Fractură de calcaneu

21-10-2021
asistent 1
Nu este medic/terapeut
asistent 1
Am 51 de ani și acum 7 zile am căzut de la o înălțime de cca.1-1.5 m (scara pod) pe un plan dur (gresie) în urma căruia m-am ales cu o fractură de calcaneu drept, călcâiul drept fiind despicat în două.
Cu greu, datorita situației actuale Covid am reușit să ajung în UPU și în urma consultului, radiografiei și unui CT am fost operat de medicul de gardă ortoped fiindu-mi efectuată reducerea fracturii și aplicarea a 3 șuruburi, atela gipsata pe fața anterioara a labei piciorului până la articulația genunchiului, fiind externat după 2 zile cu precizarea de a veni la pansat după 1 săptămâna, anticoagulant Faxiparina 0.4, 2 inj./zi, piciorul în poziție procliva.
Vă rog frumos să-mi precizați care ar fi conduita terapeutică în continuare...cat ar trebui să țin piciorul în poziție proclivă ?.trebuie să fac anumite exerciții (să mișc degetele de la picioare, articulația genunchiului) ?, când pot pune piciorul în pământ ? în ce constă
recuperarea postoperatorie ? Multumesc.
2 comentarii
0
23-10-2021, ora 20:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Raspunsul depinde, evident, de tipul fracturii, de stabilitatea montajului de osteosinteza si de datele personale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
23-10-2021, ora 22:12
asistent 1
Nu este medic/terapeut
asistent 1
Multumesc frumos pentru răspuns...încerc să fac rost de informațiile solicitate și revin cu un mesaj. Cu stimă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: