Fractura ligament falange distal

10-11-2018
Andrei81
Nu este medic/terapeut
Andrei81
Buna ziua, am fost cu ceva timp in urma la un medic spunandu mi ca degetul mic de la mana stanga sufera o luxatie la nivelul falangei distale, atunci mi a fost imobilizat degetul printr o atela timp de 10 zile. Dupa 10 zile am fost la alt medic spunandu mi ca am o fractura de ligament si nestiind daca isi va mai reveni complet dupa acele 10 zile. Degetul mi a fost imbolizat in gips cu hiper extensie pt a se putea prinde ligamentul. Intrebarea mea este daca exista vreo sansa ca acesta sa si revina, mentionez ca puteam sa misc degetul fara probleme, doar ca nu puteam sa l indrept la maxim fara ajutor.
3 comentarii
0
13-11-2018, ora 20:12
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Pentru ce descrieti este nevoie de cel putin 6 sapt imobilizare. Probabil aveti o leziune de insertie a tendonului extensor
0
16-11-2018, ora 20:27
Andrei81
Nu este medic/terapeut
Andrei81
Dupa o saptamana cu mana in ghips degetul e ok ( il pot indrepta aproape la maxim ) doar ca am dureri cand il indrept si parca se blocheaza putin. Ar trebui sa cumpar o orteza? Degetul trebuie sa stea tot in hiper extensie ? Si daca cunoasteti un model de orteza care mi s ar potrivi. Multumesc.
0
22-11-2018, ora 11:51
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
nestiind exact diagnosticul nu va pot face recomandari
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •