fractura extremitatea distala radius stang fara deplasare

17-05-2010
Simona17
Nu este medic/terapeut
Simona17
Buna seara! Am si eu o nelamurire, poate ma puteti ajuta. Baiatul meu in varsta de 10 ani, are mana stanga fracturata; diagnosticul medicului este "fractura extremitatea distala radius stang fara deplasare". Recomandarea a fost "imobilizare cu atela gipsata" si revenire la control dupa 2 zile; dupa cele 2 zile, la controlul radiologic nu s-a constatat nici o deplasare; insa la controlul urmator, la 10 zile de la fracturare, s-a constatat o deplasare de 2-3 mm. Daca ati fi amabil sa-mi explicati de ce s-a deplasat osul, bratul fiind imobilizat in atela gipsata, aproape in totalitate; nu stiu sa va explic in termeni de specialitate, dar mina este imobilizata pina aproape de umar, deci are si cotul cuprins (in pozitie la 90 grade), iar la palma are doar degetele libere. Nu i s-a recomandat sa nu miste degetele, oare din cauza ca baiatul le-a miscat sa fi aparut deplasarea? Si daca imi permiteti, as mai avea o intrebare: se poate rezolva si fara interventie chirurgicala? Cam care este perioada de refacere in astfel de cazuri?

Va multumesc frumos si astept un raspuns cat puteti de repede, pentru ca trebuie sa luam o decizie!
3 comentarii
0
18-05-2010, ora 00:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Pentru a putea raspunde pertinent este absolut obligatoriu sa studiez radiografia initiala si cele de control.
Exista sute de tipuri de fracturi ale radiusului, cu tratamente profund diferite. Unele dintre aceste fracturi sunt instabile si se pot deplasa, insa 99% se trateaza conservator si au un prognostic excelent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-05-2010, ora 10:47
Simona17
Nu este medic/terapeut
Simona17
Va multumesc frumos pentru promptitudine. Intre timp am mai fost la un control si se pare ca suntem pe drumul cel bun. Osul a inceput sa se sudeze, deplasarea exista inca, dar este mica. Mai trebuie sa stea 2 saptamani cu acest gips, dupa care o sa-i elibereze cotul si o sa-i puna alt gips, cu care o sa mai stea inca 3 saptamani.
Inca o data multumiri, Simona
0
20-05-2010, ora 13:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
La aceasta varsta potentialul de refacere este extraordinar, asistand de obicei la o vindecare fara sechele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.