durere glezne

22-11-2010
alinutzaalina
Nu este medic/terapeut
alinutzaalina
am o intrebare pentru o prietena...atunci cand depune efort ca alergatul sau dansatul o dor foarte tare gleznele si isi pierde echilibru si trebuie sa faca o pauza indelungata pentru a putea merge fara durere.
3 comentarii
0
23-11-2010, ora 09:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de varsta, greutate, ocupatie, sporturi si eforturi practicate, antecedente traumatice sau generale, dar mai ales de examenul clinic local, care va cuantifica stabilitatea articulatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-11-2010, ora 15:53
alinutzaalina
Nu este medic/terapeut
alinutzaalina
19 ani, sex feminin, merg la sala de o luna dar ma doare dinainte sa merg la sala, greutate 50 kg, inaltime 1.56, dansez mult in feicare weekend.ocupatie eleva.anu trecut am fost diagnosticata cu trombofeblita la piciorul stang cauza fiind anticonceptionalele marvelon timp de 3 sapt fara prescriptie si sunt fumatoare.si mai e o chestie ca a dat o masina peste mine craciunul trecut si am avut atele dar nu a fost grav sau ceva de genu.
0
23-11-2010, ora 16:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema este complexa, deoarece se insumeaza multi factori: traumatismul, tromboza venoasa, fumatul, anticonceptionalele si mai ales suprasolictarea prin dans si "sala".
Aveti nevoie de un consult clinic atent si competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: