fractura de femur

40 comentarii 1 2
0
23-04-2013, ora 18:13
mark21
Nu este medic/terapeut
mark21
Multumesc...
0
23-01-2014, ora 12:11
Alexandru Eu
Nu este medic/terapeut
Alexandru Eu
Buna ziua! In urma cu 1 an si 3 luni am suferit o fractura cominutiva de femur drept 1/3, inchisa. Mi s-a pus o tija de tip K centromedulara, nezavorata... La un an si 2 luni cand am mers sa scot tija...pe radiografie se vede ca tija este indoita la 30 de grade in femur, exact pe fractura! V-as ruga sa imi ziceti ce este de facut ! Eu unul nu as risca sa o mai scot.ce efecte negative ar avea?tin sa mentionez ca am 21 de ani, 61 kg si 1.76m. Va multumesc anticipat
0
23-01-2014, ora 19:25
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
tijele Küntscher nezavorate sunt demodate astazi. sunt evident mai bune decat placile clasice insa nu dau o stabilitate in rotatie.
30 de grade este enorm, acesta la o persoana tanara nu este tolerabila, pentru ca produce o scurtare a membrului inferior.
fractura este vindecata in aceasta pozitie sau s-a creat o pseudoarthroza acolo?
nu ne puteti posta radiografiile actuale?
0
24-01-2014, ora 11:57
Alexandru Eu
Nu este medic/terapeut
Alexandru Eu
Tin sa mentionez ca tija s-a indoit datorita faptului ca forta de apasare a fost mai mare decat trebuia...asa mi-au zis. Membrul nu s-a scurtat deloc.Ambele membre inferioare sunt egale. Problema este ca daca tija nu iese, trebuie osul crestat si nimeni nu imi garanteaza ca acesta nu se va sparge si voi suferi o noua fractura..de aceea nu vreau sa risc..As dori sa stiu ce ma sfatuiti sa fac. Probleme de mobilitate nu am..joc si fotbal fara probleme.singurul lucru care ma jeneaza este capatul tijei.atunci cand dorm si ma misc in pat de pe o parte pe cealalta. in rest sunt perfect normal..atat ca tija este indoita in os..odata cu indoirea tijei in os..osul s-a sudat curbat usor greu vizibil cu ochiul liber...Doctorii au zis ca ar trebui sa fac o noua fractura controlata de acestia prin care sa mi indrepte osul, deoarece fiind curbat se va rupe mai usor...dar mi au zis sa aleg daca vreau sau nu.. tinand cont ca se poate scurta osul dp o noua operatie.nu vreau decat sa scot tija, atat.
0
24-01-2014, ora 23:39
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in mod normal 61 de kg nu ar trebui sa creeze o problema la o tija centromedulara de femur (daca ar fi tija atat de fragila atunci ce ar face pacientii de peste 100 de kg?)
daca intradevar femurul are un unghi de 30 de grade atunci toata biomecanica membrului inferior este afectata. cat de afectata este imposibil de spus fara un examen fizic si fara a vedea radiografiile.
indepartarea unei tije indoite intr-un os vindecat este o problema majora, de ce nu a fost depistata aceasta problema mai devreme, cand osul nu era inca vindecat? tija Küntscher clasica nu este atat de elastica ca sa poata fi extrasa in aceasta pozitie, deci probabil ar fi nevoie de o osteotomie controlata la nivelul curburii pentru extragerea tijei.
trebuie bine analizata situatia, nu cumva ca in viitor sa aveti probleme din cauza acesta (de exemplu daca femurul este scurtat - acesta poate fi depistata numai cu un examen fizic amanuntit si radiografii comparative a celor doua membre inferioare - si acum il compenzati acesta prin bazin si coloana lombara atunci acesta cu timpul va duce la probleme majore a coloanei)
0
24-01-2014, ora 23:42
Alexandru Eu
Nu este medic/terapeut
Alexandru Eu
Daca las tija acolo...nu vreau sa riisc o noua fractura atunci cand va trebui sa o scoata, crestand osul...tinand cont ca osul este perfect refacut si egal cu membrul celalalt...nu as vrea sa risc o noua fractura sau mai rau in momentul fracturii osul sa nu se refaca la dimeensiunea egala cu celalalt femur..Si daca puteti fi mai explicit aici ***nu cumva ca in viitor sa aveti probleme din cauza acesta (de exemplu daca femurul este scurtat - acesta poate fi depistata numai cu un examen fizic amanuntit si radiografii comparative a celor doua membre inferioare - si acum il compenzati acesta prin bazin si coloana lombara atunci acesta cu timpul va duce la probleme majore a coloanei) *** nu am inteles acest paragraf
0
25-01-2014, ora 00:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara un examen fizic si radiologic este imposibil de spus cum arata exact femurul, in care plan este deviatia de 30 de grade si ce lungime reala are, insa daca va ganditi logic la doua corpuri geometrice cu capetele A si B, dintre care unul are in mijloc o curbura de 30 de grade si celalalt nu, atunci distanta directa intre A si B este mai mica la corpul geometric care are o curbura in mijloc. deci femurul cu curbura trebuie sa fie mai scurta, posibil ca Dvs sa nu o sesizati pentru ca corpul Dvs s-a adaptat la aceasta situatie cu ajutorul bazinului sau/si a coloanei lombare.
si sa nu uitam ca exista si o alta problema majora: daca aceasta deviatie de axa produce in planul frontal (coronal) atunci femurul provoaca o pozitie de X sau O a membrului inferior care suprasolicita genunchiul respectiv pentru ca se schimba axa mecanica a mebrului inferior. daca deviatia este in plan sagital (ante/retrocurvatie) atunci deobicei este mai bine tolerata.
deci deviatiile de axa a oaselor la adulti sunt probleme complexe, care sunt compenzate o vreme de organism in pot sa creeze probleme cu timpul in sensul distrugerii articulatiilor invecinate
fara un examen fizic si radiologic totul este teorie insa trebuie bine examinata si gandita cazul pe termen lung
0
25-01-2014, ora 00:47
Alexandru Eu
Nu este medic/terapeut
Alexandru Eu
Tin sa mentionez ca este curbat in fata osul spre genunchi..am fost examinat de un medic ortoped...care le.a masurat din bazin a zis ca sunt egale...Joc fotbal fara probleme.alerg, am mobilitate..unde va pot trimite pozele ?
0
25-01-2014, ora 11:48
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
1. am pe profilul meu o adresa de mail
2. faceti un upload pe un site pentru poze (sunt multe unde nu trebuie sa platiti nimic) si postati link-ul aici pe forum
0
26-01-2014, ora 21:31
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@Alexandru Eu:
Din comentariile dvs. concluzionez urmatoarele lucruri: fie afirmatia dvs 'tija este indoita la 30 de grade in femur' este inexacta, caz in care o radiografie ar elucida lucrurile; fie deja v-ati decis ca nu doriti o alta interventie chirurgicala si in acest scop cautati argumentelor medicilor care va prezinta situatia in acest sens, caz in care se vede ca nu intelegeti gravitatea situatiei actuale si a urmarilor care poate sa le aiba o astfel de decizie pe viitor. Indiferent unde este adevarul, rezolvarile vi le-a prezentat in mod foarte elegant si competent colegul adamantium. Va sfatuiesc sa cititi inca odata ceea ce a scris el in posturile anterioare.
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: