja imi apare o eritarie rosie pe piept spre gat, dau cu un pic de fenistil si dispare imediat.Eritatia de care va vorbesc imi apare prima data pe glezna dreapta, tot timpul in acelasi loc, in fiecare an, apoi pe gamba dreapta urcand, genunchi drept de jur imprejur pana acopera genunchiul, trece la celalalt picior si la fel aceeasi pasi, glezna, gamba, genunchi.Acum in acest moment in care va scriu, am pe genunchi, gambe, coate si pulpa dreapta pana pe fesa in sus, maine probabil urmeaza pe stangu in sus...In ritmul in care acestea urca celelalte nu mai sunt atat de rosii, sunt mai putin pronuntate, mancarimea apare la cele noi.Daca ma bag sub apa calda e teroare...credetima nu cred ca soarele poate fi cauza, in luna februarie nu prea umblam la fusta sau la maneca scurta...chiar nu m-am expus la soare, de fapt eu sunt o friguroasa, ma imbrac f bine si in contact cu pielea pun doar bumbac...sperand ca asa mai scap de chinul asta an de an.Nu stiu daca v-am spus dar si anul trecut tot in luna februarie mi-a aparut, cam pe 19 feb, si deja tratam, pe 26 feb mi-am fracturat clavicula dreapta...anul asta pe 26 feb mi-a aparut.Scuzatima ca am abuzat de timpul dvs. dar daca tot mi-ati scris macar sa stiti mai multe simtome, amanunte poate ma ajutati sa inteleg cei cu mine.MULTUMESC din suflet chiar daca nu veti putea face nimic, e mare lucru ca m-ati citit.Dana
0
03-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Am inteles ca si alti medici s-au gandit la legatura eruptiei cu soarele, ceea ce poate fi adevarat! In general, pe timpul iernii intram intr-un proces de devitaminizare, care are efecte asupra epiteliilor, in general si a pielii, in special. Vitamina responsabila de protectia pielii la ultraviolete este A. De aceea, la anumite persoane care sufera de un deficit de vitamina A, apar la trecerea de la iarna la primavara, unele manifestari pe partile descoperite ale pielii, numite "eruptii polimorfe la lumina". Aceste manifestari pot fi si de tip urticarian!
Nu stiu daca aceasta este cauza necazurilor dvs, insa un supliment de morcov crud in alimentatie si o crema protectoare pentru ultraviolete nu ar fi rau sa utilizati!
P.S. Atentie! Am sesizat ca dvs. nu faceti distinctie intre razele ultraviolete si cele infrarosii! Cele ultraviolete sunt responsabile de pigmentare, iar cele infrarosii de arsuri! Dvs. le considerati pe cele ultraviolete ca nu sunt nocive si va mirati ce soare poate fi in luna februarie! Aflati ca de fapt razele ultraviolete sunt responsabile de mari modificari la nivelul celulei epiteliale, modificari ce pot duce la cancere de piele si eruptii polimorfe!
0
03-04-2007, ora 00:00
@n@ys
Nu este medic/terapeut
@n@ys
Multumesc foarte mult ptr promtitudinea cu care mi-ati raspuns, voi incerca ce a-ti propus dvs, acum iau capsule pe baza de plante (trei frati patati-pudra), beau ceai din aceeasi planta si o pastila de claritine.Daca soarele ar fi cauza ce pot sa fac, trebuie sa protejez mereu pielea cu o crema cu protectie mare, chiar si sub haine?Eu nu am umblat cu pielea expusa cand imi apar problemele, de aceea ma miram ce rau imi poate face soarele mie in luana feb -martie.Voi face o cura de morcovi, astia oricum imi plac si-mi fac si bine.Inca o data multumesc.O zi buna
0
04-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din experienta mea va pot spune ca planta "trei frati patati" AGRAVEAZA reactiile alergice! Este corpul dvs si faceti ce doriti cu el, insa eu nu va sfatuiesc sa mai luati acea planta!
Nu va fi necesar sa va protejati mereu pielea, asa cum nu ati facut-o nici vara trecuta! Protectia este necesara doar in perioada de trecere de la iarna la vara, pana cand pielea isi reface depozitele de caroteni care sa-i asigure protectia.
0
12-04-2007, ora 00:00
@n@ys
Nu este medic/terapeut
@n@ys
Buna ziua!
Am fost plecata de sarbatori si nu am reusit sa va spun ca dupa 2 zile de masaj pe intreg corpul cu crema bogata in vitamina A si E, ulei de galbenele si soia, desigur am mancat si morcov asa cum mi-ati sugerat, mi-au disparut toate problemele.Acum in acest moment nu mai am absolut nimic pe corp si pot sa fac baie in cada, dar mie tare teama sa ma expun la soare.Voi continua sa mananc morcov si sa-mi ung pielea cu aceasta crema.Va rog sa-mi spuneti ce altceva as mai putea face daca chiar soarele este cauza.Poate stiti un preparat sau o crema anume care sa contina mai multa vitamina A, sa acopar carenta de vitamina.Ma cam speriat ce a-ti spus referitor la cancerul pielii!!
Multumesc mult ptr atentia pe care mi-o acordati, inca nu-mi vine sa cred ca am scapat atat de usor anul acesta.Nimeni nu s-a gandit sa-mi recomande ceva atat de natural, mereu mereu pestileeeee.Multumesc inca o data.
0
16-04-2020, ora 08:44
MariusCioc
Nu este medic/terapeut
MariusCioc
Buna ziua, am acceasi problema, am urmat si eu foarte multe tratamente, dar de cativa ani m-am hotarat sa nu mai iau nimic, indur perioada de primavara, incerc pe cat posibil sa nu ma scarpin si dispar intr-un final, cred cum a spus si domnuldoamna doctor, ca sunt de la soare, la primele expuneri imi apar, as dori daca imi puteti spune si mie cum se numeste acea crema !

Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Cele mai frecvente cauze de piele iritată
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Iritațiile pielii - topul celor mai frecvente cauze
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  •