Fractura de radius cu deplasare mana dreapta.

06-10-2012
robertkarol
Nu este medic/terapeut
robertkarol
Buna ziua!As dori sa va adresez o intrebare:cat timp este fragil locul unde mi-am fracturat mana?Acum 2 luni mi sa fracturat mana la fotbal dupa ce am stat in poarta si mi-a fost pusa o luna in ghips.A fost fracturat radiusul la 1 - 2 cm de incheietura.As dori sa stiu cat va fi fragil locul daca ma loveste acolo o minge de polo, care e mai usoara ca una de fotbal.Azi am aparat la antrenament un sut exact pe locul acela si nu m-a durut locul, doar tendonul.Cand am sa pot sa apar normal fara grija de a nu ma lovi?Trebuie sa iau calciu pt a se intari locul?Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
07-10-2012, ora 12:58
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
timpul vindecarii depinde mult de tipul fracturii, de varsta Dvs, de antecedente patologice, boli metabolice etc.
la adulti o fractura distala de radius se vindeca in 6 luni si se poate folosi in mod normal in activitati de sport la cel putin 3 luni de la fractura. insa fiecare caz este aparte
0
07-10-2012, ora 20:17
robertkarol
Nu este medic/terapeut
robertkarol
pai am 14 ani.cam cat e durata vindecarii atunci?conteza ca am avut lipsa de calciu?
0
07-10-2012, ora 21:46
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
scuze am gresit in postarea anterioara, fractura distala de radius se vindeca in 6 SAPTAMANI si nu luni, scuze
la 14 ani vindecarea este evident mai rapida insa nu semnificativ fata de adulti.
administrarea calciului nu influenteaza major timpul de vindecare, eventual numai in cazul bolilor metabolice severe care afecteaza scheletul. puteti sa luati calciu (daca nu aveti litiaza renala) insa nu asteptati miracole
0
07-10-2012, ora 21:47
kiss1965
Nu este medic/terapeut
kiss1965
Buna seara am 40 de ani, si ne dorim de un an un copil, ultuma menstra am avuto in 23 august 2012, nu mi-a venit cilclul, dar am facut deja trei teste de sarcina si sunt negative toate, ar putea cineva sa-mi spuna de ce...mentionez ca am avut un cilclu ft regular de 28 de zile...astept raspunsuri cat mai urgente...multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul