Fractura metatarsiene

24-07-2013
cata_pribo
Nu este medic/terapeut
cata_pribo
Buna ziua,
Sunt student, am 22 de ani, aseara am decis sa merg la un fotbal unde am suferit o accidentare in timpul jocului, am fost la urgenta acolo mi s-a spus ca am o fractura a metatarsienelor 2, 3, 4 de la piciorul drept. cea de la al 4-lea fiind cu deplasare. Medicul de garda mi-a pus ghips si mi-a recomandat sa vin la control in fiecare saptamana pentru a vedea daca osul s-a deplasat sigur la loc. As dori sa va cer si dvs o parere legata de aceasta problema si in cazul nefericit, ce presupune operatia, si cat de bine se poate recupera factura ulterior, pentru a putea practica dinou fotbal. Va Multumesc!
5 comentarii
0
24-07-2013, ora 16:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La modul principial, o fractura izolata a metatarsienelor laterale (2-3-4) exclude atat imobilizarea gipsata, cat si interventia chirurgicala.
Situatia trebuie insa analizata atent clinic, radiologic si eventual Computer-Tomografic, pentru a putea exclude un diagnostic de o gravitate extrema, si anume fractura-luxatie Lisfranc, care presupune interventie chirurgicala cat mai rapida.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-07-2013, ora 16:46
cata_pribo
Nu este medic/terapeut
cata_pribo
aceasta a fost decizia domnului doctor care m-a vazut, proteza si in fiecare sapt timp de 3 sapt sa merg la un control pentru a urmarii evolutia, daca nu se va deplasa la loc a spus ca va fi nevoie de operatie si am fost putin speriat de idee...
0
24-07-2013, ora 17:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ati citit răspunsul din postarea mea?
La ce proteza faceţi referire?
Situatia trebuie analizata atent clinic, radiologic si eventual Computer-Tomografic, pentru a putea exclude un diagnostic de o gravitate extrema, si anume fractura-luxatie Lisfranc, care presupune interventie chirurgicala cat mai rapida.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-07-2013, ora 19:04
cata_pribo
Nu este medic/terapeut
cata_pribo
Ma gandesc ca posibilitatea de fractura-luxatie Lisfranc a fost exclusa din moment ce mi s-a spus ca pentru moment nu este nevoie de operatie, cand am zis proteza m-am referit ca mi -a pus ghips pe partea anterioara a piciorului.
0
24-07-2013, ora 19:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Eu mi-am precizat detaliat punctul meu de vedere.
Puteti sa tineti cont de el sau sa faceţi abstractie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: