fractura maleola

237 comentarii 1 2 ..... 7 8
0
07-06-2015, ora 17:24
adriansera
Nu este medic/terapeut
adriansera
Multumesc mult de raspuns dar la esenta problemei mele nu inteleg raspunsul. O i-au punctual si va mai intreb o data, orteza care mi-a fost pusa in locul gipsului ofera aceeasi stabilitate ca si gipsul (are atele metalice pe lateral) intreb acest lucru deoarece eu am cerut orteza tip cizma dar mi s-a pus numai de glezna (am trimis linkul produsului). Nu inteleg in ce masura afecteaza greutatea mea stabilitatea fracturii deoarece eu NU AM CALCAT SI NU O SA CALC in picior pana nu am acordul medicului orteza am cerut-o din motive de igiena.Va multumesc anticipat si promit ca nu va mai deranjez.
0
07-06-2015, ora 22:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-am precizat clar si precis in ultimele doua raspunsuri: greutatea in exces creste instabilitatea fragmentelor focarului de fractura, chiar daca nu calcati pe membrul respectiv.
Prin urmare, logic, o imobilizare gipsata asigura o stabilitate superioara celei oferite de orteza (orteza NU asigura aceeasi stabilitate, din simplul motiv ca o inlaturati periodic..).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-06-2015, ora 08:31
adriansera
Nu este medic/terapeut
adriansera
multumesc tare mult de raspuns. Orteza nu o dau jos decat pentru a face o baie completa (macar la 3 zile) si atumci misc piciorul cu mare grija, restul timpului stau cu ea pe picior. Totusi nu cread ca medicul a putut fi iresponsabil in faptul ca mi-a montat orteza in locul gipsului. Multumesc.
0
23-06-2015, ora 15:04
danamari
Nu este medic/terapeut
danamari
Buna ziua! Acum trei zile, la munte, pe un teren denivelat am alunecat, am cazut, mi s-a rasucit glezna.Pe moment am simtit o durere severa ce s-a ameliorat, am putut sa merg, sa conduc masina.Apoi piciorul s-a umflat, am folosit gheata, unguente, fasa elastica.Azi(a treia zi), am zis ca ar fi bine sa fac o radiografie, am facut acea radiografie si mi s-a trecut pe fisa fractura usoara fara deplasare, am fost trimisa la chirurgie(la noi in oras nu exista medic ortoped), iar acolo era asistenta si un baiat caruia i se spunea "domn doctor" pe al carui ecuson scria "scoala postliceala.asistent."Fara vreo consultatie sau alte explicatii mi-au spus ca singura solutie este gipsul, eu am refuzat categoric spunand ca as dori mai intai sa consult un ortoped si eventual sa iau in calcul si alte variante terapeutice.Vreau sa va cer o recomandare de consult sau daca pot trimite cumva radiografiile (nu le am in format digital, ci doar fotografiate)pentru o recomandare de consult sau tratament.O zi buna!
0
23-06-2015, ora 15:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
V-as recomanda sa consultati un ortoped.
Motivul este simplu: va pot diagnostica oarecum (diagnostic inseamna examinare clinica directa), insa daca veti avea nevoie de operatie, eu personal nu va pot ajuta (ma ocup strict de deformatiile ante-piciorului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-06-2015, ora 15:34
danamari
Nu este medic/terapeut
danamari
Multumesc!
0
23-12-2015, ora 17:17
calin77
Nu este medic/terapeut
calin77
Buna ziua. Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Acu 3 saptamani am suferit o fractura de maleola externa fara deplasare.Mi-a fost imobilizat piciorul si dupa 10 zile am mers la control.La radiografia facuta la control mi sa spus ca se observa o mica deplasare dar eu nu am calcat si nu m-am sprijinit pe picior deloc.Astazi am facut iarasi o radiografie si iarasi mi sa spus ca e mai rau decat atunci cand am mers in prima seara cand am suferit fractura.Care poate fi cauza deplasarii cu totul ca eu nu am calcat deloc pe picior si am urmat tratamentul prescris.Daca imi poate da cineva mai multe explicatii decat am primit la spital.Va multumesc anticipat
0
25-12-2015, ora 13:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista o mare diversitate de fracturi maleolare, unele dintre ele fiind instabile, adica fragmentele se deplaseaza dupa imobilizarea gipsata.
Aceste fracturi se opereaza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-01-2016, ora 14:16
filip adi
Nu este medic/terapeut
filip adi
Buna ziua ma numesc filip adi 34 ani din jud.giurgiu.
Pe data de 3/1/2016 am avut o problema care nu sa gasit cauza, am cazut fara nici un presimt incostient din picioare si am cazut cu picioru drept sub mine dupa ce miam venit in stire am realizat ca ma durea foarte tare glezna dreapta si acu incep problemele.
Am fost de urgenta la spital miau facut o radiografie se vedea un os crapat nu mi sa zis nimic mia dat un tratament aspenter, tador si agocalmin, mia pus o atela gipsata doar pe talpa si pe spatele piciorului, dupa tri zile am sunat doctoru ortoped ca mia lasat nr. de tel, sai spun ca picorul sa umflat invinetit spre degete gipsu este incomod si zlab in zona glezna in somn muschi se contracta si se misca in doate partile si ma doare ma chiemat la un control mai mia facut o poza in care crapatura se vedea putin mai bine nici prima data nici a doua oara nu miau zis ce sa intamplat de pe internt am aflat cai zice fibula si maleola fisura incepe mai sus de glezna si se termina la glezna daca imi dati o adresa va trimit si pozele sami descifrati si mie azi este in 13 a trecut aproaoe 2 saptamani in continoare vreau sa va spun ca picioru inca ma doare uneori foarte tare si durerea se ridica spre genunchi gipsu este larg incomod imi face mai mult rau cind las picioru in jos fara sa ma asez pe el zici ca ma calca trenu mai mult de un min nu pot sa stau cu el jos trebuie sa stau numai in sus deasupra corpului simpt o usturime si intepaturi la nivelu gleznei uneori imi da si senzari de rau cam asa va rog sa ma ajutat presimt ca ceva nu este in regula nu vreau sami pierd picioru astept un raspuns multumesc.
0
14-01-2016, ora 11:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce intelegeti prin """"os crapat"""? Exista milioane de tipuri de fracturi, avand tratamente profund diferite..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-01-2016, ora 11:52
filip adi
Nu este medic/terapeut
filip adi
Buna ziua, multumesc ca-mi raspundeti, este fisura este pe toata circumferinta osului, incepe din fata de la nivelul gleznei si setermina in spate mai sus de glezna, dupa parerea mea este osul rupt dar fara deplasare, doar in a doua poza dupa 5 zile cind am fost la control mi se pare mie mai deplasat ptin partea de sus adica in spate.
0
14-01-2016, ora 12:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ok, poate fi o fractura maleolara.
Exista zeci de mii de tipuri de fracturi maleolare, avand tratamente profund diferite.
In Occident exista tendinta de "chirurgicalizare" a fracturilor maleolare, adica se opereaza foarte des (singura modalitate de obtine o buna restaurare a suprafetelor articulare, conditia unui rezultat bun la distanta).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-01-2016, ora 12:20
filip adi
Nu este medic/terapeut
filip adi
da posibil asa sa fie mam uitat pe youtube si la fel ca in cazul meu i se spune fractura de maleola dreapta, credeti ca este nevoie de o interventie chirurgicala si in cazul asta unde pot sa apelez pentru un diagnostic bun, pentru un tratament bun, pentru o recuperare buna. multumesc.
0
14-01-2016, ora 12:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va precizam ca exista zeci de mii de tipuri de fracturi maleolare, avand tratamente profund diferite, de la tratament functional (orteza si sprijin podal) si pana la imobilizare gipsata sau interventie chirurgicala.
Optiunea pentru un tratament sau altul este dependenta de studiul imaginilor radiologice, dar si de situatia tegumentului, de datele D-voastra personale (sex, varsta, greute/inaltime, status ocupational, antecedente diverse).
Trebuie sa va adresati, evident, unui serviciu de ortopedie-traumatologie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-07-2016, ora 15:51
Sarai
Nu este medic/terapeut
Sarai
Buna ziua de 4 sapt sunt cu piciorul in gips 1 sapt atela, 2 sapt gips si de 1 sapt am gips cu toc de mers recomandarea med a fost sa incep sa calc pe el dar doare rau si nici nu stiy exact cum sa merg sa nu fac mai mult rau...am tot cautat filmulete de cum se merge cu cizma cu toc dar nu gasesc...daca m ati putea ajuta ar fi f ok multumesc
Ps.diag fractura bimaleolara dreapta
0
21-07-2016, ora 18:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista cateva sute de tipuri de fracturi maleolare, avand tratamente si prognostice profund diferite.
Conduita terapeutica se stabilieste prin studierea dosarului radiologic, dar si prin examinarea directa a gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-07-2016, ora 11:05
Sarai
Nu este medic/terapeut
Sarai
Multumesc, am inceput sa merg incet calc putin pe el dar aseara m am dezechilibrat mi a cazut carja si am dat cu partea de sub degete de parchet a bubuit m am si sprijinit pe el...este posibil sa se fi intamplat ceva desii e sustinuta maleola de ghips? Mie fff frica si dr este in co pana pe 8 aug cand trebuie sa merg la control...nu am asigurare si nu pot merge la urgenta..nu doare mai rau decat durea insa mie fff frica sa mai merg !
0
09-08-2016, ora 13:39
Sarai
Nu este medic/terapeut
Sarai
Buna ziua, ieri mi am scos ghipsul dupa 6 sapt de la fract bimaleolara ffara deplasare, nu mi a facut radiografie a zis ca nu e cazul ca s ar vedea la fel si ca pot calca pe el si dupa 2 sapt sa vin iar daca sunt probleme si tot atunci sa incep kineto.Intrebarea mea este...e normal sa fie inca unflat, tare, rigid, vanat piciorul? Am incercat sa calc dar degetele nu ating podeaua sunt ridicate in sus..nu stiy ce sa fac? Fac doar baie calda in cada, diclofenac unguent si cam atat.Ce pot face sa reuiau mai usor mersul? Doare rau si simt ace in calcai daca ma las mai mult pe el.
0
15-01-2018, ora 12:53
vadastra
Nu este medic/terapeut
vadastra
Buna ziua,

Domnule doctor, am fost operat in urma cu o luna de fractura trimaleolara cu luxatie tibioastragaliana mediala. Potrivit biletului de externare, s-a procedat la reducere si fixarea fracturii de la nivelul maleolei peroniere cu placa si suruburi iar la nivelul fracturii maleolei tibiale reducere si fixare prin metoda hobanului. Am facut 10 zile anticoagulante, timp in care am fost bandajat si mi s-a spus sa revin la 6 saptamani pentru radiografie.
In timpul acesta am umblat prin casa cu un cadru. Piciorul este umflat in zona gleznei si mai ales a labei piciorului chiar si in plan orizontal. Problema este ca atunci cand ma ridic in plan vertical (n-am pus piciorul jos) laba piciorului doare, se umfla si se invineteste accentuat, de parca tot sangele din organism s-ar revarsa acolo. Mai mult de 10 pasi cu piciorul suspendat nu pot face.
Ce ma sfatuiti sa fac? Sa merg mai devreme la spital?

Va multumesc anticipat!
0
26-04-2018, ora 14:18
Madalin7
Nu este medic/terapeut
Madalin7
Buna ziua, in data de 21 03 2018 am fost operat pentru fractura cu deplasare maleola peroniera stanga, 3 saptamni atela ghipsata si 1 luna fara sa calc in picior, la 5 saptamani am inceput sa calc usor, intrebarea mea ar fi, ce tip de recuperare se recomanda pentru un astfel de diagnostic, si cam in cat timp se recupereaza ?
0
22-09-2018, ora 19:39
d-nicol
Nu este medic/terapeut
d-nicol
Buna ziua! Tatal meu a suferit o fractura trimaleolara si din pacate nu s-a putut interveni chirugical din cauza analizelor de ficat, transaminaze marite. Acum este acasa imobilizat, piciorul este in gips pana sus, si face clexane in fiecare zi. Urmeaza si un tratamemt pentru ficat cu silimarina. Dr. i-a recomandat sa refaca analzele dupa 2 saptamani si daca ies bune o sa-l opereze. Intrebarea mea este, acest tip de fractura se poate vindeca si doar cu gipsul? Tatal meu are 65 de ani, 1, 80 si 85 de kg. O sa incerc sa atasez si prima radiografie. Multumesc!
0
06-11-2018, ora 07:55
Silvian Guranda
Nu este medic/terapeut
Silvian Guranda
Stimate D-le Doctor Uscatu

Am 10 zile de la fractura de maleolă externă, joasă, doar vîrful peroneului a fost afectat (planul fracturii e orizontal, situat la cca. 1 cm de capăt), cu deplasare minimă.
Am purtat 9 zile, pînă ieri un bandaj ghipsat.
Ieri, a fost schimbat cu o "cizmă" înaltă, cu toc de cauciuc.
După o noapte de stat cu piciorul pe pernă, ghipsul deja joacă, dar nu numai în partea de sus, pe gambă, ci şi pe laba piciorului/gleznă (piciorul era mai umflat ieri şi aseară şi astă noapte s-a deumflat mult)

Întrrebarea şi rugămintea mea: există posibiltatea de a folosi o orteză de genul "Orteza inlocuitoare a aparatului ghipsat medium, Protect Walker" (există pe eMag)

Vă mulţumesc mult!
Silvian Guranda
0
06-11-2018, ora 10:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Daca este vorba doar despre acest tip de fractura, puteti utiliza o orteza pana la genunchi.
Daca este o alta fractura, tratamentul poate fi diferit.
Doar prin examinare clinica si studierea radiografiei putem diferentia tipul fracturii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-11-2019, ora 21:04
Dr.Med.Vet GeorgeToader
Nu este medic/terapeut
Dr.Med.Vet GeorgeToader
Bună ziua Domnule Dr. Uscatu!

În data de 11.10.2019 datorita unei căzături mi-am fracturat maleola. Din radiografiile realizate nu se prezintă deplasări ale fragmentelor osoase. Însă, am observat ca, după 2 săptămâni și jumătate, fractura nu este prinsă. Mi s-a recomandat orteza iar după o săptămâna de stat în pat cu orteza, mi s-a permis sa fac mișcare, anume sa merg la serviciu. Piciorul este umflat iar în zona maleolei, la extremitatea de jos, se face prezenta o durere acută. Un alt aspect este faptul că a început o durere care urcă către extremitatea superioara a tibiei.
Am rugămintea la dvs să îmi comunicați dacă este normală aceasta durere și, de când ar trebui sa încep recuperarea medicală. Menționez faptul că mă deplasez cu carja însă nu pun piciorul jos, ci pe vârful ortezei.
0
10-11-2019, ora 23:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Semne radiologice de consolidare nu puteti observa la 2 saptamani, ci la 6-8-10 saptamani de la fractura.
Restul raspunsurilor depinde de examinarea clinica si de studiul radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-10-2022, ora 09:04
alexandru44
Nu este medic/terapeut
alexandru44
Buna ziua,
sotia (63 ani) are o fractura de maleola externa dreapta, medicul i-a dat 3 saptamani concediu medical si sa poarte orteza Walker. In tot acest timp va putea sa mearga doar prin casa sau iesiri scurte/rare in jurul locuintei, sau va putea iesi in oras, face drumuri ceva mai lungi? Doctorul nu i-a dat deloc detalii..
De asemenea, pot sa va trimit aici radiografia, pentru a va spune o parere?
Durerile au fost mici, dupa ce a cazut (calcand gresit) sotia a putut sa mearga, duce sacose de cumparaturi etc. La dr. a ajuns abia dupa o saptamana (eram in concediu in strainatate), pentru ca nu a crezut ca e fractura, simptomele (durere, usoara umflatura in dreptul maleolei, tumefiere) fiind minime. La o zi-doua dupa cadere a purtat (cateva ore) o soseta elastica extrem de stransa.
Va multumesc!
0
10-10-2022, ora 17:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista cateva sute de tipuri de fracturi maleolare, avand tratamente si prognostice profund diferite.
Conduita terapeutica se stabilieste prin studierea dosarului radiologic, dar si prin examinarea directa a gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns
237 comentarii 1 2 ..... 7 8

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul