Fractura marginala talus stang. Diastozis peronier cu subluxatie laterala dreapta

14-07-2011
iulian76
Nu este medic/terapeut
iulian76
Buna Ziua.
In data de 28.06.2011, am suferit un mic accident, mai precis am alunecat pe iarba, accident in urma caruia mi-am fracturat peroneul si glezna. Am fost diagnosticat cu fractura marginala talus si diastozis peronier cu subluxatie.Sunt in aparat ghipsta de la data producerii accidentului. De la data accidentului si pana acum au trecutaproape 3 saptamani. Va rog sa-mi explicati si mie ce inseamna acest diagnostic si ce repercursiuni pot avea daca indepartez aparatul ghipsat mai devreme.
Multumesc.
3 comentarii
0
14-07-2011, ora 19:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ati precizat tipul fracturii de talus si importanta acesteia.
Cat despre diastazis, acesta are o solutie 99% chirurgicala, imobilizarea gipsata determinand sechele de tipul instabilitatii reziduale, generatoare de artroza precoce.
V-as sugera o reevaluare clinica si imagistica.
Evident, atitudinea terapeutica actuala depinde si de sex, varsta, greutate, status ocupational si sportiv, antecedente de toate genurile etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-07-2011, ora 12:17
iulian76
Nu este medic/terapeut
iulian76
Buna Ziua,
Va multumesc pentru raspuns. In legatura cu tipul fracturii de talus nu va pot da foarte multe detalii decat ceea ce scrie in scrisoarea medicala: "Fractura marginala talus stang. Diastazis peronier cu subluxatie laterala dr. Se Practica reducere ortopedica si imobilizare in aparat ghipsat femuropodal stang".
V-as ruga daca se poate sa-mi explicati cat este de grav acest diagnostic si ce repercursiuni pot aparea pe viitor, cam cat dureaza perioada de recuperare?
Sunt foarte speriat din cauza acestei probleme pentru ca nimeni nu mi-a explicat concret ceea ce am.
Va multumesc.
0
18-07-2011, ora 14:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista notiunea de "fractura marginala talus", avand in vedere complexitatea anatomica a talusului; orice fractura a talusului trebuie diagnosticata prin computer-tomograf, fiind fracturi de o gravitate maxima.
Asa dupa cum va precizam anterior, diastazisul tibio-fibular necesita interventie chirurgicala in cvasi-totalitatea cazurilor, facand parte din fracturile maleolare complexe, ce determina sechele importante in lipsa unui tratament precis.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: