fractura deschisa gamba dreapta

02-03-2010
ctln_tns
Nu este medic/terapeut
ctln_tns
In urma cu 2 ani am suferit o fractura deschisa ambele oase, am purtat o tija zavorata timp de un an dupa care am facut pseudartroza, mi sa luat os din creasata iliaca si mi sa implantat in zona tibiei, am purtat un fixator extern pana in decembrie 2009, piciorul drept a ramas mai scurt cu 2 cm, dar ma simt bine in general si osul sa consolidat in proportie de 90%, dar peroneu nu mai am partea din mijloc a sa, exista probabilitatea sa fac infectie acolo unde am avut fractura deschisa vreodata sau pot sa mai practic vreodata vreun sport in speta fotbalul(care il practicasem pana la accident)nu am decat 25 de ani.Va multumesc si astept un raspuns cat mai concludent.
13 comentarii
0
03-03-2010, ora 16:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sport nu cred ca vei mai putea sa faci, iar riscul de infectie nu exista atata timp cat in acel loc nu te lovesti, nu mai iriti zona prin traumatisme si orice infectie va apare in alta parte a corpului va fi tratata la timp.Sporturile cu risc mare de a te lovi din nou la locul vechii fracturi nu trebuie sa le mai practici.
0
03-03-2010, ora 20:18
ctln_tns
Nu este medic/terapeut
ctln_tns
multumesc pt raspuns
0
03-03-2010, ora 23:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Sunt perfect de acord cu distinsa colega Dr. Balcan.
O fractura deschisa inseamna diseminarea unui germen in os, cu potential de infectie.
Osul are o particularitate, si anume este deosebit de sensibil la infectii, iar orice infectie osoasa este teribil de greu de tratat.
Nici un ortoped din lume nu va putea afirma ca osul este 100% vindecat si ca nu mai exista riscul redesteptarii infectiei.
Consolidarea actuala arata un bun potential de vindecare, insa nu v-as sfatui sa mai practicati foot-ball sau alte sporturi agresive pentru gamba. Puteti incerca inotul, ciclismul sau orice alt sport "bland", dar in nici un caz foot-ball-ul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-03-2010, ora 12:14
ctln_tns
Nu este medic/terapeut
ctln_tns
va multumesc pt raspuns dar sa alerg as mai putea vreodata?
simt nevoia de miscare, de alergare
0
04-03-2010, ora 16:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu siguranta ca veti reveni la o cvasi-normalitate.
Pe de alta parte, puteti face miscare si fara sa alergati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-03-2010, ora 22:15
ctln_tns
Nu este medic/terapeut
ctln_tns
dar as vrea sa incerc sa dau niste teste pt armata si trebuie sa alerg o mie de metri din cauza intreb as putea?
0
04-03-2010, ora 22:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Dat fiind ca ati avut fixator extern pana in dec 2009, nu v-as recomanda asa un efort...chiar daca pseudartrozele sunt "vindecate"...
In general, vreo 2-3 ani ar trebui sa fiti foarte atent cu asmenea eforturi importante.
Daca ti fi pacientul meu, v-as sfatui sa evitati foot-ball-ul toata viata, ca si orice fel de alergare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-03-2010, ora 09:27
ctln_tns
Nu este medic/terapeut
ctln_tns
bine va multumesc mult de tot
0
16-05-2017, ora 22:01
Stefania Stanescu
Nu este medic/terapeut
Stefania Stanescu
Buna seara.pe data de 1 mai mi am fracturat piciorul..mi s a spus sa stau cu atela 1luna de zile.medicul de familie mi a recomandat calciu lactit.pot sa iau cat am puciorul in gips?si va rog mult sa imi spuneti ce pastile pot sa iau pentru dureri de cap cat am piciorul rupt.mi s a spus ca nu pot lua orice pastila.va multumesc
0
18-05-2017, ora 11:33
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce ati fracturat mai precis?
puteti lua calciu insa fractura nu se vindeca mai rapid de calciu (nici de alte medicamente)
de ce nu puteti lua orice pastila? care este contraindicatia? aveti alergie la medicamnte? pentru ca ghipsul in sine nu este contraindicatie pentru medicamente
0
20-05-2017, ora 09:05
Stefania Stanescu
Nu este medic/terapeut
Stefania Stanescu
Pe fisa scrie fractura de glezna dar pe mine talpa ma doare.in fine..am injectii pentru prevenirea chiagurilor de sange.mi s a spus ca nu pot lua aspirina sau alte medicamente ce contin aspirina.cand se dau astfel de injectii nu trebuie facute analize la sange?si mi a dat 21 injectii.acum trebuie sa stau cu piciorul pana luna viitoare.are ceva daca stau atat fara injectii, exista vreun risc sa fac chiaguri de sange?multumesc
0
20-05-2017, ora 09:22
Stefania Stanescu
Nu este medic/terapeut
Stefania Stanescu
Si este normal sa am dureri dupa 3 saptamani?
0
20-05-2017, ora 18:43
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
"fractura de glezna" este ceva foarte neprecis, este fractura de maleola laterala (Weber A, B, C), mediala, bimaleolara, trimaleolara? deobicei fracturile la adulti nu se vindeca in 4 saptamani.
injectiile sunt contra trombozei. aspirina are iarasi un rol anticoagulant (mai precis ingreuneaza lipirea trombocitelor), luarea celor doi impreuna creste usor riscul unor hemoragii (sangerari) insa nu este contraindicat. aspirina este oricum un medicament destul de slab contra durerii, trebuie sa luati ceva mai puternic.
este greu de spus de ce va doare si daca este normal. poate fi normal pentru ca fractura nu este vindecata insa poate fi si ceva patologic: tromboza, sindrom de compartment etc. daca sunteti nesigur atunci cel mai bine este sa va prezentati la ortoped pentru reevaluare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: