Fractura metatarsian V fara deplasare

07-07-2016
nicoeugen
Nu este medic/terapeut
nicoeugen
Buna ziua, Acum mai bine de o saptamana am calcat stramb si am fost diagnosticat cu fractura de metatarsian baza V fara deplasare. Dupa o saptamana in care am stat cu piciorul intr-o cizma gipsata, am mers la spital unde mi-a fost inlocuita aceasta cizma cu alta, de data aceasta cu toc. Problema este ca acum aceasta cizma este mult mai grea decat precedenta, iar din aceasta cauza simt toata greutatea in zona fracturii si imi provosca mici dureri si jene. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Este normala situatia? Va multumesc mult.
7 comentarii
0
07-07-2016, ora 10:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista vreo 5 tipuri de fracturi ale bazei metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite: de la tratament functional, păna la orteze specifice, imobilizare gipsata stricta pentru 2-6 luni sau chiar interventii chirurgicale.
In functie tipul fracturii (evidentiat de imaginea radiografica) si de datele personale, se poate preciza tratamentul optim.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-07-2016, ora 10:47
nicoeugen
Nu este medic/terapeut
nicoeugen
Buna ziua. Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra rapid domnul doctor. Ideea este ca domnul doctor de la spitalul de ortopedie mi-a spus ca fractura evolueaza favorabil, fiind vorba doar de o mica fisura. Ce ma ingriojoreaza pe mine sunt doar micile dureri si jene pe care le am din cauza greutatii cizmei gipsate cu toc. Imi este teama sa nu afecteze in vreun fel vindecarea in totalitate a fracturii. Din punct de vedere al datelor personale, mentionez ca am 37 de ani, in jur de 176 cm si o greutate de aproximativ 61 kg. Nu am avut pana acum probleme de vreun fel cu structura osoasa, cu maini sau picioare fracturate. Pur si simplu aceasta fractura se datoreaza neatentiei. Cu stima, Eugen Mateescu
0
07-07-2016, ora 11:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
V-am raspuns cu precizie in comentariul precedent.
Nu exista in ortopedie notiunea de "fisura". Osul este fie fracturat, fie integru.
Imobilizarea gipsata este necesara (si utila) doar in 0, 01% din fracturile bazei metatarsianului 5, cand trebuie mentinuta 2-6 luni, fara sprijin pe piciorul afectat.
In rest, imobilizarea gipsata este nu numai inutila, dar intarzie consolidarea fracturii si provoaca toate complicatiile tipice imobilizarii (redoare articulara, hipotrofie musculara, osteoporoza imobilizarii, etc).
Prin urmare, se pune intrebarea logica: este cu adevarat necesara imobilizarea gipsata in cazul D-voastra?
Tratamentul trebuie adaptat, evident, in functie de situatia radiologica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-08-2018, ora 07:13
Adrian88888
Nu este medic/terapeut
Adrian88888
Buna ziua,
Am calcat stramb si am reusit sa produc o fractura a metatarsianului 5. https://ibb.co/hgWNtU

Mi s a recomandat gips pentru 4-6 saptamani. A 3a zi de la eveniment piciorul nu este umflat iar durerile sunt reduse. Ce imi recomandati?

Va multumesc
0
03-09-2018, ora 11:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Tratamentul modern ale acestei fracturi este total diferit si nu necesita imobilizare gipsata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-11-2018, ora 18:08
Mirabella98
Nu este medic/terapeut
Mirabella98
Buna seara,
In urma cu 3 saptamani am calcat stramb si am fost diagnosticata cu fractura metatarsian 5 fara deplasare. Am fost de urgenta la spital a doua zi si mi-a fost bagat piciorul in ghips+ 10 injectii anticoagulante si pastilele Flamexin. Dupa o saptamana am fost iar la control, la un alt doctor, care mi-a sugerat sa dau jos ghipsul si sa merg in carje inca 3 saptamani fara sa calc, iar atunci cand se umfla sa tin piciorul in sus.
Intrebarea mea este daca s-a procedat corect pana acum...adica dupa 3 saptamani de la momentul fracturarii, am piciorul in continuare vanat si f umflat.
Trebuia sa fac mai multe anticoagulante, ce ma sfatuiti?
Multumesc
0
09-11-2018, ora 22:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Exista vreo 20 tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite: de la tratament functional, păna la orteze specifice, imobilizare gipsata stricta pentru 2-6 luni sau chiar interventii chirurgicale.
In functie tipul fracturii (evidentiat de imaginea radiografica) si de datele personale, se poate preciza tratamentul optim.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: