Fractura maleola tibiala dreapta

30-06-2011
Mishu7
Nu este medic/terapeut
Mishu7
Buna ziua,

Am 20 de ani, am fost la fotbal si m-am ales cu fractura tibiala dreapta. Doctorul mi l-a pus in ghips si mi-a zis ca trebuie sa stau 3 saptamani cu el asa, astfel ca in data de 17.07.2011 ar trebui sa mi-l scoata, problema mea este ca am pprins loc in tabara de mare de la facultate in data de 19.07.2011 sau in in data de 25.07.2011, intrebarea mea este daca mi-l scoate in data de 17 coi putea merge pe picior, sau cat dureaza recuperarea?
Fractura nu a fost cu deplasare, mi s-a recomandat tadol de durere...am luat in primele zile...

Multumesc
12 comentarii
0
30-06-2011, ora 20:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Imobilizarea in cizma gipsata pentru fractura maleolei tibiale este de minimum 6 saptamani si nu poate fi nicidecum scurtata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-06-2011, ora 21:00
Mishu7
Nu este medic/terapeut
Mishu7
Atunci de ce ortopedul care mi la gipsat mi-a spus 3 saptamani? este vreo diferenta intre cizma ghipsata si pus in ghips pur si simplu?
am voie in pat sa stau pe o parte cu piciorul?
0
01-07-2011, ora 00:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sincer, nu cunosc vreo fractura la nivelul gleznei care sa necesite doar 3 saptamani de gips.
Tratamentul este fie de 6 saptamani de gips minimum, fie nu necesita deloc imobilizare gipsata (poate fi o imobilizare prin orteza, un tratament functional sau orice altceva).
pe de alta parte, orice discutie despre atitudinea terapeutica optima necesita cunoasterea atat a situatiei locale (examinare directa), cat si a intregului dosar radiologic. Fara aceste elemente minimale, totul este numai vorba, borba si iar vorba...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-07-2011, ora 10:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar fi bine de vazut ce fel de fractura este? nu aveti radiografiile? nu se asocieaza cu o leziune a syndesmosei, fractura de maleola laterala, fractura de talus?
la adulti marea majoritate a fracturilor de maleola interna se asocieaza cu alte leziuni (acum este vorba despre fracturi ale maleolei si nu a varfului acesteia)
fracturile de maleola mediala deobicei se opereaza, daca cumva nu se opereaza se pune in cizma ghispata (care se schimba dupa o saptamana pe o alta cizma ghipsata) de repositie. atela ghispata nu este de ajuns. perioada de vindecare este de minimum 6 saptamani fara incarcare, perioada in care eveti nevoie de profilaxa contra trombozei (clexane, fraxiparina etc)
0
01-07-2011, ora 10:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
????????
Am spus eu altceva???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-07-2011, ora 11:47
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
aceeasi raspuns ca si la celelalt caz
am scris parerea mea nu v-am contrazis
0
01-07-2011, ora 11:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Mda.parerea D-voastra este strict identica celei a mele, prin urmare este redundanta.
Daca ati remarcat, nu v-am contrazis absolut niciodata, chiar daca ati comentat dupa mine de zeci de ori, de fapt fara sa ma contraziceti...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-07-2011, ora 02:57
Georgianap88
Nu este medic/terapeut
Georgianap88
Buna ziua,
Incep prin a spune ca am 22 de ani, si 50 de kg, am inteles ca ar conta.Pe data de 17.06.2011 am avut un accident intr-o trambulina (plasa de sarit ), in urma unor salturi am cazut cu piciorul drept intr-o pozitie nefavorabila.M-au internat la urgenta cu Diagnostic : Traumatism glezna dreapta, fractura baza maleola tibie dreapta, fractura 1/3 distala diafiza peroniera dreapta. Am suferit o interventie chirurgicala sub mana Domnului Doctor Mataringa Mihail la Spitalul Judetean Constanta, in urma careia mi sa implantat o " brosa K" si doua suruburi.Dupa o sapt. de la interventia chirurgicala am fost externata cu piciorul intr-un aparat gipsat.la o sapt. de la externare am fost la scos firele, totul decurgea cum trebuia zic eu, fara dureri fara nimic, dar akm la 2 sapt de la operatie simt in zona in care mi sa introdus brosa o durere, am impresia ca simt acea brosa in os...si am dureri.este normal ???pe data de 19.07 ma voi duce la control dar pana atunci am nevoie de un raspuns daca e posibil !!
Va multumesc anticipat !!!
0
09-07-2011, ora 09:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde, evident, de situatia pre-operatorie, de aspectul clinic preoperator, de situatia intra-operatorie, de stabilitatea montajului de osteosinteza, de situatia post-operatorie locala, de intreg dosarul radiologic, dar si de particularitati ce tin de antecedente personale, status vascular, etc etc.
Exista, astfel, milioane de combinatii posibile, care ar putea determina suferinta descrisa de D-voastra.
Singurul care v-ar putea raspunde cu adevarat avizat ar fi chirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-07-2011, ora 11:23
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca va rog ati putea scana radiografiile postoperatorii? eu nu inteleg cum se poate fixa aceasta fractura cu 2 suruburi si o brosa Kirschner. cu 2 suruburi fixez maleola interna, cu brosa Kirschner fixez intramedular fibula, si ce ramane cu syndesmoza? nu a fost fixata? in acest tip de fractura (maleola mediala + fibula Weber C syndesmoza se rupe)
0
09-07-2011, ora 11:54
Georgianap88
Nu este medic/terapeut
Georgianap88
radiografiile sunt inca la spital, nu mi s-au dat acasa.Probabil mi se vor da dupa controlul de pe data de 19.07
Pot sa va dau exact informatiile de pe Biletul De externare in care se spune :
Diagnostic Principal DRG Cod 1 : Fractura a maleolei laterale
Diagnostic Principal DRG Cod 2 : Cadere de la acelasi nivel datorita alunecarii
Diagnostic Formulare libera : Fractura maleola inferioara dreapta, fractura peroneu drept.Operate. Aparat Gipsat

Dupa care la Epicriza imi scrie : Examenul clinic si Rx efectuate au pos diagnosticul de fractura maleola tibiala dreapta, fractura supramaleolara peroneu drept.Se intervine chirurgical pe data de 20.06 practicandu-se osteosinteza cu suruburi si brosa K.


Domnule Marius Uscatu, nu am avut niciodata probleme de sanatate...nici un antecedent !!
0
29-09-2011, ora 11:42
STARPARIU
Nu este medic/terapeut
STARPARIU
BUNA ZIUA
Am avut o fractura de maleola interioara asa mia zis doctorul dupa care mi la pus in gips.dupa ce miam dat gipsul jos am facut o radiografie dupa care doctorul mia zis ca e bine sa merg acasa.eu as avea o intrebare la dumneavoastra am 2 zile de cand mi lam dat jos si inca ma doare e ceva normal?? dac nu ce as putea sa fac ?astept raspunsul dumneavoastra va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul