Fractura fara deplasasare Metars V

07-07-2021
Doinab
Nu este medic/terapeut
Doinab
Buna ziua,
Azi am o saptamana de cand am alunecat, incercand sa traversez o cale ferata si mi-am rasucit piciorul.
Am facut la 2 zile o radiografie si rezultatul medicului radiolog a fost : Fractura fara deplasare epifiza proximala metatars V picior stang, cu recomandarea medicului radiolog de gipsare pentru 30 zile.
Am ajuns mai repede la urgente decat la medicul ortoped (programarea era la 4 zile dupa radiografie) si astfel am un gips partial pe laba piciorului si pulpa si cu recomandarea ca la 2 sapatamani sa ma duc pentru un consult (verificare).
Vreau sa multumesc in primul rand administratorilor acesti site pentru multele informatii prezentate si in special medicilor care si-au gasit timp sa raspunda la tot felul de intrebari.
Va rog sa-mi spuneti daca;
- este rau ca nu am ajuns la medicul ortoped inainte de a avea piciorul in gips?
- cat de stricta este recomadarea sa nu calc pe el- pentru ca am mai calcat cumva cu grija prin casa?
- exista o alta varianta si fara gips ca sa pot face macar mici deplasari ( imi sunt necesare in viata de zi cu zi)?
Precizez ca am 58 ani, 1.65 cm si 78 kg.
multumesc anticipat pentru raspuns,
3 comentarii
1
07-07-2021, ora 12:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Exista zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite.
Doar in 0, 1% din cazuri este necesara, obligatorie si utila imobilizarea gipsata si abolirea sprijinului pe picior.
Desigur ca cele 15 kg in exces ingreuneaza mult tratamentul.
Raspunsul depinde, evident, de tipul fracturii (decelabil prin studierea imaginii radiografice).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
07-07-2021, ora 13:06
Doinab
Nu este medic/terapeut
Doinab
Multumesc pentru raspuns
Va intreb daca va pot trimite radiografiile si unde ?
0
07-07-2021, ora 20:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Pe email
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: