fractura deschisa tibie

08-02-2010
airmike23
Nu este medic/terapeut
airmike23
buna ziua! am 18 ani si am suferit un accident rutier in urma cu aproximativ o luna jumate. in urma accidentului am suferit fracturi la ambele picioare: la dreptul, fractura de tibie plus peroneu, piciorul fiind pus in ghips iar in interior avand o tija. doctorul mi-a zis ca trebuie sa il tin in ghips 3 luni insa nu a precizat nimic de perioada de recuperare (cat va dura...etc). Piciorul stang a fost grav afectat deoarece am avut o fractura deschisa la nivelul tibiei...iar in urma operatiei mi sa pus un fixator extern (hoffman cred ca ii zice). am suferit alte 2 operatii la picior astfel ca la una dintre ele mi sa mutat o bucata de muschi de pe partea laterala a gambei in zona de deasupra gleznei iar la cea dea doua operatie mi sa luat piele de pe gamba si mi sa pus in locurile afectate care aveau nevoie.
doctorul meu a mentionat faptul ca fixatorul trebuie tinut intre 3 si 6 luni si ca trebuie sa mai fac cateva operatii...una dintre ele constand in completarea fracturii superioare a piciorului stang cu os, iar cea dea doua priveste nervul care permite ridicarea gleznei.am uitat sa mentionez ca in momentul fracturii mia fost afectat nervul care ma ajuta la ridicarea si miscarea in general a gleznei.
sunt curios daca exista vreo sansa ca acest nerv sa se refaca fara operatie cand se va vindeca pielea si tesuturile lezate. si cat ar mai trebui tinut fixatorul.trebuie dat jos inainte de operatia la os sau poate inca sa stea dupa operatie.

va multumesc mult!
4 comentarii
0
08-02-2010, ora 13:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Cazul D-voastra este unul complex si, din cele relatate, tratat cu toata responsabilitatea.
Este insa absolutamente imposibil sa ne pronuntam asupra nelamuririlor D-voastra fara cunoasterea perfecta atat a intregului dosar radiologic, a situatiei locale si a interventiilor anterioare.
Cred ca, din punct de vedere deontologic, profesional, uman etc, ar fi preferabil sa discutati aceste amanunte cu ortopedul curant. Daca totusi aveti dubii, aveti dreptul sa consultati un alt coleg, insa cu absolut tot dosarul, in timpul unei consultatii directe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-02-2010, ora 15:40
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista aceasta posibilitate cu ajutorul homeopatiei. Trebuie sa mergi la un medic homeopat bun, insa nu este prea greu, remediile sunt aproapte standard in acest caz. De asemenea ar trebui sa iei anumite remedii homeiopate pt. a aceelara vindecare fracturii si a infectiei. In acest mod o poti accelara cu factorul 2-3 si evita complicatii. Am mai publicat pe aici solutii pt. astfel de fracturi.
0
12-02-2010, ora 02:27
airmike23
Nu este medic/terapeut
airmike23
buna ziua!
am inteles faptul ca fiecare fractura este diferita. ma intrebam daca ati putea sa ma ajutati cu ceva mai multe informatii in cazul in care fotografiez cateva radiografii si vi le trimit.
multumesc mult!
0
12-02-2010, ora 15:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cate descrieti D-voastra, problema esentiala nu este cea legata de fractura, cat de leziunea nervului.
Puteti sa-mi trimiteti oricand imagini radiologice, pe mail, insa ceea ce trebuie sa va preocupe este 100% problema nervului. Prin urmare, daca nu ati facut-o inca, consultati un neurochirurg si apoi un chirurg plastician cu mare experienta. exista posibilitatea inclusiv a unor transferuri nervoase, pentru reanimarea nervului.
Tineti-ne le curent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: