Fractura gamba

23-02-2018
Luci72
Nu este medic/terapeut
Luci72
Pe data de 10.01.2018 an avut un accident la schi rezultatul fractura 1/3 medie gamba cu deplasare operata.ex radiologic:digi dr stare si imobilizare post fractura in regiunea diafizara proximala a oeroneului stg si fractura cu traiectorie spiroid in regiunea diafizara distala tibiala stg.Operat cu o tija zavorata cu 2 suruburi, unul langa genunchi unul deasupra gleznei.
Imobilizat cu atela 14 zile.
Interdictie de a calca pe picior 60 de zile.
Glezna este umflata si mobilitate cca 40% fata de celalat picior.parca am un colier pe glezna ce nu ma lasa sa misc mai mult.
Este normal sa am asa mobilitate redusa?
Daca da cam in cat timp ar putea reveni la normal?
Varsta: 47 ani
Inaltime:1:80
Greutate:80. Kg
Va multumesc.
2 comentarii
0
25-02-2018, ora 11:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
La aceasta intrebare va poate raspunde, evident, doar chirurgul care v-a operat.
Este singurul care cunoaste situatia pre-, intra- si post-operatorie, stabilitatea montajului de osteosinteza, evolutia radiologica, datele D-voastra personale de sanatate etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-03-2018, ora 17:25
Luci72
Nu este medic/terapeut
Luci72
Multumesc pentru raspuns.
Mobilitatea si-a revenit destul de bine.
Am o alta problema cand stau in picioare piciorul(laba piciorului ) se invineteste destul de tare, cand ma intind in 2 minute piciorul isi revine sau daca il masez putin.
Mentionez ca inca nu am pus piciorul jos am 8 saptamani de la operatie.
Daca puteti sa-mi dati un sfat.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: