Fractura de platou tibial cu separare minima

71 comentarii 1 2 3
0
06-09-2011, ora 19:48
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fractura de platou tibial este una articulara, deci fractura comunica cu articulatia, si sangerarea din vasele lezate de fractura intra in articulatie, presiunea din articulatie creaza un disconfort major pacientului, se poate incerca o punctie pentru eliminarea sangelui, insa acesta nu vindeca boala, numai amelioreaza un simptom (durerea). punctia este relativ riscanta, trebuia facuta in cu o sterilitate ca si cum ar fi o operatie, altfel genunchiul se poate infecta.
probabil entorsa nu are legatura cu fractura, eventual daca din cauza entorsei ati ramas cu o instabilitate a genunchiului acesta poate ca in mod indirect are legatura cu produceea accidentului, insa cauzalitate directa nu cred ca exista
0
06-09-2011, ora 23:08
mihaisv
Nu este medic/terapeut
mihaisv
Buna seara! Va multumesc pentru lamuriri.As vrea sa va mai intreb daca aceasta fractura afecteaza doar articulatia genunchiului sau si ligamentele sau meniscul?Multumesc!
0
06-09-2011, ora 23:38
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
depinde de tipul fracturii si de repozitie. meniscul poate fi lezat si in momentul accidentului sau daca repozitia indirecta este imposibila si trebuie deschisa articulatia, meniscul are de suferit, pastrarea intacta a meniscului este preferabil mai ales daca fractura este una marginala si este acoperita de menisc..
ligamentele iarasi pot fi lezate atat de mecanismul fracturii cat si in cazul unei fracturi care afecteaza eminenta intercondylara si indirect punctul de insertie a ligamentului incrucisat, acesta se poate desprinde, sau in cazul unei vindecari vicioase poate deveni insuficienta
fiecare caz este aparte nu se poate preciza exact fara examen fizic ce leziuni colaterale ati suferit, sunt statistici care dau o sansa fiecarei leziuni insa cea mai sigura ramane examenul fizic
0
11-09-2011, ora 12:26
cristiafrim
Nu este medic/terapeut
cristiafrim
- buna ziua!- am un baiat de 20 ani si are o fractura platu tibial fara deplasare, in urma unui accident recent pe 08.09.2011, a cazut de pe motocicleta, la spital in prima radiografie nu a aparut nimic dar in urma palparii osului cu degetele centimetru cu centimetru am sesizat ca sub genunchi il doare, am insistat pt inca o radiografie si s-a descoperit ca are fractura si i sa pus o atela gipsata de la talpa piciorului prin spate pina la mijocul pulpei superioare imobilizant practic tot piciorul, ceace il face sa nu se poata misca genunchiul.- intrebarea mea este - daca timp de 45 zile cat va sta cu gipsul articulatia genunchiului mai functioneaza?- eu am auzit pe multi care dupa ce si-au dat joj gipsul nu se puteau misca. - nu se poate sa slabeasca genunchiul sau sa-i repuna atla de la incheietura in jos- fisura sau fractura este cam la 4 cm de ariculatie cel putin asa se vede in film. - va multumesc
0
28-10-2011, ora 19:54
nae maria
Nu este medic/terapeut
nae maria
buna ziua, tatal meu (72 ani) a fost operat la sold de fractura col femural drept.operatie care nu a reusit i s-a misca proteza si are dureri groaznice.dr care l-a operat la spitalul universitar bucuresti, a spus ca trebuie operat din nou si schimbata proteza dar ne tot amana de 2-3 luni.acum as vrea sa stiu care clinici mai fac astfel de operatii chiar daca sunt contra cost.caut si nu stiu unde mai ales ca nu stiu daca se mai poate face ceva.va multumesc anticipat
0
29-10-2011, ora 18:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista cel putin 10 clinici in Bucuresti ce practica asemenea operatii: Foisor, Colentina, Floreasca, Bagdasar, Sf. Ioan, Spitalul Militar, Spitalul CFR Witting, Gerota, Agrippa Ionescu etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
30-10-2011, ora 12:23
nae maria
Nu este medic/terapeut
nae maria
va multumesc de raspuns.problema este ca nu stiu daca se mai baga vreun medic si nu ne trimite la cel care a facut prima operatie, si acesta se eschiveaza, daia si am intrebat de clinici particulare din bucuresti care fac genul acesta de operatii, poate ei opereaza fiind platita operatia.oricum inca o data va multumesc de raspuns
0
30-10-2011, ora 13:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista si clinici private, insa operatia este una mare, cu potentiale costuri fabuloase.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
30-10-2011, ora 13:44
nae maria
Nu este medic/terapeut
nae maria
va rog puteti sa-mi recomandati unele dintre ele.sau dumneavoastra faceti astfel de operatii? si la cat cu aproximatie ar duce o astfel de operatie.va multumesc
0
30-10-2011, ora 17:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu personal ma ocup doar de Chirurgia ante-piciorului, prin urmare nu va pot trata eu insumi.
Nu va pot preciza pretul unei astfel de interventii, din simplul motiv ca nu am nici o idee.
V-as sfatui sa incercati totusi la una dintre clinicile publice mentionate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
04-02-2016, ora 16:50
valentingr33
Nu este medic/terapeut
valentingr33
Buna ziua... Am un proiect de licenta sau absolvire pentru scoala postliceala sanitara. Pentru afectiunea Recuperarea genunchiului posttraumatic dupa fracturile de platou tibial; vreau sa stiu cand se pot scoate materialele de osteosinteza??? Sau daca e cazul sa ramana permanent, definitiv. Partea cea mai complicata este cea cu recuperarea de balneofizioterapie (electroterapie) pentru ca sunt proceduri contraindicate la pacinetii cu proteze metalice si materiale de osteosinteza precum: Curenti de IF: Magnetodiaflux; ultrasunetul; undele scurte; Curenti de JF: galvanizarea simpla si baia galvanica hidroelectrica, la curentii diadinamici CDD se vor evita zonele cu materaile de osteosinteza, (fracturi cerete sau supecte la cuentii de JF) Vreau sa stiu ce proceduri pot face cat mai corect in recuperare medicala. Daca este necesar si Hidrotermoterapia? (baile calde, solux cu namol), (ex. Statiunea Amara) Fototerapia cu RIR si cu RUV. Crenoterapia o consider utila pt consumat apele usor sulfuroase alcaline cu 30 minute inaintea mesei (ex izvorul Caciulata 2). La Terapie ocupationala ce este mai util? Si in procedurile de masaj cat de ecienta este recuperarea? La tratamentul medicamentos pe langa antiinflamatoare nesteroidiene AINS trebuie si Omeprazol ca protector gastric? e-mail: -*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns
71 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul