Peroneu deplasat

21-05-2018
Cristicio99
Nu este medic/terapeut
Cristicio99
Acum o luna și 2 saptamani M-am operat de dubla fractura de tibie și peroneu iar in 3 zile ar trebui sa scot ghipsul, însă azi am fost la o radiografie și am observat ca osul nu pare sudat și peroneul este deplasat de la locul sau și a trecut atâta timp. Doctorul nu a văzut radiografia. Este normal? Credeți ca o sa scot ghipsul peste 3 zile?
Am poza la Radiografie https://imgur.com/a/PirhqYv
1 comentarii
1
21-05-2018, ora 18:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
puteti sa faceti o fotografie unde se vede radiografia AP (din fata) a gambei corect (folia sa nu fie curbata), eventual o poza cum arata dupa operatie
prima problema este ca tija este una nezavorata (sau cel putin nu a pus suruburile), aceste tije sunt mai putin stabile ca si cele zavorate, este si cam scurta - aceste probleme sunt compenzate prin ghips
problema urmatoare este fractura etajata a fibulei. fibula nu trebuie operata neaparat pentru ca tibia reprezinta cam 90% din stabilitatea gambei, insa la acest nivel (aproape de glezna) deobicei sunt operate pentru ca este mai bine pentru articulatia gleznei.trebuie operate cu o placa si suruburi sau cel putin o brosa TEN intramedulara.
deci, in prima faza ar trebui vazuta cum arata dupa operatie? intradevar s-a dislocat sau era de la inceput asa? daca s-a dislocat este o varianta mai nefericita, poate indica o instabilitate a osteosintezei, daca nu este modificata atunci poate fi tolerata (desi nu arata frumos)
fracturile de gamba nu se vindeca in 6 saptamani, in mod normal se vindeca in 12 saptamani sau mai mult. cu tijele moderne, zavorate, din titaniu membrul inferior poate fi incarcata mult mai devreme
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: