Fractura humerus

14-01-2011
foxthemad
Nu este medic/terapeut
foxthemad
Buna seara,

In urma unei caderi am reusit sa imi rup mana. Fractura humerus (putin deasupra cotului mai exact). Fractura oblica.
Ca urmare am fost operat. Am placuta cu 6 suruburi. Spre norocul meu nici un nerv nu a avut de suferit.
La externare, doctorul a supus ca nu mai este nevoie de gips, asa ca am fost doar pansat, si stau evident cu mana sustinuta.

Ca sa fiu eu linistit, am totusi cateva intrebari:

1. Atata timp cat nu misc mult mana, in special din cot (momentan o ajut cu mana cealalta) exista vreun risc fara gips?
2. Noaptea dorm pe spate (altfel nu prea am cum), dar mana normal ca tinde sa cada pe langa corp. Asa ca o sustin pe o perna. Operatyia fiind pe partea din spatea bratului, simt ca totusi sta putin sprjinita si unde este operatia. Dureri nu sunt, decat evident cele post operatori. Am motiv sa ma ingrijorez pentru fire? Mentionez ca sunt bine bandajat cu cateva straturi de pansament, totul invelit bine in tifon, deci bine protejat.

Multumesc.
3 comentarii
0
24-02-2011, ora 19:31
LAVINIA-LAVY
Nu este medic/terapeut
LAVINIA-LAVY
am citit cele ce le-ati precizat, mai in siguranta este daca v-ati lega mana in timpul noptii pt ca la o miscare brusca s-ar putea sa apara ruptura. pt a evita ca articulatiile sa se blogheze este bine de stiut ca puteti face miscari lente ajutat de mana cealalta, altfel o sa aveti nevoie de fizioterapie.
0
26-02-2011, ora 18:16
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca ortopedul nu v-a lasat cu o imobilizare ghipsata, inseamna ca osteosinteza este stabila la miscare. ar trebui sa umblati la kinetoterapie ca mobilitatea articulatiilor si masa musculara sa nu sufera din cauza inactivitatii. pentru noapte daca doriti puteti sa sustineti mana cu o perna sau sa-l legati cu un bandaj, insa pe timpul zilei o imobilizare duce rapid la limitarea mobilitatii cotului si a umarului, recuperarea ulterioara fiind foarte grea
0
26-02-2011, ora 22:28
foxthemad
Nu este medic/terapeut
foxthemad
Multumesc frumos pentru raspunsuri. A trecut foarte mult timp de cand am scris si in timp s-au rezolvat toate.
Dupa cateva zile m-am linistit vazand ca totul este in regula. Intr-adevar noaptea am folosit o perna pentru sustinere si a fost extraordinar.
Saptamana trecuta am fost la radiografie si totul este foarte bine. Mana deja o folosesc 80% normal. Cotul mai trebuie putin sa isi dea drumu ca sa intind si sa indoi mana normal. Pot depunde mici eforturi, dar nu fortez nota pentru ca nu are rost. In urmatoarea luna si asta va reveni la normal. Important este ca mobillitatea isi revine tot mai mult pe zi ce trece si ca operatia a fost un succes si fractura s-a vindecat cum trebuie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: