Fractură metatarsian V

17-11-2020
Cristi1979
Nu este medic/terapeut
Cristi1979
Bună ziua! Acum două zile, am călcat strâmb cu piciorul drept (spre exterior) și m-am ales cu o “fractură metatarsian V”! După consultația la ortoped, mi s-a pus piciorul in gips și mi s-a spus să stau cu el 3 săptămâni, după care, facem o poză (probabil se referea la radiografie), să vedem cum stăm! Piciorul nu a fost deloc vânăt, atunci pe moment formându-se o umflătură ca o gâlma, care în două zile (după aplicare de gheață și stat cu piciorul în sus, a devenit ca o mică umflătură uniformă! Întrebarile mele: este indicată în acest moment o orteză? Dacă da, ce tip de orteza? Pe orteză se poate călca (merge)? Se poate da jos la duș? Și daca vreau să vă trimit radiografia, cum o fac? La ce adresă de e-mail? Mulțumesc anticipat! O zi bună!
3 comentarii
0
17-11-2020, ora 15:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Exista multe tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite.
Gipsul este util doar in 0, 1% dintre fracturi.
Conduita terapeutica depinde, evident, de datele personale ale pacientului si de imaginea radiografica a piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-11-2020, ora 17:06
Cristi1979
Nu este medic/terapeut
Cristi1979
Și în situația în care gipsul nu este util, ce se folosește? Cum se procedează? Repet! În situația în care nu este util gipsul! V-am întrebat câteva lucruri și despre orteze! Îmi puteți da un răspuns? Mulțumesc!
0
17-11-2020, ora 19:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am explicat clar si fara echivoc ca raspunsul depinde de tipul de fractura, constatat prin studierea radiografiei.
In 0, 1% din cazuri este imperios necesar gipsul, iar in rest se utilizeaza felurite orteze sau pantofi terapeutici.
Uneori se impune interventia chirurgicala.
Studierea radiografiei, coroborata cu datele D-voastra personale, va determina tratamentul corect.
Nu ne putem pronunta fara studierea radiografiei.
Multumesc pentru intelegere,
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: