fractura de metatarsian 5

26-07-2014
prunea
Nu este medic/terapeut
prunea
Buna ziua in urma cu 13 zile am suferit o fractura de metarsian 5 am fost la un spital si mi sa pus o atela gipsata timp de 7 dupa care sa ma duc la un dr ortoped si sa imi schimbe atela cu un ghips cu toc.am fost dupa 7 zile la un alt spital si dupa o radiografie mi sa mai pus inca o atela gipsata deoarce prima nu a fost bine pu si sa revin dupa alte 7 zile la control si mi sa mai dat iara tratament cu anticouagulant la fel ca prima data dupa 10 zile de luat anticoagulant am avut un scaun cu sange si am sunat la medicul de familie si mi-a spus sa intrerup tratamentul si sa ma duc de urgenta la spital am fost la spitalul floreasca si dupa un control am aflat ca am hemoroizi interni si sa continui tratamentul cu anticoagulant.Astazi am observat ca mi sa invinetit putin piciorul. este posibil sa fie din cauza ca am intrerupt tim de 2 zile tratamentul cu anticoagulant ?? este grav ca mi sa invinetit piciorul???trebuie sa ma duc la control luni si vroiam sa stiu daca sa astept p;ana luni s-au sa ma duc mai repede ?? Va multumesc
25 comentarii
0
26-07-2014, ora 16:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va invit sa lecturati comentariile mele anterioare pe acest subiect
http://forum.romedic.ro/prod/Fractura_baza_metatarsian_5_dreapta_054028.html
sau
http://forum.romedic.ro/prod/fractura_de_metatarsian_v_056347.html
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-07-2014, ora 17:03
prunea
Nu este medic/terapeut
prunea
Vroiam sa stiu daca este normal sa se invineteasca ??
0
26-07-2014, ora 17:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este normal sa se invineteasca, insa este o problema minimissima.
Esential este diagnosticul adecvat si tratamentul potrivit (imobilizarea gipsata este necesara doar rarissim, in circa 0, 1% din cazuri).
In restul cazurilor, imobilizarea gipsata este nu numai inutila, ba chiar si daunatoare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-07-2014, ora 16:42
prunea
Nu este medic/terapeut
prunea
am fost astazi si mi-am schimbat atela gipsata cu un ghips cu toc si mi-a spus sa revin peste 2 sapamani la control in tot acet timp sa continui tratamentul cu anticoagulant.cineva mi-a spus ca nu prea sunt bune anticoagulantele pentru stomac si ca sunt prea multe si prea tari de mentionat ca iau fragmin 5000.imi puteti spune daca e bine sa mai iau inca 14 zile cum ma sfatuit medicul.mentionez ca pana acum am mai luat 13.
va multumesc
0
28-07-2014, ora 16:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Anticoagulantele sunt ne-negociabile in cazul imobilizarii gipsate.
Persista insa o singura intrebare: imobilizarea gipsata este, cu adevarat, necesara si utila???????
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-07-2014, ora 17:28
prunea
Nu este medic/terapeut
prunea
nu stiu sigur daca este utila imobilizarea dar asa a spus domnul doctor. dar o sa va trimit mai pe seara si dumneavoastra o poza cu radiografia sa va dati cu parerea daca trebuia neaparat o imobilizare.v-am intrebat despre anticoagulante pentru ca domnul care mi-a pus ghipsul mi-a spus ca pot lua doar o saptamana anticoagulant si nu 2 cum mi-a zis domnul doctor
0
28-07-2014, ora 17:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, trombo-profilaxia (anticoagulantul) este obligatorie pe intreaga perioada a imobilizarii gipsate.
Astept o radiografie pe email.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-08-2014, ora 14:26
prunea
Nu este medic/terapeut
prunea
Buna ziua domnul doctor. am stat 2 saptamani cu piciorul in gips cu toc si astazi trebuia sa ma duc sa mi-l scot insa am sunat la spital si mi-sa spus ca domnul doctor este in concediu si inlocuitorul dansului nu este in spital pana joi. este vreo problema daca il scot singur acasa ??? de o saptamana calc in el si nu am nici o durere. va multumesc
0
11-08-2014, ora 14:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Imobilizarea gipsata dureaza 6 saptamani in cazul unei fracturi care poate fi tratata si prin orteza.
In schimb, in cazul fracturii de tip Jones imobilizarea dureaza 2-4 luni sau chiar mai mult.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-08-2014, ora 23:34
Gabriela94
Nu este medic/terapeut
Gabriela94
Buna ziua! Am 20 de ani, 1.55 inaltime si 43 kg. Pe 16 iunie am avut un accident si mi-am rupt ligamentul incrucisat anterior. Am avut ghips o saptamana dupa care mi-a fost inlocuit cu o orteza fixa (la indrumarea doctorilor, pe baza radiografiei si RMN). Pe 3 iulie m-am operat, pe foaia de externare scrie "reinsertie ligament". Dupa operatie am continuat imobilizarea in orteza fixa, timp de 5 saptamani, pana astazi. Intrebarea mea este, e vreo diferenta intre reinsertia de ligament si ligamentoplastia? Ar trebui sa ma ingrijoreze faptul ca am fost imobilizata aprox 6 saptamani? Am citit multe forumuri si mesaje si, din ce am inteles, cei care au trecut printr-o ligamentoplastie au inceput exercitiile la cateva zile dupa operatie... Va multumesc.
0
22-08-2014, ora 12:09
prunea
Nu este medic/terapeut
prunea
buna ziua dupa cum v-am zis mi-am scos piciorul din ghips insa mai am dureri cand calc si schiopatez imi puteti spune cu ce crema s-au ce exerciti as putea face pt o recuperare mai rapida ??? cineva mi-a spus sa ma dau cu eqvagel pentru uz veterinar. ce parere aveti despre acest gel ?? va multumes
0
22-08-2014, ora 13:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Gelul este total nesemnificativ in economia situatiei.
Infinit mai importanta este atitudinea terapeutica: daca a fost vorba despre o fractura tip Jones, imobilizarea se poate prelungi pana la 2-4 luni, cu interzicerea totala a sprijinului pe piciorul afectat.
Faptul ca aveti dureri poate semnifica ne-consolidarea fracturii (care poate fi una de tip Jones).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-10-2021, ora 14:15
Angela101
Nu este medic/terapeut
Angela101
Buna ziua, domnule doctor! In urma cu o saptamana am suferit k fractura de metatarsian 5 cu avulsie. Am purtat ghips, iar acum mi s-a sugerat o orteza. Mi-am cumparat singura orteza, de glezna. Insa mi s-a zis ca este prea scurta si ca trebuie pana la genunchi. Intrebarea mea este: chiar este necesar sa o schimb? Sa fie pana la genunchi? Influenteaza acest lucru? Multumesc!
0
13-10-2021, ora 19:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Desigur ca lungimea ortezei depinde de tipul fracturii (exista vreo 5 tipuri de fracturi cu avulsie a bazei metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
17-10-2021, ora 15:47
Angela101
Nu este medic/terapeut
Angela101
Ma scuzati ca va deranjez. Daca port orteza, pot calca pe piciorul respectiv? Sa merg normal?
0
23-10-2021, ora 19:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Desigur puteti calca, dar numai daca permite fractura (exista vreo 5 tipuri de fracturi cu avulsie a bazei metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
14-11-2021, ora 00:17
Angela101
Nu este medic/terapeut
Angela101
Buna seara, domnule doctor! Imi cer scuze pentru deranj. Imi puteti da o parere, va rog? A trecut o luna de la fractura. Diagnosticul a fost fractura avulsie metatarsian 5. Timp de o luna am avut imobilizare cu orteza. Va atasez mai jos radiografiile. Imi puteti spune daca este in proces de videcare? Sa iau in calcul operatia? Multjmesc!
https://imgur.com/a/5GSkNLo
0
14-11-2021, ora 00:59
Angela101
Nu este medic/terapeut
Angela101
https://imgur.com/a/TPWJDhq
Radiografiile cu zoom
0
14-11-2021, ora 11:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
As prefra sa nu discutam public acest tratament. Nu mi se pare etic/deontologic.
Discutam in privat, pe email.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
08-07-2022, ora 22:24
MARIINA
Nu este medic/terapeut
MARIINA
Ce email aveți domnule doctor ? Sa va scriu un mesaj
0
08-07-2022, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu pot posta adresa de mail aici, este impotriva regulilor site-ului
Dar, daca intrati pe site-ul meu (chirurgiapiciorului ro) veti gasi, pe pagina de contact, adresa mea
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
09-08-2022, ora 11:02
Florentin.
Nu este medic/terapeut
Florentin.
Bună ziua. Acum 3 săptămâni am călcat strâmb, la urgente am fost diagnosticat cu fractura de baza metatarsian V picior stâng, fără deplasare. A fost băgat în ghips, am ținut ghipsul doar 2 săptămâni. După cele 3 săptămâni am repetat radiografia care arata cam asa
https://ibb.co/N7wrbpL
Ce părere aveți? În continuare am dureri când calc. Interpretarea radiografie a fost fractura în consolidare.
Ar trebui sa mai aștept, e nevoie de gips?
Multumesc.
0
09-08-2022, ora 22:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica directa si de studierea tuturor radiografiilor.
Nu exista nici o fractura a bazei metatarsianului 5 in care sa fie suficiente 2 saptamani de imobilizare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
10-08-2022, ora 07:38
Florentin.
Nu este medic/terapeut
Florentin.
O sa încerc sa l mai inobilizez în orteza încă o săptămână.
Ajuta sa masez piciorul cu unguent? Sau ceva suplimente de vitamine?
Multumesc.
0
10-08-2022, ora 10:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Singurul tratament este imobilizarea corecta.
Masajul este total interzis, iar vitaminele nu va ajuta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: