Fractura de astragal cu entorsa

17-09-2012
Robert223
Nu este medic/terapeut
Robert223
Buna numele meu este Stefan sunt din Buzau si am 19 ani.In urma cu aprox 2 luni am suferit un accident rutier.In urma accidentului am suferit multiple traumatisme...leziuni care au trecut dar cel mai rau este ca am suferit si o fractura de astragal cu entorsa la piciorul drept.La o saptamana de la accident am fost operat la Bucuresti fixandu-se osul cu doua suruburi operatia reusind.Am mai stat in spital si apoi mi-au dat drumul acasa si am urmat un tratament cu clexane.Am mai stat la pat o perioada iar apoi am inceput sa merg in carje pentru ca nu aveam voie sa calc in piciorul operat.Dupa ce am fost la control medicii mi-au facut radiografie si mi-au spus ca este posibil sa apara o necroza a oaselor..acest lucru ma inspaimanta...ulterior cel care se ocupa cu recuperari mi-a dat un program pentru recuperare a piciorului si mi-a dat voie sa calc in el treptat !! Piciorul mi se mai umfla, e normal dar la exteriorul piciorului o zona este tot neagricioasa fiin vorba ca nu circula sangele si nu stiu ce sa fac sa mai urmez un tratament cu clexane.Mentionez ca nu am dureri pe os, doar seara imi fac masaj cu apa calda si sapun si ma doare cand pun mana pe picior, dar problema este ca piciorul nu este flexibil si cineva mi-a zis ca s-a depus ceva de nu imi da voie sa il flexez..ASTEPT UN RASPUNS!!
8 comentarii
0
17-09-2012, ora 18:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- fractura talusului (arhaic, "astragal"), mai ales daca se situeaza la nivelul colului acestuia, este o fractura extrem de severa prin sechelele potentiale: ne-consolidare, deplasare secundara si mai ales necroza corpului talian. In functie de tipul fracturii si de tipul interventiei chirurgicale, riscul de necroza se situeaza intre 25% si 100%.
- acest tip de fractura necesita o osteosinteza precisa, fiabila si stabila, realizata prin cai de abord mini-invazive (pentru minimalizarea riscului de necroza).
- 'reusita'operatiei' se cuantifica prin stabilitatea montajului de osteosinteza si prin mini-invazivitatea acesteia..
- cat despre rezultate, asa dupa cum va precizam, sunt aleatorii si impredictibile, data fiind vascularizatia precara a talusului;
- nu am inteles, de fapt, care este intrebarea D-voastra.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
17-09-2012, ora 20:00
Robert223
Nu este medic/terapeut
Robert223
Stimate domnule doctor va multumesc pentru atentie am vrut sa spun toata povestea cu operatia, intrebarile...pentru ca am 2 nelamuriri in fapt este ca : 1)nu pot misca piciorul indeajuns pentru ca atunci cand il pun in pamant sa fie normal ca celalalt am tendinta sa cald drept lucru care cred ca se datoreaza depunerii a unui component osos zic eu care este tare la pipait iar 2) o parte pe piciorul meu este inca neagra, mai precis spre exterior unde este rotula.
Va multumesc mult!
Astept raspunsul dvs!
0
17-09-2012, ora 23:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund, din nou, punctual:
- o asemenea fractura (considerata hiper-severa) necesita o gestiune impecabila intra- dar mai ales post-operatorie, presupunand kineto-terapie specializata. Mersul cu sprijin podal trebuie reluat tardiv (la 2-3 luni), progresiv (preferabil in piscina), si numai dupa confirmarea clinica si radiologica a consolidarii osoase, in absenta necrozei post-fracturare.
- nu se pune problema ""depunerii a unui component osos zic eu care este tare la pipait"""'. Poate fi vorba despre un calus hipertrofic (putin probabil), proeminenta unuia dintre fragmentele fracturare, proeminenta unui surub etc etc;
- culoarea descrisa a tegumentului poate fi normala sau nu.
- rotula (patela) este un os ce se afla in structura articulatiei genunchiului, deci nu poate fi luata in discutie in cazul fracturii talusului. Ati avut si un traumatism la nivelul genunchiului??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-09-2012, ora 11:16
Robert223
Nu este medic/terapeut
Robert223
Da, despre calus este vorba pentru ca am cunoscut un om care este maseur de meserie si mi-a recomandat sa imi fac masaj in fiecare seara, si sincer sa va spun mi s-a mai usurat piciorul ca sa zic asa incepe sa se vada articulatiile.
Eu ma refeream jos la glezna de osul acela care este rotund din lateral...da am avut si un traumatism la genunchi o parte a genunchiului imi este inca amortita de la lovitura nici acum nu o simt prea bine o simt amortita.
Multumesc!
O dimineata placuta!!
0
19-09-2012, ora 16:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu stiu daca masajul este, intr-adevar, benefic.. in schimb kineto-terapia (gimnastica medicala specializata) este chiar obligatorie...
Nu am inteles insa intrebarea: se refera la traumatismul descris al genunchiului sau la cel al gleznei???
Redoarea articulatiei gleznei (limitarea miscarilor articulare) se datoreaza atat imobilizarii gipsate, dar este mai ales o consecinta a fracturii talusului, fractura extrem de severa pentru viitorul articulatiei gleznei...
Va rog sa descrieti problema detaliat, punctual, pentru a avea o vedere de ansamblu asupra problemei: localizarea anatomica a durerii, tipul si intensitatea acesteia, legatura cu efortul, etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-09-2012, ora 16:08
Robert223
Nu este medic/terapeut
Robert223
Problema este ca s-a depus calus care nu ma lasa sa misc glezna piciorului la fel ca la celalalt picior, iar negreala aceea cred ca este inca ramasa de la vanataie si se trage.Sa stiti ca va contrazic masaj imi face chiar foarte bine mi-a mai redat mobilitatea si nu mai e umflat cum era, iar in legatura cu genunchiul a fost o lovitura si la genunchi dar nu grava dar zona o simt amortita se face aprox. 2 luni si tot amortita este.
0
26-04-2013, ora 16:47
Allina89
Nu este medic/terapeut
Allina89
Buna Stefan. Vreau sa stiu cum te simti acum dupa operatia prin care ai trecut.
0
12-05-2013, ora 02:37
Robert223
Nu este medic/terapeut
Robert223
Buna Alina, pai cum sa ma simt sunt cam intre ciocan si nicovala ma lupt cu recuperarea...dupa ce mi-au scos suruburile si firele simteam ca e piciorul meu devenise mai usor si tindea catre mobilitatea care o avea inainte..numai ca eu m-am pus de am facut kinetoterapie.si faceam si masaj ma masam la picior ceea ce acum de curand am aflat ca e contraindicat si sunt revoltat oarecum pentru ca kinetoterapeutul la care faceam nu isi dadea interesul si ma manca de bani nu il interesa sa ma intrebe cum ma simt ce sa fac mi-a aratat primele exercitii prima data si apoi eu l faceam d capul meu cum credeam..in fine si intro zi simteam k mi se impietreste piciorul si imi frigea era umflat nu puteam sa il mobilizez cum trb simteam k e din ce in ce mai rau si m-am programat la control doctorii mi-au spus ca l-am fortat eu dar ca osul s-a prins bine dar este ff greu recuperarea si sa nu mai fac kinetoterapie si am facut o greseala ca nu am mers cum mi-a spus recuperatorul de la bucuresti calcai talpa varf si acum am mers asa si mai merg in exterior pe interior pe varfuri si pe calcaie in casa..si simt ca se aseaza normal cand merg cu incaltaminte nu se observa si daca merg incet problema este ca e de durata si nu stiu sunt speriat daca o sa mai fie cum a fost si ce e de facut sa nu fie prea tarziu oricum eu o sa ii mai sunt pentru ca nu stiu noaptea ma trezesc si nu am somn
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa: primul ajutor
  •